Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 6 (1925). Praha: Ministerstvo sociální péče, 536 s.
Authors:

Knihopisné noticky.


Redakce obnovuje, vyhovujíc přání čtenářstva, rubriku bibliografických záznamů a poznámek, kterou zrušila v loňském ročníku, když knihovna ministerstva soc. péče počala vydávat (lithograficky) seznam svých přírůstků. Ale seznam ten pochopitelně se nedostane do tolika rukou, aby mohl nahradit knihopisné záznamy v revui. Proto v této rubrice opětně budeme zaznamenávati novinky literatury sociologické, sociálně politické a sociálně-pečovné (po případě i právnické), zejména pokud přicházejí do knihovny ministerstva soc. péče.
Vladimír Šmídek, Sbírka zákonův a nařízení o pojištění dělníků pro případ úrazu v republice Československé spolu se zákonnými ustanoveními o nemocenském pojištění děl-
54 níků na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. Praha 1924. Nákl. Státní tiskárny. Str. 976. Kč 53 — Komentované vydání úrazových zákonů, platných jednak v Čechách s Moravou a Slezskem, jednak na Slovensku a Podkarpatské Rusi, a nemocenského zákona, platného na území, jež až do převratu patřilo Uhrám — (tam upraveno bylo pojištění nemocenské a úrazové společně jedním zákonem) — přichází velmi vhod. Zcela vyhovující sbírky všech zákonů a nařízení o úrazovém pojištění, která by hleděla ke změnám, provedeným až do nejnovější doby, jsme neměli dosud ani pro Čechy s Moravou a Slezskem, tím měné pro Slovensko a Podkarpatskou Rus, pro něž i v nemocenském, i v úrazovém pojištění byli jsme odkázáni na stará vydání maďarská a německá, která ovšem nepřihlížela k změnám od převratu. Vydání slovenská byla u nás nedostupná (rozebrána) mimo drobné spisky, spíše populární a určené dělnictvu. Vydání Šmídkovo je rozvrženo ve dva díly, z nichž I. obsahuje úrazový zákon z 28. prosince 1887, č. 1. ř. z. ex 1888 s příslušnými pozdějšími zákony a nařízeními a předpisy platné pro celé území republiky incl. předpisy o pojištění u báňských bratrských pokladen. Díl II. podává zák. čl. XIX. z roku 1907 o pojištění průmyslových a obchodních zaměstnanců pro případ nemoci a úrazu se všemi pozdějšími doplňky a změnami a zákonná ustanovení o pojištění zemědělských dělníků na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Změny původních zákonů a nařízení jsou v textu vyznačeny odlišným písmem a citací. Výklad založen na příslušných ěs. nařízeních, výnosech, oběžnících a na nálezech našeho nejv. správního soudu, ale i na judikatuře býv. nejv. správ, soudu ve Vídni, býv. uh. správ, soudu, na nařízeních, rozhodnutích a výnosech býv. ministerstev rakouských i uherských a býv. Státního úřadu pro dělnické pojištění atd. Šmídkovo vydání je nepostradatelné pro každého, kdo potřebuje naše zákony o pojištění úrazovém a zákony o pojištění nemocenském pro Slovensko a Podkarp. Rus. Knížka jest opatřena chronologickým přehledem zákonů, nařízení, výnosů a rozhodnutí a podrobným věcným rejstříkem. (G 1357.)
Vladimír Šmídek, Zákon ze dne 11. července 1922, č. 242 Sb. z. а п., o pojištění u báňských bratrských pokladen s příslušnými prováděcími nařízeními a s přehledem dosud platných předpisů v oboru hornického pojištění. Praha 1924. Státní tiskárna. Str. 112. Kč 5,50. (F 4293.)
Rudolf Brandfeld, Bilancování a účtování v ústavech pojišfovacích. Praha 1924. Nákl. vl. (Exp. O. Janáček.) Str. 81. Kč 16—. Knížka podává poučení o účetní a bilanční praksi v ústavech sociálně pojišfovacích, v ústavech pensiijních a v pojišťovnách vůbec se zřetelem k příští organisaci sociálního (starobního a invalidního) pojištění u nás. Na závěr je připojena literatura nejen o pojišťovacím účetnictví a správě, nýbrž — částečně — o pojišťování vůbec. (F 4430.)
Leitfaden der deutschen Sozialversicherung. Bearbeitet von Mitgliedern des Reichsversicherungsamts. Berlin 1924. J. Springer. Str. 56. (F 4450.)
Řád živnostenský ze dne 20. prosince 1859, č. 227 ř. z., doplněný živnostenskými novelami, k němu se vztahujícími zákony, normaliemi a rozhodnutími úřadů, nálezy nejv. správního soudu a posudky obchodní a živnostenské komory Pražské. Díl I. а II. Sebrali a uspořádali dr. Boh. Štědrý a dr. Rudolf Buchtela. (Komentované zákony Československé republiky sv. X.) Praha 1924. »Československý kompas«. Str. 1152 a 939. Kč 96—. a 85— váz. — Vydání živnostenského řádu, v němž se přihlíží
55 ke všem doplňkům až po nejnovější dobu, přichází velmi vhod. Vždyť vydání starší, zejména dobré Rebcovo (z r. 1912) i Pavlíkovo z r. 1912 jsou dávno rozebrána. Prvý díl obsahuje vlastní živnostenský řád z r. 1859 a všechny pozdější jeho změny a doplňky, kolkovní předpisy, obchodní smlouvy, přehled koncesovaných živností, přehled změn jednotlivých §§ živn. ř. a podrobný rejstřík. Díl II. obsahuje všechny ostatní zákony o pracovním poměru (osmihodinové době pracovní, práci žen a dětí, práci domácké, závodních výborech, o útisku a stávkách, podporách nezaměstnaných, vystěhovalectví, obchodních pomocnících a j., o ochraně života a zdraví, o živn. inspekci, o nedělním klidu), dále o podomním obchodě, ochraně živnostníků i kupujících, předpisy potravinové a p. (G 695, 848, 1195, 1196.)
Josef Beránek, Propouštění zaměstnanců a závodní výbory. Praha 1924. (Knihovnička závodních rad a výborů sv. 3.) (G 1109.)
Dr. R. Traub, Rozhodčí klausule kolektivních smluv zemědělských. Praha 1924. Nákl. vl. Str. 54. (Q 1290.)
La durée du travail dans ľindustrie: Republique tchécoslovaque. (Etudes et documents. D. No 12.) Genève 1924. (F 2487 — F 4299.)
J. Oudegeest, La legislation sociale. Amsterdam 1924. Fédération Syndicale Internat. Str. 104. (F 4154.)
Dr. Ladislav Fr. Dvořák, Družstevní zákony československé. Praha 1924. (Kampelíkova knihovna sv. 3.) — (F 3444.)
Dr. Zdenko Stibic, Družstevnictví československé podle judikatury nejvyššího soudu a nejvyššího správního soudu. Sbírka soudních rozhodnutí pro praksi družstevní. Praha 1924. Ústř. jednota hosp. družstev. Str. 424. (F 4339.)
Sidney u. Beatrice Webb, Die genossenschaftliche Gemeinwirtschaft. (The Cooperative Commonwealth Übersetzt aus »Die Genossenschaftsbewegung der Konsumenten«, und ein geleitet von Dr. August Müller. Halberstadt 1924.) (Soziale Organisationen der Gegenwart 4.) (F 4312.)
Hans Mueller, Geschichte der internationalen Genossenschaftsbewegung. Halberstadt 1924. (Soziale Organisationen der Gegenwart 1.) (F 4312.)
Arno Hoppe, Die Finanzierung des Wohnungsbaues und die Wohnungswirtschaft der Zukunft. Berlin 1924. C. Heymann. Str. VIII + 101. (F 4346.)
Anna Pappritz, Handbuch der amtlichen Gefährdetenfürsorge. Auf Grund amtlichen Materials. München 1924. J. F. Bergmann. Str. 174. — Kniha, jež podává přehled veřejné péče o osoby mravně ohrožené v 61 městech Německa, je dobrou ukázkou německé důkladnosti a praktičnosti. Podává souborně podrobné informace o úřadech, ústavech a institucích, jejichž posláním je starati se o mravně ohrožené, zejména mladistvé osoby. Shrnuje tak materiál o směrnicích a způsobu práce příslušných veřejných zařízení, který, i když je vykazován ve zprávách jednotlivých institucí, uniká ve své rozptýlenosti obecnému zájmu a nedochází dostatečného a soustavného ocenění. Spis podává i stručnou zprávu o vzniku a vývoji péče o osoby ohrožené a praktické pokyny pro zařizování vhodných institucí. Na konec připojuje dosti podrobnou literaturu. U nás v době poválečné rozmnožila se utěšeně různá zařízení sociálně-pečovná a neschází mezi nimi ani institucí pro péči o mravně ohro-
56 žené. Ale v praksi, kdokoli jich potřebuje, obyčejně zůstává bezradný. Postrádáme dosud souborné příručky, která by přehledně, třeba stručně seznamovala se vším, co je v našem státě pohotově pro osoby, odkázané at z jakéhokoli důvodu na veřejnou pomoc. A přece by podobná publikace byla nejen potřebným rádcem pro ty, kdož pomocné zařízení právě pro někoho hledají, af tak činí z povinnosti (příbuzní, obce) nebo dobrovolně, vedeni soucitem. Byla by i účinnou propagací pro součinnost dobrovolné péče, které — bohužel — nelze postrádati potud, pokud trvá dnešní hospodářský řád, kdy veřejné celky nemohou pro své sociální úkoly stále ještě opatřiti dosti finančních prostředků.
Rudolf Secký, Spravověda sociálně humanitních ústavů. Praha 1924. Česká zem. komise pro péči o mládež. Str. 153. (F 4351.)
Šárka B. Hrbková, Czechoslovak Settlers. (The Interpreter III, Nr. 11) New York 1924. Foreign Language Information Service. Str. 4. (G 1401.)
Vědecká ročenka právnické fakulty Masarykovy university v Brně. Sv. III. 1924. Nakl. Barvič a Novotný. Str. 197. — V řadě prací, které ročenka přináší, dotýkají se věd sociálních a sociální politiky dra R. Dominika, Mezinárodní úřad práce, dra D. Krejčího, Poválečná reforma pozemková v Německu a u nás a dra K. Engliše, Výklad směnných relací. Na závěr je připojena souborná bibliografie »Přehled vědecké tvorby literární členů učitelského sboru právnické fakulty Masarykovy university«. (F 875.)
So Ho S. Zpravodaj sociálně hospodářské studovny při L. n. H. v Plzni. I. zpráva. Plzeň 1924. Str. 48. — Drobný spisek informuje o založení Sociálně hospodářské studovny Lidové university Husovy v Plzni a o jejím poslání a — což je více — ukazuje již svým obsahem, jak chce nová instituce působiti. Úkolem jejím je usnadnití vědecké studium hospodářských řádů a theorií a sociálně politických zařízení jednak odbornou knihovnou a čítárnou, jež by v tom směru doplňovaly okresní knihovnu Čiperovu a knihovnu obch. a živn. komory, jednak živým slovem (přednáškami, kursy, seminářem). Při tom bude především sledovati otázky, týkající se Plzně a českého západu. Vychází tu z předpokladu (Jindřich Kohn, Sociální studovna a regionalistická otázka), že struktura kraje je zcela jiná, než sociální struktura velkého města, neboť i když v krajích jsou tytéž skupiny jako ve velkém městě, je jiná jejich vzájemná závislost. Mimo tyto informace o samé soc. studovně přináší publikace dra J. Drtiny několik poznámek o kulturní Plzni, zprávu dra O. Stelzera o studijní knihovně Čiperově, námět K. Bartovského Studium Plzně obchodní a obecně poučné statě Jos. Veselého Ruská revoluce a literatura (bibliografické poznámky) a Jar. Koudelky Pracovní methody britského fabianismu. (F 4163.)
Dr. K. Engliš, Národní hospodářství. (Příručka.) Praha 1924. Fr. Borový. Str. 610. (G 1359.)
Wirtschaft und Gesellschaft. Beiträge zur Oekonomik und Soziologie der Gegenwart. Festschrift für Franz Oppenheimer zu seinem 60. Geburtstag. Frankfurt a. M. 1924. Societäts-Druckerei. Str. 484. — Jubilejní spis podává řadu zajímavých prací 21 žáků a literárních přátel Oppenheimerových, z nichž však jediný se zabývá přímo samým oslavencem (E. Nölting, Der liberale Sozialismus Franz Oppenheimers als proletarische Ideologie). Mezi příspěvky jsou i dvě statě od českých spolupracovníků: Jos. Macka, Die Gleichheit a Mir. Hlávky, Zur Agrarreform in
57 der Tschechoslowakei. Z ostatních prací dotýkají se sociální politiky: L. Nelson, Philosophische Vorfragen der Sozialpolitik, F. Sternberg, Zins und Bevölkerungstheorie, A. Spanier, Der Einfluss der Anwendung von arbeitssparenden Erfindungen auf den Arbeitslohn a F. Edmger, Der Begriff des Bedürfnisses u. des Aufwands in d. ökonomischen Theorie u. in d. Volkswirtschaftspolitik. Ostatní statě jsou z oboru národohospodářské theorie a ze sociologie. (E 989.)
Ferdinand Toennies, Soziologische Studien und Kritiken. 1. Sammlung. Jena 1925. G. Fischer. Str. 374. (F 4353.)
L. Garriguet, Manuel de sociologie et d’économie sociale. Paris 1924. Blond e. Gay. Str. 662. (F 4345.)
David Snedden, Educational Sociology. London 1924. G. Allen a. Unwin. Str. 689. (F 4316.)
J. Swinburne, Population and the Social Problem. London 1924. G. Allen a. Unwin. Str. 380. (F 4317.)
Sidney and Beatrice Webb, The Decay of Capitalist Civilisation. Westminster. G. Allen a. Unwin. Str. 182. (F 4343.)
August Uhl, Arbeitsgliederung und Arbeitsverschiebung. Grundzüge einer Theorie der volkswirtschaftlichen Dynamik und der Krisen. Jena 1924 (Abhandlungen des wirtschaftswissenschaftlichen Seminars.) (F 4335.)
Compère Morel, Grand dictionnaire socialiste du mouvement politique et économique national et international. Paris 1924. Publications sociales. Str. 1057.
A. Bouglé, Doctrine de Saint-Simon. Exposition. Première année, 1829. Nouvelle édition. Publiée avec introduction et notes par C. Bougie et E. Halévy. Paris 1924. (Collection des économistes.) (F 4338.)
Wilhelm Friedensburg, Stephan Born und die Organisationsbestrebungen der Berliner Arbeiterschaft bis zum Berliner Arbeiter-Kongress (1840 — September 1848) Leipzig. (Beihefte zum Archiv für die Geschichte des Sozialismus und der Arbeitenbewegung. H. 1.) (F 4124.)
Werner Sombart, Der proletarische Sozialismus. »Marxismus.« Zehnte, völlig umgearbeitete Auflage der Schrift »Sozialismus und soziale Bewegung«. I. Bd. Die Lehre. Str. X + 488. — II. Bd. Die Bewegung. Str. XII + 523. Jena 1924. G. Fischer. Gm. 30— (F 4359.)
Otto Bauer, Die Nationalitätenfrage und Sozialdemokratie. Wien 1924. (Marx-Studien 2 sv.) (F 2618.)
O. Jenssen, Der lebendige Marxismus. Jena 1924. Thüringer Verlagsanstalt. Str. 620. — Spis vydaný v čest Karla Kautského k jeho sedmdesátým narozeninám a obsahující řadu příspěvků socialistických theoretiků i politiků. (F 4337.)
Friedrich Weiss, Politisches Handbuch. Ein sozialistischer Wegweiser. Wien 1924. Volksbuchhandlung. Str. 180. (F 4319.)
Josef Gruber, Czechoslovakia. A Survey of Économie and Social Conditions. New York 1924. Macmillan Company. Str. XIX + 256. (G 1345.)
Simon Zagorskij, La rennaissance du capitalism dans la Russie des Soviets. Paris 1924. Marcel Giard. Str. 447. (F 4327.)
58 Dr. Jar. Janko, Rozbor některých československých tarifů, zvláště daňových. Praha 1924. Nákl. vl. Str. 16. (F 4162.)
MUDr. K. Driml, Chléb náš vezdejší. Praha 1924. (Občanská knihovna sv. 49.) Nákl. Státního nakladatelství. (G 66.)
Statistický lexikon obcí v republice Československé. Úřední seznam míst podle zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 266. Vydán ministerstvem vnitra a státním úřadem statistickým na základě výsledků sčítání lidu z 1,5. února 1921. Díl I. Čechy. V Praze 1923. Str. 598. Kč 160—. Hlavní část lexikonu zaznamenává všechny místní obce i osady, uspořádané podle žup a soudních okresů a udává jejich plochu v hektarech, počet domů, bytových stran, obyvatelstva a jeho rozvrstvení podle pohlaví, národnosti a náboženského vyznaní (v absolutních číslech). Mimo to lexikon obsahuje tabule: obyvatelstvo soudních a politických okresů Čech podle národnosti (v poměrných číslech sčítání 1880 až 1921) a podle vyznání (1900—1921), přehled hlavní části podle žup, podle politických a soudních okresů, rozdělení Prahy na obvody pro volbu místních výborů, obvody okr. soudů v Praze a v nejbližším okolí, větší vojenské posádky a ústavy, počet místních obcí, osad, v tom měst a městysů. Lexikon doplňuje úplný abecední seznam jmen místních obcí, osad, částí osad a částí měst a abecední seznam politických a soudních okresů. Názvy obcí, osad a jejich částí, uvedené v hlavní části lexikonu, jsou názvy úředními. (D 394.)
Dr. Frt Weyr, Soustava československého práva státního. II. vydání. Praha 1924. Nakl. F. Borový. (Sbírka spisů právnických a národohospodářských. Sv. XXIII.) Str. 476. — Nová kniha Weyrova je značně doplněným (prvé vydání vyšlo již r. 1921) i pozměněným vydáním. Doplňky a změny jsou dány nejen časovou distancí mezi oběma vydáními, nýbrž i tím, že autor, jak sám v předmluvě uvádí, vývodů z odborných posudků pečlivě použil, pokud jejich rady a pokyny byly proveditelný. Spis, jenž jest opatřen podrobným rejstříkem, otiskuje v příloze text ústavní listiny. (F 875.)
Dr. Jaroslav Krejčí, Delegace zákonodárné moci v moderní demokracii. Praha 1924. Nákl. vl. Str. 126. (F 4360.)
Jul. Osváth, Administratívne pokračovanie platné na Slovensku. S úvodom theoretickým o výkonnej moci. Košice 1924. Nákl. vl. Str. 68. (F 4333.)
Dr. Bohumil Baxa, Parlament a parlamentarism. Díl I. Praha 1924. Jan Košátka. (F 4311.)
L. Oppenheim, Mezinárodní právo. Sv. I.—II. Praha 1924. Nákl. Orbis. (F 2974.)
Nástin súkromého práva platného na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi (so zreteľom aj na banské, konkursně, obchodné a zmenkové právo a na právne predpisy o pozemkovej reforme). Podľa maďarského diela univ. prof. dr. K. Szladitsa »Nástin uhorského práva« se svolením autora spracovali (resp. preložili) právnymi predpismi čsl. republiky a súdnymi judikatmi Najvyššieho súdu v Brne doplnili doc. dr. Vladimír Fajnor a dr. Adolf Záturecký. Nákl. Právnickej jednoty na Solvensku v Bratislave 1924. Str. 499. Kč 40—. (F 4314.)
59
Citace:
Knihopisné noticky. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1925, svazek/ročník 6, s. 66-71.