Živnost tkalcovská.


I. Tato živnost náleží ku svobodným výrobním živnostem a nebyla zařaděna mezi řemeslné živnosti z toho důvodu, poněvadž při tkalcovství nenaskytují se při posuzování řemeslných živností ona ustálená hlediska, při této živnosti stává se víc a více řemeslné provozování vzácným zjevem. Při tkalcovství padá zvláště ještě ta okolnost na váhu, že tato živnost na mnohých místech bývá provozována jako domácí průmysl. Dle ustanovení § 1 odst. 3 řádu živnostenského nebyl průmysl domácí mezi živnosti zařaděn a nelze ho potud, pokud tkalcovství provozováno jest po továrnicku, zařaditi mezi řemeslné živnosti (výn. min. obch. ze dne 14. září 1887 č. 30053, sb. Freyova a Marešova č. 1499).
II. Rozsah.
K otázce, je-li tkadlec oprávněn česati len, nutno přisvědčiti, jakmile tkadlec jen pro svou živnost, totiž k setkávání lnu používá. Vyčesávání lnu nemá tak příliš silné povahy živnostenského zaměstnání, nýbrž třeba na ně pohlížeti jako na zemědělské zaměstnání (obch. a živn. komora v Innomostí, sb. Freyova a Marešova č. 1500). Každý tkadlec jest oprávněn zhotovovati a podle § 37 řádu živn. také prodávati tkaniny všeho druhu. Tak zhotovují tkalci ve Vídni tkaniny nejen bavlněné a vlněné, nýbrž používají ku svým výrobkům také juty, plátna, hedvábí, zlatých a stříbrných nití, přediva nejrozmanitějšího druhu a j. v té míře, že ku př. není možno pevné hranice stanoviti mezi živností tkalcovskou a hedvábnickou, poněvadž při tomto zase spíše vlna skutečně jest spracovávána a zjevem vzácným jest, vyrábí-li se látky úplně hedvábné (dobrozdání obch. a živn. komory ve Vídni).
III. Rozsah živnosti niťařské pojímá v sobě předení nití, to jest právo spřádati nitě dvojitě nebo vícekráte bez omezení na určitý druh nití, jelikož na tomtéž stroji může býti spřádána vlna, len, juta, hedvábí a j. (obch. a živn. komora ve Vídni, sb. Freyova a Marešova č. 1507).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost tkalcovská. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1101-1101.