Věstník policejní ústřední.


Věstník tento slouží к tomu, aby v patrnosti vedeny byly v obvodu policejním sběhší se události, jež vliv mají na celé mocnářství; jest tedy určen věstník policejní pro veškery části říše. Ústřední věstník policejní byl rozh. min. vnitra ze dne 31. října 1833 č. 17 868 v život uveden.
I. Program.
U četných ředitelství policejních v Rakousku již od dob dávných byly zřízeny a dosud existují pod jmény různými a v různých útvarech věstníky, jako na př. policejní oznamovatel, listy evidenční a návěstní atd. Účelem těchto věstníků jest zjednati znalosť a přehled událostí, pozorování a osobností pro úředníky policejní důležitých a zároveň napomáhati pátrání, pronásledování a dohledu nad osobami i věcmi; řádu veřejnému nebezpečnými. Veškeré tyto pomůcky služby policejní jsou však čistě místní povahy a použiti jich lze v obvodu jednotlivého města neb země korunní, ve které se vydávají. Všeobecného na celé mocnářství se vztahujícího věstníku v Rakousku není. Nelze upříti, že tím působnosť policie trpí a že by na rychlosti a důraznosti, na jednotě a shodném rozhodování získala, kdyby na místě dosavadních provinciálních listů byl po ruce jediný na celé mocnářství se vztahující věstník, jehož veškeré části říše by současně používati mohly. Tyto okolnosti, jakož i vzrůstající agenda policejní správy činí nutným zřízení ústředního věstníku policejního.
II. Redakce.
1. Ústřední policejní věstník vydává zvláštní redakční kancelář při nejvyšší policejní instanci zřízená.
2. Věstník jest rozdělen ne dle časových period, nýbrž dle míry materialu se naskytnuvšího a opatřen indexem. Vydáván jest v číslech po sobě jdoucích,
3. Obsqah rozpadá se ve 4 oddíly a to: v oddíl pro rozkazy zatýkací, druhý pro pátrání, třetí pro dohled, konečně čtvrtý pro policejní zápisky. Vězení (v právu soukromém).
Oddíl 1. obsahuje vše to, co se na stíhání, zatýkání osob vztahuje, dále listy zatýkací a nařízení o vazbě a předvedení soudů trestních nebo orgánů bezpečnostních. Oddíl 2. má za předmět politická pátrání jako: podezřelé osoby, hnance, kteří na ustanovené místo se nedostavili, individua, která z policejního dozoru zmizela; ztráta cenných a důležitých zjevů neb věcí vedle různých popisů a vyhlášek na to se vztahujících, zejména oznámení všech větších zločinů s úplným popisem skutku a všech dat, která sloužiti mohou ku vypátrání a zatčení pachatele. Dále popisy nalezených věcí, jež by ze zločinu pocházeti mohly, pak popisy mrtvol neznámých, jejichž stav poukazuje na spáchání zločinu, sebevraždy neb neštěstí.
Oddíl 3. jest urče : pro popisy, oznámení a rozkazy ohledně osob, věcí neb událostí, kteréž obzvláštního dohledu vyžadují.
III. Rozdělování a uveřejňování.
Věstník zasílá se poštou zpravidla bezprostředně všem těm úřadům a orgánům, jež zasílají věstníku zprávy nebo které nejvyššímu úřadu policejnímu zřejmě přání vyslovily, že chtějí řečeného věstníku v úřadování používati. Tu vychází se s hlediska, že věstník tento, výhradně zájmům policie sloužící, není určen ku všeobecnému rozšíření, nýbrž předem sloužiti má, by zpravoval přednosty různých úřadů státních, do jichž kompetence policie náleží jako na př. místodržící, zemské presidenty a jich referenty. Toto určení ústředního listu policejního má nutně za následek, že lze jej používati pouze v mezích služby policejní, a jmenovitě, že nelze obsah jeho sdíleti s kruhy nepovolanými. Sdělení o zahájeném trestním vyšetřování za příčinou vyhlášek ve věstníku, smí se státi jen s největší obezřetností a jen tehda, jestliže z uveřejnění tohoto ujma pro výkon spravedlnosti nehrozí. Zejména jest miti zření k tomu, aby nenastala uveřejněním okolnosti, již v tajnosti jest zachovali, kolise mezi podílníky a spoluvinníky, svědky a jinými osobami neb odstranění předmětů, prostředků nebo stop trestního činu.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Věstník policejní ústřední. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 455-456.