Všehrd. List československých právníků, 16 (1935). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 436 s.
Authors:

Dr. Václav Vaněček: Kapitoly o právních dějinách Karlovy university.

— Praha. Všehrd, 1934, str. 131 in-8. — Vedle Vojtíškovy knížky o Karlově universitě vydal spolek čs. právníků nejnověji к historii pražské university druhou knihu, která vhodně doplňuje to, co bylo ve Vojtíškově nástinu naznačeno lapidárními rysy. Doc. Dr. Vaněček koná každoročně kolegium o právních otázkách, které se pojí k pražské universitě a nyní se nám dostává knižní otisk této přednášky. Je to souhrn desíti vybraných kapitol v časovém sledu od založení university od Karla IV. až po zákon Marešův. Vaněček správně stopuje normativní stránku úpravy universitního života s hlediska různých dob a tu bych rád podtrhl, že takovéto pojetí má vskutku svůj dobrý pedagogický smysl. Naproti tomu je nutno při kritickém zhodnocení Vaněčkovy knížky přiložiti měřítko přednášky i na jeho výklady, které nejsou vždy stejnorodé, čehož sám autor je si dobře vědom, jak to připomíná v předmluvě. Jedině bych si přál bohatší citace literatury, která je podle stop ve výkladech dobře autorovi známá, kdežto výběr 11 publikací (na str. 124) je příliš úzký, stejně jako pouze citace Rashdallovy stati z Cambridge Medieval History a Drtinova článku z Ottova slovníku naučného (kde je literatura již velmi zastaralá) k evropským universitám je velice skoupá. Je nutno si uvědomiti, že vlastně v soupisu literatury je klíč pro další práci a mělo by být i studenstvo hojně k ní vedeno, aby se nespokojovalo prostým mechanickým převzetím, co se mu k věření předkládá.
Ze všech kapitol referent by rád vyzdvihl hlavně dvě poslední, které jsou typické pro Vaněčkovo pojetí a protože vlastně o tématech v ostatních kapitolách nalezneme poměrně snadno jinde poučení a to pravidelně podrobnější, kdežto v těchto dvou se zpracovávají otázky ne tak často probírané a zvláště ne v takovémto souhrnu norem. Je to jednak kapitola IX. o nejstarší organisaci pražského vysokého učení a jednak kapitola X. o nejstarších universitních nadáních pražských. V první kapitole vysvětluje pojmy »universitas, nationes, facultas« atd., v druhé pak sleduje majetkoprávní základ. Byť by autor nepodával vždy problematiky jednotlivých institutů, které není právě při universitě málo, přece v souhrnném uvedení do základu juristické konstrukce spatřuji nejdůležitější a nejužitečnější význam této publikace.
Ča.
Citace:
Dr. Václav Vaněček: Kapitoly o právních dějinách Karlovy university.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1935, svazek/ročník 16, číslo/sešit 4, s. 206-206.