Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně, 24 (1915). Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 382 s.
Authors:

Zprávy spolkové.


Řádná valná hromada naší Jednoty konala se dne 21. ledna 1915 za účasti 20 členů. Předsedal dv. r. rada dr. Podbrdský, jenž uvítal přítomné a sdělil pořad jednání.
Od čtení zápisu o minulé valné hromadě bylo na návrh dra. Čapka upuštěno, poněvadž byl otištěn v 1. čísle »Zpráv« roč. 1914.
Na to přednesl I. jednatel, vrchní fin. rada dr. Peka, zprávu jednatelskou, tohoto znění:
Velectění pánové!
Činnost naší jednoty doznala válečnými událostmi uplynulého roku obmezení v tom směru, že nebylo možno pořádati v počtu žádoucím a přiměřeném, zejména i značnému počtu nově se hrnoucích změn v zákonodárství, schůze resp. přednášky členské. Veliká část, zejména mladšího členstva, povolána byla na vojnu, takže nebylo lze počítati na nové síly k přednáškám; také zájem všeobecný obracel se k událostem na bojišti, nedopřávaje dosti klidu k soustředěné práci vědecké. Přes to možno s potěšením zjistiti, že po dostavujícím se znenáhla uklidnění, dostavuje se i nový zájem o přednášky naše, takže činnost Jednoty v tom směru neutuchla, nýbrž nově slibně počíná.
V uplynulém roce správním přednášeli:
dne 19. února 1914 koncipista fin. prokuratury p. dr. Method Fišer o tom, »Pokud obstojí formálně neplatná závěť písemná jako ústní,«
dne 5. března 1914 r. v. z. s. Boubela »O právním subjektu okresních silnic,«
dne 16. dubna 1914 prof. techn. dr. Engliš: »O osnově zákona o zásobení země moravské elektřinou,«
dne 29. října 1914 dr. Bulín »O moratoriu.«
Na 8. července 1914 připadlo výročí osmdesátých narozenin Nestora české vědy právnické, Antonína Randy. Výbor zamýšlel toto památné a velevýznamné datum důstojně oslaviti schůzí — 49 —
podle možnosti veřejnou a vysláním deputace k jubilarovi do Prahy. Avšak jednak na výslovné přání jubilarovo, jenž nějaké veřejné oslavy si nepřál, jednak s ohledem na krátce před tím nastalý tragický skon nejjasnějšího následníka trůnu a jeho choti, upuštěno od pořádání jakékoli okázalejší oslavy a jubileum Randovo oslaveno jen tichou schůzí členskou, konanou ve svátek věrozvěstců slovanských sv. Cyrila a Methoděje, které se súčastnilo i několik čelných osobností úředních a ve které po srdečném proslovu předsedově promluvil I. jednatel o životě, působení a významu Randově. Ze schůze odeslán oslavenci blahopřejný telegram. Jak slavného jubilara i tato skromná oslava těšila, možno poznati ze srdečných a lichotivých přípisů děkovacích, jež zaslal výboru i přednášejícímu; prvý uveřejněn byl věrným snímkem ve »Zprávách«.
Žel, že z hloubi srdcí plynoucí naše přání dlouhého dalšího života a zdraví Randovi se nesplnilo. Shasloť veliké toto světlo naší i celé vědy právnické sotva tři měsíce později, dne 6. října 1914. Výbor Jednoty sešel se hned den po smrti Randově, aby nad ní projevil svůj hluboký žal. Z usnesení jeho vydali se do Prahy zastupovat Jednotu naši a vzdát poslední poctu zesnulému při pohřbu I. místopředseda r. v. z. s. n. o. Boubela a zapisovatel sekr. zem. výboru Janík. Soustrastné přípisy zaslány J. E. šlechtičně Randově a České Akademii v Praze. Místo věnce na rakev usnesl se výbor k uctění památky Randovy vypsati cenu 200 K na nejlepší stať z oboru rak. práva občanského výboru do roka podanou, v objemu asi jednoho tiskového archu »Zpráv«.
Ve vydávání »Zpráv«, ani ve složení jejich redakce nedošlo k žádné změně. Přes nastalé poměry válečné bylo dosud možno pravidelné jich vycházení, i doufáme, že bude tak možno i v roce nastávajícím. Čilejší účast členstva co do přispívání, zejména v oboru článků rozpravných, byla by arci žádoucna. Výbor jest si vědom poměrné nízkosti honoráře za ně nabízeného i navrhuje proto valné hromadě zvýšení jeho v mezích možnosti, t. j. na 64 K za tiskový arch.
Náklad na jich vydávání tím arci zase vzroste, i prosíme členstvo snažně, aby dbalo jednak řádného placení příspěvků (nedoplatky jich jsou, bohužel, velmi značný), jednak, aby snažilo se získati nové členy a předplatitele.
Česká Akademie přispěla na vydávání »Zpráv« letos sníženým obnosem 200 K. Vzdáváme jí povinné díky.
»Zpráv« tištěno bylo 950 výtisků; 20 rozesíláno bylo zdarma (veř. ústavům, korporacím a výměnou). Předplatitelů bylo 241.
Výměnou za »Zprávy« dostávali jsme časopisy: Právník, Obchodní obzor, Správní obzor, Zájmy samospr. úředníků, Evidenzblatt, Mitteilungen des Verein. ost. Richter (»Richterzeitung«) a Ost. Zeitschrift für Eisenbahnrecht. — 50 —
Činnost správní vedl výbor zvolený předešlou valnou hromadou, totiž:
Dr. Josef Podbrdský, c. k. dvorní rada n. o., starosta,
Josef Boubela, rada c. k. vrch. zem. soudu n. o. a advokát, I. místostarosta,
dr. Hynek Bulín, advokát, II. místostarosta,
dr. Jaroslav Peka, c. k. vrchní fin. rada, I. jednatel,
dr. Karel Šauer, kand. advok., II. jednatel,
dr. Jindřich Vácha, c. k. rada zems. soudu, pokladník,
Karel Skřipský, c. k. okres, soudce, I. knihovník,
dr. Jaromír Wíšo, advokát, II. knihovník,
František Janík, sekretář zem. výboru, zapisovatel.
Schůzí výborových konáno celkem 6, a projednány v nich záležitosti běžné správy spolkové.
Úhrnný počet členů koncem r. 1914 obnášel 546, z nichž jsou 2 čestní, 5 zakládajících a 539 řádných.
Úmrtím ztratila Jednota svého.čestného člena Antonína Randu, jak již shora vzpomenuto, dále tyto své členy řádné:
dra. Jana Dvořáka, advokáta ve Slavkově,
dra. Ladislava Horáka, kand. adv. v Brně,
dra. Josefa Mindla, kand. advok. v Českém Brodě,
kteříž všichni padli v květu mládí na bojišti, dále
dra. Josefa Horáka, advokáta v Prostějově,
Františka Černého, radu vrch. zem. soudu v Boskovicích,.
Konstantina Löfflera, c. k. radu m. sl. vrch. zems. soudu v Brně, přiděleného nejvyšš. soudu ve Vídni.
Tato poslední ztráta zvláště bolestně se nás dotkla. Bylť zesnulý nejen právníkem výtečným, milým člověkem a uřímným Čechem, nýbrž i po několik let jednatelem naší Jednoty a spoluredaktorem jejich Zpráv.
Všem těmto zesnulým budiž čestná paměť! Jich rodinám vyslovena výborem soustrast a položeny buď věnce na jejich rakve nebo věnovány příspěvky k účelům dobročinným.
Členové nově přijatí uveřejněni byli ve »Zprávách« nominatím.
Jako léta předešlá, tak i v uplynulém roce snížily Právnická jednota v Praze a firma Buršík & Kohout předplatné na »Právníka« a »Sborník věd právních a státních« pro členy naší jednoty; tolikéž zůstává v platnosti snížení cen povolené spolkem českých právníků »Všehrd« za knihy jím r. 1913 vydané. Praesidium c. k. m. sl. vrch. zemského soudu v Brně propůjčuje nadále ochotně místnosti pro knihovnu spolkovou, český čten. spolek pak místnosti své k pořádání schůzí členských a výborových — denníky »Moravská Orlice« — 51 —
a »Lidové Noviny« pak uveřejňovaly bezplatně oznámení těchto schůzí.
Všem těmto příznivcům naší Jednoty vzdáváme upřímné díky, prosíce, aby nám přízeň svou zachovali i do budoucna.
Zpráva tato byla bez debaty schválena, když byli přítomní povstáním uctili památku zemřelých členů při zmínce o jejich úmrtí.
Zprávu pokladní přednesl pak pokladník, rada zem. soudu dr. Vácha, jak následuje:
O finančním stavu Právnické Jednoty Moravské podávají spolehlivý výkaz následující tabulky, obsahující jednak zprávu účetní a zároveň rozpočet na rok 1915, jednak výkaz jmění:
Příjmy.
TABULKA
Vydání
TABULKA — 52 —
Jmění spolkové koncem roku 1914
TABULKA
K těmto výkazům dlužno poznamenati toto:
Uplynulý rok náležel pro všeobecnou hospodářskou tíseň, mnohonásobně zhoršenou v druhém pololetí nastalým válečným stavem pro finance našeho spolku, stejně jako pro jiná hospodářství soukromá i veřejná, k letům nejnepříznivějším. Jak hluboko všeobecná hospodářská tíseň zasahuje i v život vědecký a spolkový, ukazuje nejlépe okolnost, že Česká akademie zmenšila nám subvenci na Zprávy z obnosu 300 K, posud pravidelně poskytovaného, na obnos 200 K. Mnohem citelněji projevily se tyto poměry ve značném úbytku došlých obnosů na předplatném a na příspěvcích. Těchto se sešlo proti 3041 K 25 h v roce 1913 a rozpočteným 3300 K pouze 2406 K, na předplatném pak místo 1048 K v roce 1913 a rozpočteným 1000 K pouze 655 K. Z 543 členů má příspěvky za rok 1914 vyrovnáno jen 165, ze 241 předplatitelů Zpráv jen 115. Rozpočtené příjmy klesly skoro o 1200 K. a finanční rovnováhy bylo možno — 53 —
dosáhnout jen vybráním úroků ze vkladu Jednoty, které za několik let se nastřádaly a na něž v rozpočtu zřetel vzat nebyl. Z kapitálu určeného pro druhý český sjezd právnický ovšem úroky vybrány nebyly.
Příjmem za Judex per 154 K snížil se posavadni jeho schodek na . . . 594 K,
kdežto při Muchově »Šek a směnka« jsme passivní ještě o 75 K 32 h.
V různých příjmech zahrnuty jsou hlavně příjmy za prodané starší ročníky Zpráv.
Ve vydání překročila položka redigování a honorářů za Zprávy praeliminovaný obnos 1240 K o více než 200 K proto, poněvadž výplata se nekryje přesně s kalendářním rokem a nedoplatky za rok 1913 byly větší, než jsou nedoplatky za rok 1914, dále, poněvadž objem Zpráv vzrostl. K položce za tisk a expedici dlužno dodati. že není zapraven ještě účet za poslední číslo s indexem v obnosu 498 K 60 h, ale tento účet vyvažuje pokladní hotovost 378 K a jiné účty placené již v roce běžném, jež se jindy platily až v roce následujícím. Pro příští rok praeliminuji na tisk a expedici Zpráv obnos přiměřeně vyšší, totiž 2700 K; při obnosu 1600 za redakci a honoráře rozpočteném vzal jsem na zřetel již výborem navržené zvýšení honorářů za články.
Ostatní čísla ve zprávě účetní jsou průměrná a nepotřebují bližších vysvětlení.
Na jmění spolkové v uplynulém roce sáhnuto nebylo a jeví se stav jeho dle výkazu příznivým.
Nedá se sice očekávati, že všechny nedoplatky příspěvků a předplatného, jdoucí již do několika tisíců, v tomto roce dojdou, ale lze se nadití, že i při stávající drahotě a hospodářské tísni značná jich část dojde, budou-li členové a předplatitelé jednotlivě upomenuti, což se v roce 1914 nestalo. Jest známo, že právě příspěvky spolkové a předplatné se platí namnoze až po upomínce. Přes to praeliminuji při těchto dvou položkách pouze obnosy rovnající se obnosům v roce 1913 skutečně došlým, a očekávám důvodně, že skutečný příjem rozpočtu vyhoví a že netřeba posavadni obvyklá vydání a jmenovitě vydávání Zpráv nějak omezovati.
Velkou část agendy pokladní vedl až do září 1914 pro mou jinou zaměstnanost dřívější pokladník p. rada zemského soudu Purcner, jemuž buď tímto za to vysloven dík.
Pokladna a účty byly od revisorů spolkových revidovány dne 20. ledna 1915 a shledány správnými.
I tato zpráva byla bez debaty schválena, a po návrhu revisorův účtů, učiněném jich jménem radou z. s. Heyduškem, uděleno výboru absolutorium a pokladníkovi vysloveny za přesné plnění jeho namáhavého úkolu díky valné hromady. — 54 —
Zpráva knihovní, kterou přednesl I. knihovník, okres, soudce Skřipský, zní takto:
Knihovna umístěna jest v justičním paláci síni č. 170 ve 3 velkých a 2 menších skříních. Za ochotné a laskavé propůjčení místnosti té vzdává se presidiu c. k. m. sl. vrchního zemského soudu, jakož i presidiu c. k. zemského soudu povinný dík.
Změny ve stavu knihovny: Rozmnožení celkem o 50 svazkův a to:
odd. III.: Ott dr. Emil, c. k. dv. r.: Das Eindringen d. kanonischen Rechtes, seine Lehre u. wissenschaftliche Pflege in Bohmen u. Mähren während des Mittelalters (dar);
odd. IV.: Stieber dr. Miloslav: Soud hraničný (2mo; dar a koupeno);
Heidler Jan: Antonín Springer a česká politika v letech 1848—1850 (dar);
odd. VII.: Jelínek Karel, c. k. okr. soudce: Stavební právo (dar);
Kasanda Vojtěch, dr.: Právo ke stavbě (dar);
Krasnopolski-Kafka: Das öst. Erbrecht;
Ott Emil, dr., c. k. dv. r.: O významu a dosahu konvencí evropských států, uzavřených dne 12. června 1902 v Haagu ve věcech manželských (dar);
Randa Ant., dr., ryt.: Die Schadenersatzpflicht. 3 vyd.;
Veith Karel: Knihy železniční (dar);
Zeis Egon: Služební poměr úředníků v podnicích hospodářských a lesnických (dar);
Festschrift für Franz Klein zu seinem 60 Geburtsjahr.
odd. IX.: Bohuslav Josef V., dr.: Formulariensammlung für Grundbuchsachen, 5 vyd. (dar);
Neumann-Bloch: Beispiele von Schriftsätzen im Zivilprozeß- u Exekutionsverfahren. I Teil; 2 vyd.;
Ott dr. Emil, c. k. dv. r.: Rechtspflege u. Verwaltung (separ. otisk z Festschrift für Franz Klein) (dar);
Hora Václav, dr., c. k. prof.: Odvolání podle rak. c. s. ř.;
odd. X.: Storch Frt., dr., c. k. dv. r.: O imunisování tiskopisů zapověděných a zabavených (dar);
Hegar Alfred: Der Kampf gegen Minderwertigkeit u. Verbrechen; Zur chinesisehen, deutschen u. amerikanischen Kriminalistik;
odd. XIV.: Návrh zákona o volení do obcí v markrabství moravském 1913 (dar);
Funk Vil., dr. — Hamák Jos.: Daň z příjmu a amnestie berní;
Kallab Jaroslav, dr.: Politika vědou a uměním;
Kramář Karel, dr.: České státní právo;
odd. XV.: Schick Lovoslov, dr.: Die Eintreibung von Aufienständen in Kroatien; — 55 —
odd. XVII.: Hugelmann, dr.: Erkenntnisse des Reichsgerichtes, XV. díl, seš. 1.—3.; 3 sv.;
Pfaff, v. Schey, Krupský: Entscheidungen des Obesten Gerichtshofes in Zivilsachen 1912; Index zum Evidenzblatt;
Úřední sbírka rozh. nejv. soudu civ., roč. 1913 a 1914;
Úřední sbírka rozh. kass. soudu, roč. 1913 a 1914;
Úřední sbírka rozh. živnosten., roč. 1913;
odd. XVIII.: Zákon honební pro markr. moravské;
Pace Anton, hr.: Die Dienstpragmatik; Die Durchführungsvorschritten zur Dienstpragmatik. I sv.;
Hermann Rudolf, dr.: Die Gerichtsentlastungsnovelle;
Žalud J., dr.: Nový zákon o přímých daních osobních;
Nařízení a předpisy pro c. k. českou technickou vysokou školu v Brně (dar);
odd. XIX.: Program c. k. české technické vysoké školy v Brně na stud. rok 1914/15 (dar); odd. XX.: Gerichtshalle 1913; Gerichts-Zeitung 1913; Juristische Blátter 1913; Právník 1913; Právnické rozhledy 1913; Verordnungsblatt des k. k. Justiz Ministerium 1913; Sborník věd právních i státních 1913; Časopis mor. musea českého 1913; Zájmy samospr. úředníků 1913; Osterr. Zeitschrift für Eisenbahnrecht 1913; Naše Obec 1913; Mitteilungen der Vereinigung der ost. Richter 1913.
Všem příznivcům a dárcům knihovny upřímný dík! Zvláště třeba vytknouti a zdůrazniti, že mnozí naši vysokoškolští pp. profesoři (ryt. Randa, Ott, Storch, Miřička) zasílají nám výtisky svých publikací a jest litovati, že ostatní autoři vysokoškolští neprojevují vůči naší Jednotě stejnou přízeň.
Zda utrpěla knihovna v posledním roce nějaké ztráty na knihách, není dosud jisto. Zdá se však, dle výsledků dosud vykonaného šetření, že někteří vypůjčovatelé vypůjčené knihy ztratili.
Používána byla knihovna velmi čile hlavně právnickým dorostem zdejším. Půjčování a příjem knih půjčených obstarává p. oficiál Havránek. Celkem bylo vypůjčeno 298 svazků. Vracení knih vypůjčených dělo se celkem v pořádku až na to, že knihovním řádem stanovená lměsíční lhůta nebyla zachovávána. Liknaví dlužníci byli upomenuti; kdož přes písemnou upomínku knih nevrátil, proti těm bylo nastoupeno pořadem práva.
Také tato zpráva vzata bez debaty a s pochvalou na vědomí.
Před jejím podáním byly na návrh dra. Čapka změnou pořadu vykonány volby a předsedou jmenováni skrutátory rada zem. soudu dr. Kašpárek a dr. Lochman, kteří po přednesení zprávy knihovní ohlásili tento jich výsledek:
Zvoleni:
Starostou dvoř. rada dr. Josef Podbrdský,
I. místostarostou rada vrch. z. s. n. o. Josef Boubela,
II. místostarostou adv. dr. Hynek Bulín; — 56 —
do výboru: Frant. Janík, tajemník zem. výboru mor., dr. Jaroslav Peka, vrchní rada fin. prokuratury, Karel Skřipský, okresní soudce, dr. Karel Šauer, kand. advok., dr. Jaromír Wíšo, advokát;
náhradníky: dr. J. Daněček, auskultant, dr. Jan Glos, kand. adv., dr. Frant. Bílovský, tajemník zem. výboru;
revisory účtů: J. Bukáček, rada vrch. zem. soudu, Ot. Heydušek, rada zem. soudu.
Návrh výboru na zvýšení honorářů za články rozpravné ve »Zprávách« z 48 K na 64 K za tiskový arch, pak na zvýšení příspěvků členských z 8 K, resp. 5 K, na 10 K, resp. 6 K a předplatného na »Zprávy« z 5 K na 6 K ročně, odůvodnil I. jednatel poukazem jednak na stejné honorování článků v »Právníku«, jednak na stoupající náklady s vydáváním zpráv spojené. Návrh tento bez debaty přijat téměř jednohlasně. Ostatní honoráře zůstaveny beze změny.
Ježto volných návrhů nebylo, skončil předseda přáním zdaru budoucí činnosti jednoty a díkem účastníkům valné hromady schůzi.
Hned po valné hromadě konal nově zvolený výbor ustavující schůzi, ve které zvoleni:
I. jednatelem vrch. fin. rada dr. Peka,
II. jednatelem kand. adv. dr. Šauer,
pokladníkem rada zem. soudu dr. Vácha
I. knihovníkem okres, soudce Skřipský,
II. knihovníkem adv. dr. Wíšo,
zapisovatelem taj. zem. výb. Janík.
Usneseno mimo jiné, proti dlužníkům knih spolkových, kteří jich přes opětné upomínky nevrátili, podniknouti kroky soudní.
Citace:
Zprávy spolkové. Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně. Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 1915, svazek/ročník 24, číslo/sešit 1, s. 66-74.