Právní prakse, měsíčník československých právníků, 3 (1938-39). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 264 s.
Authors:

Kolkování znaleckých nálezů a posudků.


Věstník ministerstva spravedlnosti v č. 1, ročníku XXI, ze dne 31. ledna 1939, kteréžto číslo expedováno bylo teprve počátkem března t. r., přináší toto důležité sdělení ministerstva financí ze dne 12. ledna 1939, čís. 141.897/38/V/14b:
I. Kolková povinnost písemných znaleckých vyjádření (posudků a nálezů) jest upravena zejména v sazební položce 26/18 poplatkového zákona a v heslech jeho: Sazby, Odhady, Ohledací nálezy. Fakultní posudky. Posudky odborných znalců a Oceňování, na tuto položku odkazujících.
1. Vyjádření nejsou předmětem poplatků, jestliže byla vydána na úřední výzvu soudu jen k vysvětlení skutkové podstaty mimo řízení o věcech stran.
2. Jsou-li vyjádření určena k tomu, aby poskytla průkazní prostředek nebo aby sloužila za základ nějakého soudního řízení ve věcech stran, platí toto:
a) Zpravidla podléhají poplatků jako vysvědčení, t. j. 8 K z prvního archu a 5 K z každého dalšího archu, jestliže byla vydána orgány státními, a 5 K z každého archu, jestliže byla vydána jinými orgány nebo osobami. Tomuto poplatku. podléhají vyjádření nejen tenkráte, vydají-li je znalci stranám samým na jejich vlastní žádost, ale i tenkráte, předloží-li je znalci soudu na jeho úřední výzvu, ať soud vyzve znalce k vyjádření na návrh strany nebo z moci úřední. Podání, kterými znalci předkládají vyjádření soudu, jsou, prosta poplatku, obmezují-li se jen na toto předložení a na účtování výloh a neobsahují-li žádný další návrh v soukromé věci znalců, na př. žádost za přiznání odměny [s. p. 50/44 e) a g) p. z. a §§ 48 a 50 č. 1 cís. nař. č. 279/15]. Vyjádření vydaná v téže věci několika znalci podléhají jen poplatkům jednoduchým.
b) Jsou-li však vyjádření součástmi protokolů, protože byla znalci před soudem, přednesena a buď soudem protokolována, nebo připojena k protokolu v písemném vyhotovení, podléhají poplatkům jako protokoly. Jsou-li tedy vyjádření součástmi soudních protokolů, uvedených v pol. 2, písm. c) resp. v pol. 32, písm. b) sazby soudních poplatků, pak vzhledem k tomu, že se řídí výše poplatků z těchto protokolů úhrnnou dobou skutečného trvání jednání (líčení), nehledíc k počtu archů, přihlíží se i při výpočtu poplatků z vyjádření k době, po kterou skutečně trvalo přednesení, resp. protokolování těchto vyjádření.
Jsou-li však vyjádření připojena k protokolům odděleně nebo dodatečně, aniž byla. před soudem přednesena, podléhají poplatkům podle pravidla shora uvedeného jako vysvědčení.
c) Poplatkům přílohovým vyjádření podrobena nejsou, a to ani doplňkovým, neboť nejsou-li podrobena kolkům jako součásti protokolů, jsou podrobena kolkům jako vysvědčení a tyto kolkové poplatky jsou vyšší než poplatky přílohové (§ 4 cís. nař. č. 278/15).
II. Poplatek z vyjádření, které podléhá poplatku jako vysvědčení, jest podle § 64, č. 3 popl. zák. povinen zaplatit ten, pro něhož nebo v jehož věci bylo vyjádření vydáno.
Za poplatek ručí podle § 71, čís. 1 popl. zák. znalec, který vyjádření vydal, a to solidárně se stranou povinnou k placení poplatku.
O placení poplatků a o ručení za ně stran takových znaleckých vyjádření, která, podléhají poplatkům jako součásti protokolů, platí příslušná ustanovení o poplatcích z protokolů.
III. Vyjádření vydávaná ve věcech trestních, vyjímajíc trestní řízení o žalobách soukromých, jsou kolku prosta. (Č. 3.348/39).
Citace:
Kolkování znaleckých nálezů a posudků. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart, 1938-39, svazek/ročník 3, s. 178-178.