Právní prakse, měsíčník československých právníků, 3 (1938-39). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 264 s.
Authors:

Literatura.


Nové zákony a nařízení Československé republiky, redigují Dr. J. Hoffmann a Doc. Dr. Fundárek s kruhem spolupracovníků (arch po Kč 1,80, číslo 1 Kč 7,20).
Sbírka předpisů, vydaných ku přebudování státu, redigují K. Schrotz a Dr. S. Jurášek (arch po Kč 2.—).
Skoro současně počaly vycházeti dvě sbírky, shrnující zákony, tvořící nový náš stát. Přestavba dosavadního a výstavba nového právního řádu kladou velké úkoly všemu právnictvu, takže dobrá a rychlá orientace pro každého právníka je nezbytností. Není proto divu, že naše dvě čelná nakladatelství ujala se úkolu uspokojiti tuto naléhavou potřebu prakse a přistoupila k vydávání sbírek, obsahově vlastně souběžných. Dosud vyšel 1. sešit »Nových zákonů« a dva sešity »Sbírky předpisů«, takže těžko pronésti definitivní úsudek, který si vyhražujeme po ukončení celých ročníků.
Za časové východisko »Nových zákonů a nařízení« byl zvolen redakcí počátek účinnosti nového ústavního zákona a autonomii země Slovenské, což věcně jest volba správná; neboť tímto zákonem položen byl ústavní základ k vnitřní přestavbě státu. Ústavní poměry zpracoval redaktor sbírky, vrch. rada min. vnitra Dr. Josef Hoffmann, jenž nespokojil se jen otištěním textů zákonů o autonomii Slovenska a Podkarpatské Rusi s parlamentními materiáliemi (důvodová zpráva a zprávy výborů), nýbrž vedle toho velmi vhodně zpracoval autonomní zákony s dosavadní naší ústavou v jeden přehledný a informativní celek, opatřený poznámkami. Upozorňuji aspoň na jeden zajímavý výklad: týká se § 17, který ustanovuje: »Soudnictví na území země Slovenské vykonávají soudy, čítající v to Nejvyšší soud, zřízené na území země Slovenské.« Ve výkladu dospívá dr. Hoffmann k závěru, že soudnictví na území země Slovenské — třeba organisačně až po nejvyšší stolici úplně oddělené od ostatního soudnictví ve státě a podléhající ve věcech justiční správy Slovenské zemské vládě, nemá býti pozemštěno, nýbrž má zůstati v rukou státu Česko-Slovenského; důsledky zračily by se pak hlavně ve způsobu úhrady. — Na ústavní zákony navazují pak předpisy o složení Nár. shromáždění, zmocňovací zákon pro moc vládní a výkonnou a smlouva s Německem o státním občanství a opci s připomínkami ministerstva vnitra. — Další část, týkající se soudního řízení civilního, zpracoval osvědčený komentátor Dr. K. Loula, vrch. odb. rada min. spravedlnosti, který tu publikuje vl. nař. č. 312/38, týkající se vyrovnání a konkursů a vl. nař. č. 313/38 o přechodném omezení nabývání nemovitostí v exekuci; tato nařízení byla vydána v prosinci t. r., takže odběratel skoro současně s úřední publikací dostává i výklad a prováděcí výnosy ministerstva spravedlnosti, což pro praksi jest neobyčejně důležité vzhledem k výjimečné povaze nových předpisů.
»Nové zákony a nařízení« budou vycházeti ve dvou oddílech: českém vyd. A (právní předpisy společné celému státu v českém znění a právní předpisy pro země české) a slovenském vyd. B (společné předpisy ve znění slovenském a předpisy platné na Slovensku). Doc. Dr. Fundárek jest jeden z nejvýznačnějších slovenských právníků, takže jeho osobnost jest zárukou náležité úrovně i slovenské části.
Také »Sbírka předpisů, vydaných ku přebudování státu«, třídí látku systematicky; počíná již předpisy z konce září t. r., omezuje se však jen na reprodukci textů zákonů a nařízení s uvedením důvodových zpráv a ev. vysvětlivek resortního ministerstva u jednotlivých ustanovení resp. citací dřívějších předpisů, na něž se zákony a nařízení odvolávají. Komentující poznámky vydavatelů jsou jen zcela výjimečné a stručné. (Na př. k § 1 nař. č. 218/38 připojila redakce poznámku branná pohotovost státu (č. 183/38) dosud trvá — což jest neúplné, neboť pro čtenáře textu je důležité ihned přesně věděti, že branná povinnost trvá ode dne 23. září 1938, kterýmžto dnem vstoupil náš stát do branné pohotovosti a že stav branné pohotovosti skončí dle § 57, odst. 2 zák. o obraně státu dnem, jejž vláda určí, kteréžto určení se dosud nestalo.) Dosud vydané dva sešity (96 str.) zpracovaly látku do 25. listopadu t. r. — V první skupině politických předpisů jsou zajímavé noty a oběžníky předsednictva ministerské rady o Slovensku a Podkarpatské Rusi a oběžník o zákazu intervencí poslanců a senátorů v soukromých věcech; následuje skupina předpisů finančních, hospodářských a sociálních, kde shrnuty jsou zejména předpisy o pracovních útvarech a o uprchlících; ve skupině předpisů hospodářských, která patrně se bude objevovati v každém sešitě, jest účelně důvodovou zprávou a vysvětlivkami ministerstva obchodu doplněno vl. nař. č. 265/38 o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání; poslední skupina předpisů soudních byla zahájena prvními paragrafy vl. nař. čís. 199/38 o zvláštních ustanoveních o řízení před soudy. Jak patrno »Sbírka předpisů« přináší větší množství látky, avšak jen s autentickou komentací, což ovšem může býti praksi mnohdy obzvláště oceňováno.
Koblížek.
Citace:
Literatura. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1938-39, svazek/ročník 3, s. 80-81.