Vazba v řízení exekučním.


I. Vazba má místo:
1. v řízení vyjevovacím (manifestačním). Nedostaví-li se dlužník k roku položenému k vykonání přísahy vyjevovací, aneb odepře-li výpověď nebo přísahu, uvalí na něho soud exekuční k návrhu věřitele vazbu za tím účelem, aby výpověď přísežná byla vynucena (§ 48 ex. ř.) ; po odbytí 6 měsíčnívazby v § 48 ex. ř. zmíněné, může býti vazba na dlužníka k vynucení přísežné výpovědi o stavu jeho jmění opětně uvalena (§ 49 ex. ř.).
2. Při exekuci směřující k tomu, aby byl vykonán čin, jenž nemůže býti vykonán osobou třetí a jehož vykonání zároveň výlučně závisí na vůli dlužníkově, vykoná se nárok na takový čin tím, že se dlužník k návrhu od soudu exekučního přidrží peněžitými pokutami nebo vazbou až do úhrnné doby 6 měsíců, by čin vykonal (§ 354 ex. ř.).
3. Exekuce proti dlužníkovi, který je zavázán nějaký čin opomenouti neb snášeti, by nějaký čin se vykonal, provede se tím, že se po povolení exekuce uloží pro každý zapovězený čin k návrhu od soudu exekučního peněžité pokuty nebo vazba až do úhrnné doby jednoho roku. Tresty tyto, nutno-li jich opětně použiti, buďte zvyšovány v poměru k pokutě nebo vazbě poprvé uložené (§ 355 odst. 1. ex. ř.).
4. Zatčení a zadržení jest přípustno co prozatimní opatření k zajištění osoby odpůrce ohrožené strany. Zatčení smí býti nařízeno toliko, když odpůrce strany ohrožené dal se na útěk, neb jest podezřelý z útěku a zároveň jest odůvodněna obava, že by jeho útěkem provedení práva strany ohrožené bylo zmařeno (§ 386 odst. 1. ex. ř.).
II. Výkon vazby.
1. V případech vazby exekuční uvedených v odst. I., 1, 2, 3:
a) Vazba vykoná se tím, že se dlužník podrží ve (veřejné) vazební místnosti k tomu určené. Místnosť tato musí býti oddělena od prostor, jichž se užívá k výkonu trestu, jakož i od prostor k zadržování osob, proti nimž je uložena vazba vyšetřovací. Vazba v řízení exekučním.
405
b) Zatčení vykoná se orgánem výkonným na základě zatýkacího rozkazu exekučním soudem vydaného, ve kterém zejména bud’ uveden důvod zatčení. Rozkaz zatýkací buď dlužníkovi při zatčení doručen (§ 360 ex. ř.).
c) Vazba nesmí v žádném jednotlivém trestním příkazu uložena býti na dobu delší dvou měsíců. Když doba vazby v trestním příkazu uvedená uplyne, buď dlužník z povinnosti úřední z vazby propuštěn (§ 361 ex. ř.).
d) Uvalí-li se vazba na osobu ve veřejném úřadě neb ve veřejné službě postavenou neb na zřízence podniku pro veřejnou dopravu, budiž to zároveň se zatčením oznámeno bezprostřednímu představenému této osoby nebo představenému úřadu služebnímu. Jestliže za příčinou zachování veřejné bezpečnosti neb jiných zájmů veřejných musí býti zatčený po dobu vazby zastupován, smí se zatčení státi teprve po tom, až bude o toto zastoupení postaráno. Představený dlužníkův, jakmile obdržel oznámení o usnesení zatýkacím, bez prodlení opatř, čeho k zastupování třeba (§ 362 ex. ř.).
e) Má-li vazba býti uvalena na činně sloužící osoby moci ozbrojené neb četnictva, obrátí se soud exekuční k jich představenému velitelství. Další postup bude upraven zvláštními předpisy, jež budou vydány nařizovacím způsobem.
f) Má-li býti uvalena vazba na člena vojenské stráže policejní neb stráže bezpečnostní, dožádá soud exekuční za příčinou výkonu vazby představeného velitelstva této osoby neb jejího představeného (§ 363 ex. ř.).
g) Proti plavcům, proti osobám lodního mužstva a ostatním osobám na námořské lodi sloužícím nelze vazbu naříditi, když je loď hotova k odplutí a za osobu k lodnímu mužstvu náležející neb jinak na námořské lodi sloužící nelze ihned opatřiti způsobilého náhradníka.
h) Jsou-li osoby zatčené povolány k mobilisovanému sboru vojenskému neb na loď do válečné služby danou, přetrhne se vazba na tu dobu, po kterou je zatčený takto zaměstnán (§ 364 ex. ř.).
i) Vazbu nelze vykonati, pokud by ohrožovala zdraví dlužníkovo blízkým a značným nebezpečím. Vazba zruší se z povinnosti úřední, jestliže se po jejím počátku dostaví taková nebezpečí (§ 365 ex. ř.).
III. Náklady, jež vzniknou výkonem vazby, čítajíc k nim náklady na výživu zatčeného, buďte vymáhajícím věřitelem založeny a týdně výměrou pro to určenou a vyhlášenou napřed skládány v soudní kanceláři. Před složením první zálohy se zatčení neprovede a s výkonem vazby nepočne. Neobnoví-li se záloha nejpozději dopoledne dne posledního, na který dřívější záloha byla složena, zruší se ihned vazba z povinnosti úřední. V tomto případě, jakož i tehdá, když přivolil vymáhající věřitel, aby dlužník byl z vazby propuštěn, pokládá se vazba v posledním trestním příkazu uvalená za odbytou a pro skutkové okolnosti, na nichž se opatření toto zakládá, nelze obnoviti vazbu k návrhu téhož věřitele. Za takové propuštění se svolením věřitelovým vykonané, nepokládá se, když věřitel svolí ke krátkému, naléhavými okolnostmi vyžadovanému přerušení vazby, jež 3 dny nepřesahuje (§ 366 ex. ř.).
IV. Vazba jako prozatimné opatření.
O přípustnosti přidržení ve vazbě a výkonu této vazby platí předpisy §§ 360 — 366 ex. ř. s těmito úchylkami:
1. Proti osobě moci ozbrojené neb četnictva, jež vykonává aktivní službu, nelze jako prozatimné opatření vazbu ani naříditi ani vykonati. Vazba v temnu. — Vcenění pozemku.
2. Vazba pro podezření z útěku povolená k žádosti zatčeného může býti, pokud tím účel prozatimného opatření se nezmaří a není ohrožen, vykonána tím, že zatčený bude držen ve svém bytě neb na jiném neveřejném místě (§ 386 odst. 2 ex. ř.).
3. Náklady na takovouto vazbu, jež nevykonává se v místnosti vazební a zejména náklady s přiměřeným střežením zatčeného spojené, nese zatčený sám. Ustanovení § 366 ex. ř. vztahují se též na tyto náklady tak, že kdyby nebyly náklady v čas napřed složeny, převede se zatčený do vazební místnosti veřejné (§ 386 odst. 3 ex. ř.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vazba v řízení exekučním. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 426-428.