Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 7 (1926). Praha: Ministerstvo sociální péče, 544 s.
Authors:
Knihopisné noticky,
Léon Walras, Elements d´économie politique pure ou théorie de la riсhesse sociale. Edition définitive revue et augmentée par l'auteur. Paris 1926. Pich on et Durand-Auzias. Str. 487. — (F 5107.)
Leopold von Wiese, Allgemeine Soziologie als Lehre von den Beziehungen der Menschen. Teil I. Beziehumgslehre. Mnichov 1924. Duncker a Humblot. Str. 309. — (F 4575.)
Dr. Carl Brinkmann, Die Gesellschaftslehre. (Enzyklopädie der Rechtsund Staatswissenschaift XLVIII.) Berlin. 1925. Juk Springer. Str. 37. — (F 2615 — XLVIII.)
Dr. B. Vašek, Rodina dvacátého století. Studie sociologická. Olomouc 1924. Matice Cyiriřomethodějská. Str. 260. — (E 999.)
Verhandlungen des Vierten Dt. Soziologentages a m 29. u. 30. September 1924 in Heidelberg. (Schriften der deutschen Gesellschaft für Soziologie. I., 4.) Tübingen 1925. J. C. B. Mohr. Str. 241. — Mimo pozdravné proslovy podány tu referáty dra Ad Gtínthera a dra L. Heydeho o poměru (sociologie a sociální politiky a diskuse, do níž zasáhli Bortkiewicz» dr. K. Přibram, dr. Stoltenberg, dr. E. Schuster, R. Goldscheid, dr. M. Adler a dr. Walther; dále referáty dra M. Schederà a dra M. Adlera:
78 věda a sociální struktura a rozhovor o tématu tom, jehož se zúčastnili dr. Beth, dr. Alfr. Weber, dr. Dumkmaim, dr. W. Sutebaah, Rob. Michels, dr. Salin, dr. Alf. Mensel, dr. A. Salz a Rud. Goldscheid. Konečně protokol otiskuje písemný projev Framceska Cosenitiniho, poslaný dodatečně k diskusi o druhém bodě sjezdového jednání. — (F 5089.)
Radhakamal Mukerjee, Principles of comparative economico. Vol. I. Str. 336. — Vol. II. Str. 446. — London 1931 a 1922. P. S.' King. — (F 5111.)
Hans-Jürgen ieraphin, Neuere russische Wert-und Kapitalzinstheorierа. (Sozia Iwissensohaf tliche Forschung ein I. 4.) Berlin 1925. Walter de Gruyter. Str. 194. Knliha, ikterá je vhodným příspěvkem k dějinám národohospodářské vědy v Rusku, probírá v druhém dílu ruské učení o hodnotě, v dílu třetím učení o kapitalistické rentě — tedy vlastní předmět svého bádání —, kdežto v úvodní své prvé části podává v dějinném přehledu celkovou charakteristiku ruské vědy národohospodářské. — (F 2733 — U 4.)
Esteban Bauer, Ideal social y orientación social. Madrid 1926. Socedad para él progTesio de la legisladión del trabajo. Str. 41. — Překlad přednášky, kterou proslovil prof. dr. Štěpán Bauer v Sociálním ústavě Českosl. republiky v r. 1923 a jež vyšla původně jako č. 6 Publikací S. Ü. — (F 4635 — II., 8.),
Arbeitsrecht und Arbeiterschutz (einschliesslich Versorgung und Fürsorge für die Kriegsopfer). Die sozialpolitisohie Gesetzgebung des Reichs nach dem Stande vom August 1924. Dargestellt und bearbeitet vom Dr. Glass, Dr. Kaphalm, Kerchensteiner, Küttig, Dr. Leymann, Neitzel, Dr. H. Schulz, Dr. Sitzler, Dr. 0. Weigert. Redaktionell Zusammenfassung: Dr. O. Weiger. Bd. I.—II. 4. neubearbeitete Ausgabe. Berlin 1924. Reimar Hobbing. Str. 210 + 343. — Dii prvý podává systematické zpracování, díl druhý otiskuje příslušné zákony. Kniha všímá si pracovního práva, zákonné ochrany práce, trhu práce a péče o nezaměstnané, péče o válečné poškozeno a jejich pozůstalé, péče o osoby přestárlé, mezinárodního pracovního práva, sociálního pojištění, péče bytové a vnitřní kollonlisace. Při tom v části systematické hledí i k zákonům, vydaným před r. 1918; v části druhé však otiskuje pouze zákony doby poválečné, pokud dosud (1924) platí a s vynecháním zákonů soc. pojíšťvacích, které v době vydání publikace byly před novou úpravou. — (F 5101.)
Lois et règlements con cerimant le travail et le régime des établissements classés. Royaume de Belgique: Ministère de ľindustrie et du travail, Office du travail. Bruxelles 1924. A. Dewit. Str. 430. Obsahuje věcně roztříděné zákony (až po r. 1923) upravující v Belgii pracovní smlouvu a podávající ustanovení o mzdě, o pracovní době, nedělním klidu, úpravě pracovních místností, zákony na ochranu zdraví a bezpečnosti při námezdné prací, o úpravě práce žen a dětí, o pracovní inspekci a p. — (F 4583.)
Dr. Frt. Polák, Dělnické právo sovětského Ruska. Praha 1925. Nákl. vl. Str. 73. — (G 2619.)
Internationale Kodifikation der Regeln betreffend den Heuervertrag der Seeleute. Erste Frage der Tagesordnung. Fragebogen I. Internat Arbeitskonferenz. IX. Tagung. 1926. Genf, 1925. Internat. Arbeitsamt S. 117 + 62. — (F 3091.)
Koalitionen und Koalitionskampfmittell ArbeitsreohtBche Seminairvorträge. Herausgegebem von Dr. W. Kaskel. Berlin 1925. Julius Springer. Str. 242.
79 — Práce otiskované mají většinou vědeckou cenu. Nejsou to začátečnické literární pokusy studentů. Mezi účastníky Kas kelová semináře jsou mimo zvláště kvalifikované universitní posluchače i zkušeni praktikové, zejm. vědecky činní zaměstnanci pracovních úřadů, právní úředníci svaižů zaměstnavatelských i odborových, soudci a advokáti Tak se mezi autory Jednotlivých studií knihy setkáváme s drem H. Derschoem, drem O. Grot'em, drem G. Platowem a j. Statě shírky zabývají se dějinami něm. koaličního práva, jeho sociologií, právním postavením, různými právními otázkami, naskýtajícími se při stávkách a výlukách, odborovými origani sace ml podávají přehled koaličního práva v zemích mimonemeckých, zejm. v Anglii a pod. — (E 1350.)
Handbuch der sozialen Hygiene und Gesundheitsfürsorge. Henausgegeben von A. Gottstein, A. Schlossmann, L. Telleky. I. Bdi Grundlagen und Methoden Berlin 1925. Jul. Springer. Str. 511. — Ve vydaném svazku pojednávají dr. Ford. Hneppe o dějinách sociální hygieny, dr. W. Weinberg o statistické methodě a technice a dr. F. Prinzintg o statistických podkladech, soc. hygieny, dr. W. Haecker o problému dědičnosti se zřetelem k sociální a rasové hygieně, dr. R. Martiin o amithropametrii, dr. M. Vogel o zdravotnické výchově Lidlu, dr. A.Groftjahn o studiu hygieny, dr. E. Dietrich a dr. P. Rrautwig o organisaci zdravotnické péče. Další svazky encyklopedie budou věnovány živnostenské hygieně a nemocem z povozní (II.), boji proti alkoholismu, tuberkulose a nemocem pohlavním (III.), zdravotnické péči, zejm. péči o kojence a matky, školní hygieně, péči o duševně vadné а p. (IV.), sociální fysiolloigii a patíhologii (V.) a ústavům léčebným, lázeňství, první pomoci a pod. (Sv. VI.) — (E 1034.)
L’organisation internationale du travail et les assurances sociales. Genève 1925. B. I. T. Str. 71. — Spisek v úvodu pojednává o významu soc. pojištění a nato podává přehled práce vykonané v tom oboru mezinárodní organizsaci práce až do r. 1924, zaznamenává dílo vykonané konferencí z r. 1925 a vytyčuje příští úkoly. Přílohou otiskuje návrhy konvencií a rekomandací, přijaté ve věci soc. pojištění jednotlivými konferencemi a referáty o spisech, vydaných M. Úřadem P. z daného oboru. — (F 5103.)
Současné otázky sociálního pojištění. Redigoval dr. Evžen Štem. (Knihovny Sociální služby sv. 2.) Praha 1926. Str. 182. Publikace podává z per předních odborníků řadu příspěvků o nedůležitějších akutních otázkách sociálního pojištění dotýkajíc se všech hlavních jeho oborů: pojištění invalidního a starobního, pojištění nemocenského d úrazového. Při tom nezabývá se pouze pojištěním dělnickým, nýbrž hledí i k pojištění osob samostatně výdělečně činných а k pojištění úřednictva а k pojištění horníků. Předmět svůj osvětluje se všech stran věnujíc pozornost jeho stránce právní, otázkám jeho dávek i jeho stránce — řekl bych — politické: poměru jednotlivých vrstev národa k němu. Konečně podává i přehled sociálního pojištění v cizině, poměr našeho sociálního pojištění k mezinárodním požadavkům na ně kladeným a stručnou bibliografii o čs. sociálním pojištěni. Knížka podává takto v dobrém vnitřním učlenění příspěvky dna J. Brablece, dr. J. Gallase, dra E. Hendricha, dra R. Hotowetze, dr. J. Janka, dra Frt. Janošíka, V. Johanise, dra Vl. Rlumpara, V. Lenze, dra J. Matějky, dra J. Matouška, dra J. Pospíšila, dra Frt. Procházky, dra V. Richtera, dra E. Sohoenbauma, dra E. Soukopa, dra E. Šterna, dra Fr. Trnky, Vlád. Vydry, dra J. Vymětala, dra L. Wintrá a Aug. Žaluda.
80
Citace:
Knihopisné noticky. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1926, svazek/ročník 7, s. 92-94.