České právo. Časopis Spolku notářů československých, 2 (1920). Praha: Spolek notářů československých, 108 s.
Authors: Batěk

Za Čeňkem Feyerfeilem.


Z řad českého notářstva odešel na věčnost jeden z nejpovolanějších zástupců jeho, nestor nejen věkem, ale také kladnou hodnotou životního díla a váhou úctyhodné osobnosti. Po dlouhou dobu svého působení — bylť notářem od roku 1874 — Čeněk Feyerfeil byl zářivým příkladem, jak činnost praktického právníka, který chápe ethickou straníku svého poslání, může býtii tvůrčí silou ku prospěchu veškerenstva.
Již v prvním působišti svém — v Polici nad Met. — kdež záhy postaven byl v čelo okresní samosprávy — pracovat s usilovnou snahou k tomu, aby zlepšena byla životní úroveň těžce strádajícího obyvatelstva, živícího se nuzně tkalcovstvím. Jeho neúnavná organisační činnost dospěla v tomto směru krásných výsledků, jež v tehdejší době budily zaslouženou pozornost. Také v druhém svém působišti v Rakovníce rozvinul bohatou činnost .národohospodářskou a kulturní, jež zůstavila trvalé stopy v celé řadě účelných institucí jím založených.
Feyerfeil byl individualitou, která slučovala ve vzácném souladu dvě vlastnosti, jež zřídka objevují se pospolu. Svým sklonem ku vniternému soustředění byl vlastně spíše kontemplativní a rozumující, při tom však měl neobyčejnou schopnost praktického nazírání na soudobý život, jehož potřeby bystře postřehoval. Ujal-li se určité myšlenky, dovedl s obdivuhodnou jistotou a houževnatostí raziti cestu k praktickému uskutečnění.
Láska a oddanost jeho náležela vedle české autonomie, o niž získal si uznaných zásluh, — povolání notářskému. Byl náš každým atomem svého intelektu a každými úderem svého srdce plného nadšení. Byl z těch, kdož v povolání, jež si zvolili, a ve stavu, k němuž se hlásí, hledají především to, co jest nematerielní, a milují to, co jest v němí ušlechtilého a povznášejícího. Tímto směrem nesla se vynikající stavovská práce zvěčnělého vždy za velikým cílem. Službě notářské idey oddán byl s radostnou, nikdy neumdlévající pohotovostí, jeho literární práce, jeho početné a obsažné referáty byly hluboce založeny a vynikaly vzornou formou. Byl nevyčerpatelným v podnětech a důmyslným osnovatelem stavovských akcí. V ušlechtilém zápolení, jež razilo cestu vážným snahám stavovským, Feyerfeil stál v první řadě.
Celé působení Feyerfeilovo bylo ozářeno karakterem vzácné ryzosti. V jeho pojetí přátelství tkvělo cosi antického: zval-li koho přítelem, tomu byl věrným a oddaným konsortem života v dobách slunných i ponurých. Není nikoho z jeho přátel, kdo by sobě bolestně neuvědomil: »Multis ille flebilis occidit, nulll flebiilidr quam mihi«
Stav notářský truchlí nad čerstvým rovem, na který klade imortelu vroucího vzpomínám. Dr. Batěk.
Citace:
BATĚK, Karel. Za Čeňkem Feyerfeilem.. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1920, svazek/ročník 2, číslo/sešit 6, s. 72-72.