Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 65 (1926). Praha: Právnická jednota v Praze, 704 s.
Authors:

Ochrana zákonných nároků na výživné.

V posledních desítiletích učinila péče o plnění zákonných nároků alimentačních značný pokrok ve všech státech. Soudy nečekají, až bude se jich dovoláváno, nýbrž postupují z úřední moci, pokud jde o ochranu osob nesvéprávných, aby zjistily povinnost k zákonné výživě, aby bud samy určily rozsah její a způsob plnění aneb přiměly zákonného zástupce, aby ji určití dal, a konečně i aby vymohly na osobě výživou povinné skutečné plnění její. V tomto posledním bodě však jejich úsilí velmi často ztroskotává o vzdor, nedbalost neb lehkomyslnost osoby výživou povinné. Tato dovede se velmi často vyhnouti své povinnosti, zvláště tam, kde je odkázána na to, co svou činností si vydělá. Stačí, že nepracuje, aneb nepracuje pravidelně, neb že nepracuje stále, nýbrž mění svého zaměstnavatele, kdykoli tuší, že zákonný zástupce je inu na stopě a přikročí k exekuci. Pak nastává honba za osobou k výživě povinnou, při níž je tato ve značné výhodě a zákonný zástupce i poručenský soud v nevýhodě. A konec konců výsledek se rovná nule; zákonný zástupce je stíháním dlužníka unaven i znechucen a poručenský soud ve své autoritě snížen, poněvadž není s to, aby vymohl plnění povinnosti, jež byla pravoplatně uložena. Tyto zkušenosti pohnuly některé státy, že se odhodlaly k dalšímu kroku, jímž má býti plnění zákonných nároků alimentačních podporováno. Opatření, k nimž sáhly, záleží v tom, že stanoveny jsou následkу trestní na porušení zákonné povinnosti alimentační, je-li osoba k výživě povinná schopna ji plniti, ale nečiní tak. Prvý krok učinilo zákonodárství norské v zákoně o ochraně mládeže z 10. dubna 1915; v posledních letech nastoupena podobná cesta ve Švýcarsku (kantonální zákon lucernský z 15. dubna 1923) a letošního roku v republice rakouské zákonem z 4. února 1925 č. 69 B. Q. Bl.
Význam těchto zákonů tkví ne tak v trestání osoby výživou povinné, jako v tom, aby nebezpečí trestu vzbudilo neb zvýšilo vydatně v této osobě vůli plniti svou povinnost dobrovolně. Na každý způsob zasluhuje tato nová etapa v ochraně mládeže pozornosti i u nás.
Citace:
Ochrana zákonných nároků na výživné. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1926, svazek/ročník 65, číslo/sešit 1, s. 59-60.