Znovu zřízení listin. — Zpronevěření.
Znovu zřízení listin.
Stává-li se listina soukromá chatrnou neb nečitelnou, mohlo by se snadno státi, že by strana časem pozbyti mohla důležitého začasté důkazu listinného a tím škodu trpěla.
Civilní řád soudní (podobně jako již Josefínský soudní řád) poskytuje však straně, které újma hrozí možným zánikem listiny soukromé, ochranu tím způsobem, že dovoluje jí žádati na vydateli listiny, by byla listina soudně znovu zřízena (obnovena), ovšem na náklad navrhovatelův.
Mluvíme tu o znovu zřízení neb obnovení (exemplifikaci) listin soukromých. Na listiny veřejné se instituce tato nevztahuje.
Podmínkou exemplifikace listin jest tudíž okolnosť, že listina soukromá stává se nečitelnou nebo chatrnou a že tudíž hrozí straně nebezpečí, že by jí budoucně mohl ujíti důkaz listinný. Za exemplifikaci může pak žádati:
1 majitel listiny soukromé (ne tedy jen vlastník listiny);
2 každý účastník.
Žádati pak lze exmplifikaci pouze na vydateli listiny dotyčné. Petit návrhu jest, by byla listina nákladem navrhovatelovým soudně znovu zřízena (obnovena). Soud к tomu účelu nařídí rok, k němuž předvolá všechny osoby, proti nimž dle stavu věcí listina sloužiti má za důkaz. Zdráhá-li se při roku vydatel listiny tuto obnoviti, nutno ovšem proti němu zakročiti Žalobou (§ 317 c. ř. s.).
Zostření trestu viz Tresty.
Zpětnost činu trestného viz Recidiva.
Zpěváci národní viz Podniky hudební.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Znovu zřízení listin. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 898-898.