Všehrd. List československých právníků, 16 (1935). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 436 s.
Authors:

Horní zákony československé. Dodatky.

Sestavil a poznámkami opatřil doc. Dr. Karel Koschin, Praha 1935. »Československý Kompas«. — Komentátor podává zde zákony a nařízení z oboru horního, které vyšly po roce 1930. Z té doby pochází české vydání »Horních zákonů československých«, které vydal uvedený autor spolu se zesnulým JUDrem a Ing. Josefem Petersem. »Dodatky« obsahují především novelu k obecnému hornímu zákonu z roku 1934 (zák. ze dne 24. ledna 1934 č. 8 Sb. z. a n., jímž se mění a doplňují ustanovení obecného horního zákona), pak nové prováděcí předpisy k obecnému hornímu zákonu (vládní nař. č. 29/1931 o důlních mapách), dále novelu k zákonu o závodních a revírních radách (vládní nař. č. 182/1934) a novelu k prováděcímu nařízení uvedeného zákona (vládní nař. č. 188/1934), krátkou novelu k zákonu o hornických rozhodčích soudech (zák. čís. 90/1934) a vládní nařízení č. 57/1934, kterým se stanoví počátek účinnosti zákona č. 57/1928 o zřízení a působnosti báňských úřadů a kterým se určují okresy a sídla revírních báňských úřadů. Druhá polovina »dodatků« uvádí důležitý zákon o báňské inspekci (č. 178/1934), vyvolaný známou důlní katastrofou na dole Nelson. Tímto zákonem se zřizuje ústřední báňský inspektorát při ministerstvu veřejných prací a báňské inspektoráty při revírních báňských úřadech. Dále je v »dodatcích« obsaženo neméně důležité prováděcí nařízení k zákonu o báňské inspekci (vl. nařízení č. 222/1934), kterým se stanoví obvody a sídla báňských inspektorátů a vydává služební řád pro dělnické báňské inspekční asistenty. Na konci »dodatků« je obsažen návod, jak vyznačiti změny v původním vydání »Horních zákonů československých«. Ústřižky z červeného papíru obsahující texty novelisovaných ustanovení starých zákonů lze přilepiti na příslušné (vyznačené) stránky původního vydání. Staré vydání zákonů, které ve spoustě různých novel zastará a stane se prakticky neupotřebitelným, lze tímto způsobem snadno »zmodernisovati« a nákladná publikace, která by jinak měla cenu vlastně jen historickou, stane se opět upotřebitelnou a spolehlivou pro praxi. Uvedeného způsobu lze užiti ovšem jen tam, kde jde toliko o drobné doplňky a změny, nepřesahující svým rozsahem původní text. hb.
Citace:
Horní zákony československé. Dodatky.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1935, svazek/ročník 16, číslo/sešit 7, s. 335-335.