Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 65 (1926). Praha: Právnická jednota v Praze, 704 s.
Authors:

O postavení státního zástupce v přípravném vyhledávání

promluvil dne 29. dubna t. r. ve společné schůzi Čsl. společnosti pro právo trestní a Právnické jednoty v Praze okresní soudce dr. František Kronberger. Přednášející probral nejprve postavení státního zástupce de lege lata podle trestního řádu z r. 1873, platného v zemích historických, potom — zvláště obšírně — podle trest. pořádku (zák. čl. XXXIII. z r. 1896), platného na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, při čemž nepříznivě kritisuje čsl. novelu z 18. 12. 1919, č. 1 ai 20, která doplňkem 2. odst. § 84 Tp. úplně pozměnila strukturu slovenského vyhledávání, a konečně podle vojenského trest. řádu z r. 1912. Na to sleduje účel přípravného vyhledávání podle těchto tří trest. řádů a dochází k tomu, že účelem jeho jest informace státního zástupce, má-li v tom kterém případě užíti svého žalobního práva čili nic. Z tohoto účelu vyvozuje přednášející, že státní zástupce má býti též oprávněn, aby mohl přípravné vyhledávání sám prováděti. Výkonem přípravného vyhledávání nemá býti pověřován vyšetřující soudce, neboť tento dnes nesbírá materiál skutkový k soudcovské kognici, nýbrž pro žalobce, který děj samostatně subsumuje. Hájenou thesi odůvodňuje přednášející podrobně principem materielní pravdy, ideou procesu stran, požadavkem účinné represe, principem ústnosti a bezprostřednosti, zásadou individualisace trestu a správně-justiční povahou přípravného vyhledávání. Pro pokročilou dobu nezabýval se přednášející námitkami proti státně zastupitelské vyhledávací činnosti, nýbrž omezil se jen na výpočet řady kriminalistu, theoretiků i praktiků, kteří došli, byť i jinými cestami, k témuž závěru. Zmíniv se ještě o stanovisku francouzského, anglického, škotského, švýcarského a německého práva, doporučil, aby budoucí čsl. trestní řád zásadně pověřil státního zástupce samostatným konáním přípravného vyhledávání po vzoru německé osnovy z r. 1920 a polské z r. 1924. V doslovu poukázal na konservativnost úředních návyků a prohlásil, že si je dobře vědom odporu, který i dnes vyvolá hájená these jak mezi státními zástupci, tak i u nalézajících soudců.
Touto přednáškou zahájil dr. Kronberger opět diskusi o reformě přípravného řízení trestního, dnes akutní proto, že přípravné práce na osnově čsl. trestního řádu již započaly, a kráčí ve šlépějích prof. dr. Zuckera, jenž před ¾ stoletím hájil tutéž myšlenku i v Právnické jednotě v Praze.
Citace:
O postavení státního zástupce v přípravném vyhledávání. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1926, svazek/ročník 65, číslo/sešit 9, s. 327-328.