Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 7 (1926). Praha: Ministerstvo sociální péče, 544 s.
Authors:

Z Masarykovy sociologické společnosti.


Na počátku nového roku pokračováno v činnosti přednáškové a zatím absolvovány dvě přednášky. »O studiu sociologie nа universitách švýcarských« na společné schůzi Masarykovy sociologické společnosti а I. sekce Soc. ústavu promluvil dr. E. Ghalupný. V přednášce své ukázal, jak federatívni a samosprávný ráz veřejné správy ve Švýcarsku se projevuje i ve školství. Švýcarsko má, ač je státem nevelkým, 7 universit, které jsou ústavy kantonálními. Všechny švýcarské university dohromady nemají při tom více posluchačů, než u nás jediná universita pražská. Proto je na švýcarských universitách možný intensivnější styk a spolupráce mezi učiteli a posluchači. Skutečnost pak, že ve Švýcarsku jsou university vydržovány kantony, přispívá právě k jejích větší početnosti: působí tu i místní vlastenectví a uplatňuje se tu i soukromé mecenášství. U nás proti tomu i správa vysokého školství je centralisována a university vesměs jsou pouze ústavy .státními. Existence jejich závisí tedy jedině na stavu státních financí, které ovšem při velkých nárocích, jaké nová doba na stát klade, nikde nejsou utěšené. Ze švýcarských universit jsou 4 francouzské a 3 německé. Je tu zajímavo, že studium sociologie dochází mnohem větší pozornosti na francouzských universitách, stejně jako sociologie vůbec i ve Francii dochází větší pozornosti než na vysokých školách v Německu. Zde projevuje se tedy národní ráz ve Švýcarsku, vyrovnávajícím jinak (národní protivy mezi svým obyvatelstvem krajní snášenlivostí.
77 Na švýcarských universitách francouzských existuje buď, jako je v Ženevě, samostatná fakulta věd hospodářských a sociálních, úplně rovnocenná ostatním fakultám, nebo, jako je v Lausanne, samostatná pobočka právnické fakulty nazvaná školou sociálních věd, která udílí stupně akademické (licenciát, doktorát) nebo konečně aspoň, jako je v Neuchatelu, vedle právnické fakulty sekce věd obchodních, hospodářských a sociálních. Na všech těchto sekcích resp. fakultách je sociologie jedním z hlavních předmětů. V celku dochází ve Švýcarsku sociologie na universitách mnohem větší pozornosti nežli u nás, kde zejména na právnických fakultách se nedomohla dosud vůbec zastoupení. V rozhovoru, který se po přednášce rozvinul, ukázal prof. Král, že sociologie u nás mimo fakulty právnické jest již poměrně dosti pěstována jednak na fakultách filosofických, dále i na pražské technice, ba i na fakultách bohosloveckých. Pokud jde o studium právnické, jak ukázala nedávná kniha Sommrova, názory o sociologii ovšem u nás se nemění. Uvádí-li se proti zavedeni sociologie pro právníky přetíženost posluchačů, mohla by se snad předepsat povinná přednáška ze sociologie pro mě mezi předepsanými již přednáškami filosofickými. Zodpověděním některých dotazů z posluchačstva byla zajímavá schůze, která vykazovala velmi hojnou návštěvu, skončena.
Z přednášek, k nimž vyzvala Společnost studenty zabývající se sociologií, připuštěna byla zatím práce PhC. Karla Gally o genesi národa v pojetí Giddimgsově, jež byla proslovena 1. února t. r. Mimo ni zadány byly ještě další tři práce, z nichž jediná byla zamítnuta, o druhých dosud referent nepodal návrhu.
Do komisí Masarykova lid o výchovného ústavu, jemuž se Společnost přihlásila k práci, byli delegováni do přednáškového výboru doc. dr. E. Ghallupný, do literárního výboru dr. V. K. Škrach a do studijního výboru dr. Frt. Fajfr.
Pro r. 1926 byla zatím povolena Masarykově social. společnosti podpora ministerstva školství a már. osvěty v částce 2000 Kč.
78
Citace:
Z Masarykovy sociologické společnosti. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1926, svazek/ročník 7, s. 91-92.