Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 2 (1921). Praha: Ministerstvo sociální péče, 444 s.
Authors:

Péče o osoby, odkázané na veř. pomoc a ochranu.


Výnos ministerstva sociální péče č. j. 6523/I A ze dne 1. června 1921 o subvencování sociální prázdninové péče o mládež.
Zvláštní povaha sociální péče o mládež o prázdninách a zkušenosti o stavu a způsobu jejího dosavadního provozování, jakož i žádoucí konsolidace všeobecné organisace sociální péče o mládež činí žádoucím, aby zdejší poučení č. j. 1990/A—21 o povolování státních subvencí na účely sociálně-ochranné péče o mládež doplněno bylo podrobnějšími ustanoveními o povolování státních subvencí na prázdninové osady, družiny a pohostinství mládeže. Jiné způsoby prázdninové péče o mládež, jako cestování a skauting, majíce podkladem a cílem péči spíše jen zdravotní, výchovnou a osvětovou nežli sociální, nemají nároku na podporu z prostředků ministerstva sociální péče.
Dosud namnoze zanedbávaná sociální péče o mládež, kterou není možno z různých důvodů o prázninách trvale vypraviti na venkov, přísluší v prvé řadě místním opatrovnám, školám mateřským a útulkům. Tyto měly by se tomuto úkolu organisačně přizpůsobiti a přenésti činnost svoji, pokud lze, do volné přírody za obvod města a tak ji upraviti, aby se pokud možno nejvíce přiblížily methodám prázdninových osad, národního pohostinství, cestování a skautingu, teprve tam, kde těchto institucí není, je na místě utvořiti k tomu organisace zvláštní.
1. Všechny spolky, sbory, úřady nebo zařízení, která se ucházejí o subvenci na prázdninovou péči, jsou povinny a) v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přidružiti se k okresním organisacím pro péči o mládež s právy a povinnostmi vytčenými v § 8c a § 19. stanov těchto organisací (výnos ministerstva sociální péče č. j. 3188 A—1921), nebo státi se členy místního spolku Čsl. Červeného kříže (dětského odboru) tam, kde tyto okresní organisace pro péči o mládež nejsou zřízeny, totiž na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.
b) státi se členy příslušného odborového ústředí. Tím jest pro organisace čsl. národnosti Ústředí prázdninové péče v Praze 2., Jungmannovo náměstí. Pro organisace německé jsou jimi příslušné zemské organisace pro péči o mládež, dokud zvláštní jednotné ústředí pro prázdninovou péči nebude pro ně vytvořeno.
Organisace ucházející se o státní subvenci na prázdninovou péči jsou povinny zachovávati všechna usnesení příslušné organisace okresní i odborové, pokud se týkají organisace prázdninové péče a pokud budou pro ně těmito organisacemi za závazná prohlášena a nedojdou odporu ministerstva sociální péče.
Jednotlivcům, kteří vydržují některé sociální zařízení pro prázdninovou péči o mládež, může býti poskytnuta subvence teprve po vyslyšení příslušné organisace okresní a odborového ústředí.
2. Subvence zařizovací. Ministerstvo sociální péče poskytuje zařizovací subvence na prázdninovou péči zpravidla jen příslušnému odborovému ústředí, a to jen na takový inventář a zařízení, které došly předchozího schválení ministerstva.
Ústředí, po případě i jiná organisace, které byla zařizovací subvence udělena, předkládá ministerstvu každoročně řádně vedený popisník podle míst a spolu podává zprávu, kým bylo zařízení v poslední sezoně použito a kterak se pečuje v místě o jeho bezpečné uložení.
3. A. Organisace ucházející se o vydržovací subvenci na prázdninovou osadu mládeže, jest povinna
a) nejpozději 14 dní před zahájením osady oznámiti instruktoru sociální péče o mládež, ustanovenému pro obvod svého bydliště, neb přímo ministerstvu sociální péče, kde takového instruktora není, místo, rozsah a program své prázdninové činnosti,
b) a současně předložiti jmenovitý seznam vůdčího a počet služebního personálu ustanoveného příslušným orgánem spolkovým. Opis příslušného protokolárního usnesení jest přiložiti;
c) v prázdninových osadách vésti: 1. popisný list o každém chovanci, 2. výkazy o stavu chovanců a průvodců (tiskopisy I. II., III., IV.), 3. pokladní knihu (tiskopis X.), 4. zásobovací denník (tiskopis VII.), 5. jídelní lístek (tiskopis V.), 6. výkazy denní spotřeby potravin (tiskopis VI.), 7. a) inventáře hlavní dle vlastníků (tiskopis VIII.) a b) dílčí dle místností (tiskopis IX.).
B. Organisace zřizující prázdninové družiny jest povinna vésti: 1. seznam průvodčího personálu, 2. seznam mládeže a výkaz o její denní frekvenci v družině (tiskopis XIV.), 3. stručné denní zápisy o místě, trvání a povaze zaměstnání prázdninové družiny, 4. pokladní knihu. Poskytuje-li se v družině mládeži strava, je nutno vésti též: 5. zásobovací denník, 6. jídelní lístek, 7. výkaz denní spotřeby potravin, 8 inventář zařízení.
C. Organisace provádějící prázdninové umísťování dětí do rodin jest povinna kromě řádných účetních záznamů přiměřených povaze a rozsahu její činnosti 1. vésti popisné listy o svých chráněncích, 2. poříditi evidenční listy o hostitelích, 3. oznamovat každého vyslaného hosta a hostitele příslušné Okresní péči o mládež v Čechách, na Moravě a ve Slezsku neb místnímu spolku (dětskému odboru) Čsl. Červeného kříže na Slovensku a Podkarpatské Rusi k opatření řádného dozoru.
Všecky uvedené pomůcky je nutno psáti inkoustem neb inkoustovou tužkou denně tak, aby za uplynulý den provedeny byly zápisy nejdéle do 9 hodin dopoledne dne příštího.
4 Subvence na prázdninovou péči o mládež udělovati se budou zpravidla až po jejím ukončení. Příslušné žádosti je nutno podati u Okresní péče o mládež (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi u místního spolku Čsl. Červeného kříže), které je 20. září zašlou příslušnému odborovému ústředí, které je do 1. října předloží s dobrozdáním ministerstvu sociální péče. Žádosti musí býti doloženy:
a) vyjádřením okresní péče o mládež (místního spolku Čsl. Červeného kříže) vzhledem k ustanovení odstavce 1. tohoto výnosu,
b) zprávou o průběhu právě uplynulé prázdninové péče,
c) účetní závěrkou (tiskopis XII.) ukončené akce stanovící přesně hrubý průměrný náklad za jeden ošetřovací den pro 1 dítě a doloženou
pro prázdninové osady přílohami podle odst. 3. А с 2, 3, 4, a popisníkem vlastního zařízení podle 7a,
pro prázdninové družiny přílohami podle odst. 3. В, 1—5 a
pro prázdninové pohostinství seznamem hostů a hostitelů (tiskopis XV.).
Ministerstvo vyhražuje si vyžádati si po případě i jiné doklady žádosti, zejména doklady účetní.
5. Zálohy na subvenci. Výjimečně může býti ministerstvem poskytnuta na prázdninové osady a družiny záloha na subvenci, když po zahájení bude o ni požádáno postupem podle odstavce 4. a žádost doložena:
1. přílohou podle 4. a)
2. seznamem chovanců a průvodců a
3. řádně upraveným rozpočtem (tiskopis XI).
Po skončené prázdninové činnosti jest subvencovaná organisace povinna ministerstvu předložiti ostatní doklady podle ustanovení odst. 3. A. B.
Tiskopisy. Všechny písemné pomůcky v tomto výnose požadované a ministerstvem schválené koupiti lze ve znění československém v Ústředí prázdninové péče, Praha 2., Jungmannovo nám.
Citace:
Péče o osoby, odkázané na veř. pomoc a ochranu.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1921, svazek/ročník 2, číslo/sešit 4, s. 298-300.