Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 6 (1925). Praha: Ministerstvo sociální péče, 536 s.
Authors:

Zprostředkování práce a podpory nezaměstnaných.


Vládní nařízení ze dne 23. prosince 1924, č. 3, kterým se stanoví nejvyšší výměra státního příspěvku k podpoře nezaměstnaných. Jakož i výjimky ze zásady o poměru výše státního příspěvku k výši podpory vyplácené odborovou organisací.
Vláda republiky Československé nařizuje podle § 7, odst. 3. a 4., zákona ze dne 19. července 1921, č. 267 Sb. z. а n., o státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných:
§ 1. — Státní příspěvek k podpoře, kterou podporovanému vyplácí odborová organisace ze svých peněz, nesmí převyšovati částku 12 Kč denně, při čemž součet podpory a státního příspěvku nesmí převyšovati dvě třetiny poslední mzdy nezaměstnaného; oč tento součet převyšuje dvě třetiny poslední mzdy nezaměstnaného, o to se sníží státní příspěvek § 7, odst. 2., zák. č. 267/1921 Sb. z. a n.).
§ 2. — (1) Ze zásady, že státní příspěvek rovná se co do výše podpoře, kterou podporovanému vyplácí odborová organisace ze svých peněz (§ 7, odst. 1., zák. č. 267/1921 Sb. z. a n.), výjimkou se stanoví u ženatého člena nebo provdané členky, kteří prokáží alespoň jednoroční dobu členství v odborové organisací (§ 3, odst. 2., tohoto nařízení) a kteří vyhovují podmínkám § 4 tohoto nařízení, dále u svobodného člena nebo svobodné členky, kteří prokáží pětiletou dobu členství v odborové organisaci (§ 3, odst. 1., tohoto nařízení) státní příspěvek o polovinu větší než podpora odborové organisace.
(2) Vyšší výměru státního příspěvku podle předchozího odstavce jest přiznati jen v těch případech, kde podpora vyplácená odborovou organisací činí aspoň 1 Kč 50 h denně, u ženatých členů nebo provdaných členek mimo to jen tehdy, nenacházejí-li se v stanovách a pravidlech (případně podpůrných řádech) dotyčné odborové organisace, schválených ministerstvem sociální péče (§ 4 odst. 2. a 3., zák. č. 267/1921 Sb. z. a n.), obdobná výhodnější ustanovení.
§ 3. — O Za členy s pětiletou dobou členství jest pokládati ony osoby, které alespoň před pěti lety, počítajíc zpět od počátku působnosti tohoto nařízení, u některé odborové organisace za její členy se přihlásily a po celou dobu pěti let svá členská práva a své nároky v odborové organisaci podle stanov si zachovaly. Důvody, pro které podle stanov odborových organisací členská práva se staví, zanikají neb obnovují, vztahují se i na stavení, zánik a pokračování pětileté doby členské, vyžadované podle § 2, odst. 1., tohoto nařízení. Započítává-lii odborová organisace přistupujícímu členu do členské doby i členství u jiné odborové organisace, platí toto započtení i pro nárok na vyšší výměru státního příspěvku.
(2) Zásady odst. 1. platí obdobně o jednoroční době členství osob ženatých nebo provdaných.
§ 4. — (1) Ženatí členové nebo provdané členky odborových organisací mají z důvodu manželství nárok na vyšší výměru státního příspěvku podle § 2 tohoto nařízení jen v tom případě, žijí-li s druhým manželem ve společné domácnosti anebo přispívají-li skutečně ze svých příjmů převážnou měrou na výživu druhého manžela.
(2) Jsou-li podporováni v jedné a téže rodině současně oba manželé, může nárok na vyšší výměru státního příspěvku podle § 2 tohoto nařízení
74 uplatňovati pauze jeden z nich, a to ten, u něhož by státní příspěvek byl vyšší.
(3) Je-li v jedné a téže rodině podporován jeden manžel a je-li současně druhý manžel výdělečně zaměstnán tak, že jeho výživa jest zajištěna, nebo dostává-li druhý manžel současně nemocenské, posuzuje se prvý manžel co do nároku na vyšší výměru státního příspěvku podle § 2 tohoto nařízení stejně jako osoba svobodná.
(4) Osoby ovdovělé, rozloučené nebo rozvedené, pokud se nemusejí starati o děti z předchozího manželství nebo o dřívější manželku (dřívějšího manžela), posuzují se stejně jako osoby svobodné.
§ 5. — Byl-lí odborovou organisací přiznán státní příspěvek ve vyšší výměře podle § 2 tohoto nařízení, jest při žádosti o náhradu vyplaceného státního příspěvku (§ 8 vládního nařízení ze dne 29. srpna 1924, č. 186 Sb. z. a n., kterým se provádí zákon ze dne 19. července 1921, č. 267 Sb. z. а n., o státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných), kromě ostatních dokladů předložití ještě:
1. potvrzení správce nemocenské pokladny (pojišťovny) o výši poslední mzdy nezaměstnaného, dále pak písemné prohlášení o délce doby členství potvrzené vlastnoručním podpisem důvěrníka místní skupiny odborové organisace a zodpovědného činovníka výboru rozhodujícího o přiznání podpory, případně spolu s dokladem o členství v jiné odborové organisaci, jež se mu podle stanov započítalo;
2. u podporovaných osob ženatých nebo provdaných mimo to ještě potvrzení obecního úřadu (v místech, kde jest státní úřad policejní, potvrzení tohoto úřadu) o poměrech rodinných, uvedených na přihlášce o podporu v nezaměstnanosti (vzorec В vl. nař. č. 186/1924 Sb. z. a n.), Vydané na základě předložených dokladů.
§ 6. — O Toto nařízení nabude účinnosti dnem počátku účinnosti' zák. č. 267/1921 Sb. z. a n. a pozbývá platnosti dnem 31. prosince 1926. PO Jeho provedením se pověřuje ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.
(Vyhlášeno v částce 3. Sb. z. a n. ze dne 10. ledna 1925.)
75
Citace:
Zprostředkování práce a podpory nezaměstnaných. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1925, svazek/ročník 6, s. 86-87.