Zabavení (v trestním právu důchodkovém).


Zabavení v trestním právu důchodkovém jest určité opatření úřadu důchodkového, mocí kteréhož vzíti jest v úřední uschování ony předměty, které nesou stopy nějakého přestupku důchodkového, dále spisy, knihy, účty, nástroje, z nichž důvodně lze na nějaký přestupek důchodkový souditi.
I. Předmět zabavení.
Zabaveny mohou býti veškery předměty, jež jsou v nějakém spojení s určitým důchodkovým přestupkem; zvláštní předpisy platí:
1. O knihách živnostenských. Tu platí zásada, že živnostenské knihy, jichž prohlídka se nařizuje, ponechány mají býti zpravidla živnostníku v rukou; jen když je tu důvodné podezření, musí úřad důchodkový sám knihy živnostenské v uschování vzíti. Zabaví-li se knihy živnostenské, sluší je dle potřeby a nutnosti zcela nebo z části zapečetiti. Živnostník dotyčný oprávněn jest jak do knih, jež mu byly pod zapečetěním zanechány, tak i do knih úředně uschovaných u přítomnosti některého úředníka k tomu ustanoveného nahlédnouti a výtahy z nich si pořizovati. Dotyčný úředník může pečeť odstraniti, pokud živnostník žádá i o dovolení nahlédnouti v příslušná místa knih svých, avšak pečeť musí být po nahlédnutí opět vložena. Všichni úředníci v knihy živnostenské nahlížející, jakož i všichni úřadové a orgánové mají přísně nařízeno považovati za neporušitelné úřední tajemství obsah knih a zápisků, jež z knih čerpali (§§ 291 — 295 ř. cel. a monop.).
2. Listiny a spisy: I zde povýšeno za zásadu, že listiny a spisy nesmějí býti majiteli odňaty ani zadržovány, pokud toho účel řízení nevyhledává. V každém případu sluší je však vlastníku opět vydati a to neprodleně, jakmile již zadržování jich nutným není (§ 556 trest. z. důch.).
3. Jiné předměty: Předměty podléhající zkáze, nebo jichž uschování až do konce řízení způsobilo by značné výlohy, mají být vydány vlastníku, jestliže složí hodnotu v hotovosti nebo dá úplnou jistotu a nejde o zboží nebo předměty z obchodu vyloučené, jichž odebírání nebo používání bezpodmínečně zakázáno jest; ve všech ostatních případech však musí býti u úřadu, jenž je v uschování byl přijal, nebo u nejbližší místní vrchnosti prodány způsobem předepsaným pro prodej předmětů, jež v úředním uschování déle se nepodržují, a obnos za ně stržený se pak musí uschovati (§ 557 trest. z. důch.).
II. Řízení při zabavení.
Zabavené předměty musí býti, pokud toho jich vlastnost vyhledává, opatřeny úřední pečetí a pečetí té strany, jež byla zadržena nebo u níž nalezena byla zadržená věc. Nedopouští-li povaha předmětu onoho zapečetění, sluší označiti jej jinakým patrným a neškodným způsobem a v popisu skutku to poznamenati. Není-li takovéto označení možným, popíše se předmět zevrubně dle podstatných znaků svých (§ 553 tr. z. důch.). O zabavení předmětu vydá se tomu, u koho nalezen byl, úřední Zabavení (v trestním právu důchodkovém).
osvědčení, tak zv. boleta o zabavení, v níž vytknouti dlužno druh, počet, míru a váhu, znaky a vůbec zřetelné označení nebo popsání tohoto předmětu.
III. Příslušnost řádných soudů.
Ten, u koho nalezen byl nějaký předmět důchodkového přestupku, může žádati, aby věc odevzdána byla soudu a nárok naň vznesený, aby vyřízen byl řádným pořadem práva, jestliže spolu splněny byly tyto podmínky (na straně žadatelově):
1. nezakládá-li se nárok proti němu vznesený na nějakém právním udání, že on není ani pachatelem ani původcem, ani spoluvinníkem nebo podílníkem v dotyčném důchodkovém přestupku, ani neodnáší se příslušný nárok k ručení jeho za přestupek onen;
2. jestliže nedrží věci oné ve jménu nebo na prospěch původce, pachatele nebo spoluvinníka nebo podílníka v přestupku nebo osoby, jíž přináleží ručiti za přestupek důchodkový;
3. jestliže nabývaje věci nebo přejímaje věc šetřil náležitě při tom důchodkových předpisů v té příčině stávajících;
4. jestliže nepřevedl na sebe nebo nepřijal v uschování věc v onom stavu, v němž byla pod úřední uzavírkou;
5. jestliže nebyla věc postižena přímo při výkonu nebo pokusu přestupku;
6. není-li živnostníkem takovým, proti němuž požaduje se věc pro skrácení důchodkové, jež spáchal nebo o něž se pokusil některý živnostenský pomocník, jednatel, zřízenec nebo čeledín jeho (§ 161 trestního zák. důch.).
IV. Vydání předmětů zabavených.
Vydání toto nastati má, byl-li obviněný pro nedostatek důkazů sproštěn neb osvobozen přestupku jemu za vinu kladeného nebo hodnotu jeho na hotovostí složil nebo úplnou jistotu dal. Úřady poštovní byly ministerstvem obchodu zmocněny k tomu, aby vyhověly žádostem úřadů důchodkových, úřadů a orgánů dovolávajících se při tom § 552 trest. zák. důch. o zabavení oněch v cizozemsku podaných poštovních nákladů, na nichž důvodné podezření lpí, že obsahují podloudnické zboží, a aby náklady ty neotevřené doručiti daly dožadujícímu úřadu a vyrozuměly o tom adresáta s tím vyzváním, aby se obrátil na dotyčný úřad důchodkový stran vyřízení zásilky oné (výn. min. fin. ze dne 25. února 1890, č. 2885, halič. příloha k věst. č. 6 z r. 1890).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zabavení (v trestním právu důchodkovém). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 654-655.