Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 7 (1926). Praha: Ministerstvo sociální péče, 544 s.
Authors:

Instrukce Ústřední sociální pojišťovny, č. j. 476-S-1926 ze dne 19. července 1926 o předpisu a stanovení výše pojistného.


1. Všem nemocenským pojišťovnám.
2. Všem svazům nemocenských pojišťoven.
Dne 1. července 1926 nabyl účinnosti zákon ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. а n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří (zákon o sociálním pojištění). Jím se dostává invalidního a starobního pojištění 2 1/2 milionům zaměstnanců a zajištění jejich rodinným příslušníkům. Uskutečňuje, se tak veliké dílo, po kterém široké vrstvy národa po léta volaly. Zdárné provedeni zákona, který je vybudován na nejužší součinnosti nemocenských pojišťoven s Ústřední sociální pojišťovnou, již od prvních počátků nutně vyžaduje harmonické spolupráce těchto činitelů.
Ústřední sociální pojišťovna obrací se na nemocenské pojišťovny (pokladny) se žádostí, aby ze všech svých sil přispěly k tomu, aby se dosáhlo účelu Zákonem sledovaného měrou co nejplnější k dobru těch, kterým zákon přináší pomoc a podporu v dobách pro ně nejtěžších. Z tohoto hlediska bude Ústřední sociální pojišťovna dojista chápati dozor nad prováděním nemocenského pojištění, k němuž je povolána podle § 86 zákona a Ústřední sociální pojišťovna očekává, že z téhož hlediska budou i nemocenské pojišťovny chápati úkoly, svěřené jim při provádění pojištěni invalidního a starobního.
Řádné včlenění nemocenských pojišťoven do velkého systému organisačního, který zákon tvoří, vyžadovati bude, podrobné nenásilné úpravy a četných opatření, která budou moci býti učiněna teprve postupně. Touto instrukcí omezuje se Ústřední sociální pojišťovna toliko, na nejnaléhavější pokyny.
I.
Tiskopisy přihlášek byly již přípravným sborem projednány a prostřednictvím Svazů pokladnám dodány. Ústřední sociální pojišťovna předpokládá, že nemocenské pojišťovny provedly pomocí těchto formulářů soupisovou akci k 1. červenci podle pokynů již vydaných, a vyžádaly si vyplnění přihlášek v předepsané lhůtě. Ústřední sociální pojišťovna připomíná k tomu, že tato zvláštní soupisová akce k 1. červenci byla sice prováděna na přihláškových formulářích, že však tyto přihlášky nemají právní povahy přihlášek ve smyslu § 17 zákona, zejména neplatí pro ně zákonná třídenní lhůta. Podání těchto přihlášek nahradí předložení výkazu podle § 21 zákona pro prvé období.
Na podkladě vyplněných přihlášek jest provésti přeřazení pojištěnců v zaměstnavatelských katastrech do mzdových tříd nového zákona. Soupis umožní též nemocenským pojišťovnám, aby si v příslušných záznamech poznamenaly, kteří zaměstnanci podléhají pensijnímu pojištěni, a kteří dovršili dne 1. července nebo dříve 60. rok svého věku, jimž se tedy pojistné pro pojištění invalidní a starobní nebude předpisovati.
Způsob dalšího upotřebení těchto přihlášek bude oznámen později. Zatím jest přihlášky pečlivě uschovati.
Nové vstupy do zaměstnání, výstupy a změny, které nastanou v době od 1. července až do dne odevzdání zvláštních přihlášek k 1. červenci 1926 nutno stejně jako pozdější vstupy do zaměstnání a změny vyžadovati v předepsané třídenní lhůtě, a to na přihláškových formulářích, po případě na formulářích odhlášek a ohlášek změn mzdy, které byly pokladnám dodány prostřednictvím Svazů současně s formuláři přihlášek.
II.
Jakmile budou vypravena příslušná oddělení, vydá Ústřední sociální pojišťovna vzorné stanovy Pro všechny druhy nemocenských pojišťoven; dokud nebudou vydány, zůstanou v platnosti dosavadní stanovy těl které nemocenské pokladny potud, pokud neodporují právním předpisům zákona o sociálním pojištění. Zejména upozorňuje se na tato. nová ustanovení:
Mzdové třídy.
Pojištěnci zařadí se do mzdových tříd podle tabulky, uvedené v § 12 zákona.1
Pro pojištění invalidní a starobní shrnují se vždy v jednu třídu třídy I. — III. jako třída A,
třídy IV. а V. jako třída B,
třídy VI. а VII. jako třída C,
třídy VIII.—X. jako třída D.
Je-li smluvena mzda týdenní, považuje se za denní mzdu šestý díl její; jsou-li však práce nebo služby vykonávány po sedm: dní, považuje se za denní mzdu sedmý díl týdenní mzdy.
Je-li smluvena mzda měsíční, považuje se za denní mzdu dvacátýpátý díl její; jsou-li však práce nebo služby vykonávány po celý měsíc, jest denní mzdou třicátý díl mzdy měsíční. Nebyl-li zaměstnanec po celé takové období plně zaměstnán, jest denní mzdou podíl mezi vydělanou mzdou v tomto období a počtem jeho pracovních dní.
Učně (volontéra, praktikanta), jenž nepožívá mzdy (§ 10 zákona), jest zařaditi do první mzdové třídy (§ 12). Pojištěnce, kteří již před 1. červencem dobrovolně pokračovali v pojištění, nutno přeřaditi do příslušných mzdových tříd podle nového zákona. Pojištěnci, kteří oznámí pojišťovně teprve po tomto dni, že chtějí býti dobrovolně dále pojištěni (§ 250 zákona), mohou býti podle své volby zařazeni do příslušné mzdové třídy podle nového zákona nebo do mzdové třídy nižší.
Přihlášky a odhlášky.
(§ 17 a násl. zákona.)
Zaměstnavatel jest povinen přihlásiti osoby u něho· zaměstnané nejpozději třetího dne ode dne, kdy pojištěnec počal vykonávati práce nebo služby povinně pojištěné a odhlásiti je v téže lhůtě ode dne, kdy pojištěnec přestal je Vykonávati.
Doporučuje se a lze předpokládati, že stanovami bude nařízeno, aby hlášení se dělo na vydaných formulářích. Zaměstnavatel, jenž včas pojištěnce nepřihlásil, je povinen zaplatiti pojišťovně peníz, rovnající se dlužnému pojistnému i s 5% úroky z prodlení. Kromě toho zaměstnavatel je povinen nahraditi nemocenské pojišťovně náklad za dávky, jež pojišťovna učinila podle ustanoveni zákona nebo stanov, ačkoliv pojištěnec nebyl vůbec přihlášen, nebo byl sice přihlášen, ale nenáležitým způsobem (§ 18, odst. 1., písm. a) zákona), nebo byl přihlášen po uplynutí třídenní přihlašovací lhůty, teprve když nastal pojistný případ.
Zaměstnavatel, jenž včas pojištěnce neodhlásil, je povinen podle § 160, odst. 1., písm. b) zákona platiti pojistné po dobu, po kterou pojištěnec nebyl odhlášen, leda že by v osobě pojištěncově nastal pojistný případ nebo byl pojištěnec přihlášen k pojištění jiným zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel je dále povinen nejpozději třetího dne oznámiti každou změnu, zejména změnu mzdy, pokud je rozhodná pro zařazení pojištěnce do mzdové třídy (§ 19 zákona).
Pojistné.
Pojistné vyměřuje se podle těchto tabulek:
a) v pojištěni nemocenském:
Viz tabulku I.
b) v pojištění invalidním a starobním:
Viz tabulku II.
Současně se usneslo představenstvo Ústřední sociální pojišťovny, aby nemocenské pojišťovny odepsaly rozdíl pojistného těm zaměstnavatelům, kteří prokáží, že v době od 1. července t. r. do 19. července t. r. sráželi pojištěncům příspěvek za 6 dnů v týdnu. Nárok na odpis uvedených rozdílů musí zaměstnavatelé sami uplatniti a to do 15 dnů ode dne doručení platebního výměru (§ 175 zák. čís. 221 z r. 1924).
Příspěvkové období.
Za příspěvkové období se pokládá kalendářní měsíc. Pojistné předepisuje se za celé týdny podle poctu sobot (4 nebo 5) v kalendářním měsíci s tím, že počíná-li nebo končí-li se povinnost platiti pojistné mezi týdnem, přihlíží se pro tento týden pouze ke dnům, na něž se vztahuje platební povinnost. Tabulka I.
Pojistné nemocenského pojištění.
(TABULKA K DOPLNĚNÍ) Tabulka II.
Pojistné invalidního a starobního pojištění.
(TABULKA K DOPLNĚNÍ) III.
Dávky.
Pojištěnci, u nichž pojistný případ nastane po 1. červenci 1926, mají nárok na dávky podle příslušných ustanoveni zákona č. 221 Sb. z. a n. z roku 1924, při čemž se přeřazení do nových mzdových tříd nepokládá za změnu mzdy podle § 99 zákona. Peněžité dávky, na něž byl získán nárok ještě před 1. červencem 1926, jest poskytovati podle dřívějších, právních předpisů. Podrobnější ustanovení budou Ústřední sociální pojišťovnou vydána později.
IV.
Účtování pojistného.
Ústřední sociální pojišťovna vychází z předpokladu, Že jednotlivé svazy nemocenských pokladen a Zemská úřadovna pro pojišťování dělníků V Bratislavě podle výnosu ministerstva sociální péče č. j. 13857 F/2 z roku 1925 zavedly ve svých pokladnách katastry a běžné účty zaměstnavatelů, které dovolují spolehlivý předpis a zaúčtování platby pojistného pro pojištěni nemocenské i invalidní a starobní odděleně. Pokud se tak snad ještě nestalo, budiž uvedenému výnosu s urychlením vyhověno tak, aby řádné a zejména oddělené vyúčtování bylo zabezpečeno. Instrukce o zaúčtování předepsaného a zaplaceného pojistného invalidního ve prospěch Ústřední sociální pojišťovny, jakož i tiskopis jednotného platebního výměru budou vydány v nejbližší době.
  1. Pokud jsou dále uváděny paragrafy zákona bez podrobnějšího označení, rozumí se tím zákon ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. a n.
Citace:
Instrukce Ústřední sociální pojišťovny. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1926, svazek/ročník 7, s. 356-361.