České právo. Časopis Spolku notářů československých, 5 (1923). Praha: Spolek notářů československých, 86 s.
Authors:

Resoluce.


usnesená na valné hromadě moravsko-slezského odboru Spolku československých notářů v Brně, konané v Přerově dne 2. prosince 1923.
I. Žádáme, aby v demokratické republice zachována byla zásada spravedlnosti vůči všem stavům a spravedlivé hodnocení práce jednotlivých stavů, aby v důsledku toho požadavky inteligence jako význačné nositelky státní myšlenky a všeobecného pokroku byly respektovány, a aby inteligenci zabezpečeny byly jejímu významu přiměřené podmínky životní.
II. Stavíme se bezvýhradně za požadavky stavu soudcovského, uznávajíce plně význam neodvislého a sociálně zabezpečeného stavu soudcovského pro klidný vývoj státu a právní bezpečnost v něm, což jest podkladem každého kulturního státu.
III. Zdůrazňujeme, že notář jest tradičně veřejným důvěrníkem svého okresu, a žádáme proto, aby autonomie stavu notářského byla v zákonodárství aspoň v dosavadním rozsahu zachována.
IV. V zájmu obecenstva žádáme:
1. aby zákonem přesněji vymezen byl pojem svatebních smluv, a to podle praktické potřeby v nejširším rozsahu.
Požadavek tento činíme jednak v zájmu smluvních stran, neboť toliko svatebním smlouvám přiznávají se různé výhody poplatkové a zejména úlevy na dávce z přírostu hodnoty, a dále též v zájmu právní bezpečnosti zvlaště při případném rozvodu a rozluce manželství, neboť rozvodem a rozlukou ruší se případně toliko smlouvy svatební, nikoliv však jiné, za nimiž se často svatební smlouvy skrývají.
2. Ohražujeme se proti tomu, aby v době kdy se obecně mluví o přetížení soudů značnou agendou a o vysokých nákladech na státní správu, se soudům přidělovala agenda obstarávající soukromé záležitosti stran (jako projednání pozůstalostí a provádění knihovních pořádků) a tak aby se zatěžoval státní rozpočet zejména ve prospěch tříd nejzámožnějších a na úkor státního celku.
3. Žádáme novou úpravu předpisů o dávce z přírostu hodnoty, která dnes znamená ohromné a nespravedlivé zatížení jak městského tak i venkovského obyvatelstva, a jest často příčinou majetkového úpadku méně zámožných jednotlivců.
Citace:
Resoluce. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1923, svazek/ročník 5, číslo/sešit 7, s. 67-67.