Vinice (výhody daňové a poplatkové).


I. Daň pozemková.
1. Tarifní sazby daně pozemkové pro vinice určují se průměrným naturálním výnosem za 15letou dobu, odhadu předcházející, při čemž se přihlíží ke střídání se let prostředních, dobrých a špatných, jakož i let, kde žádného výnosu nebylo docíleno. Kde je obecným zvykem vinice po jisté řadě let vymýtiti, určí se sazba se zřetelem na celkový výnos doby, po kterou vinice trvaly (§ 29 zák. o dani poz. ze dne 24. května 1869 č. 88 ř. z.). Vinice.
2. Majitelé vinic jsou povinni, shledají-li, že dle známé zkušenosti objevil se v jich vinici révokaz (phylloxera vastatrix), oznámiti to ihned obecnímu starostovi. Ten oznam to dále politickému úřadu okresnímu. Oznámení toto staniž se i tehdá, když jiným způsobem seznal, že ve vinicích ležících v území obecním objevil se révokaz. Zároveň zakaž, až na další nařízení politického úřadu okresního, vyvážeti z vinic révokazem stižených révy, rostliny, části rostlin a vůbec všecky jiné věci, jimiž se révokaz může rozšířiti. Politický úřad okresní, nařídiv úřední šetření a přihlížeje k dobrozdání znalců, potvrdí zápověď vývozu, již starosta obecní prozatím vydal, aneb nevydal-li ji, sám ji vydá a po případě rozšíří na sousední vinice, jimž nákaza hrozí (§§ 1 a 4 zák. ze dne 3. dubna 1875 č. 61 ř. z.).
Vzhledem k těmto zákonným ustanovením bylo nařízeno zák. ze dne 26. června 1894 č. 138 ř. z.:
a) Jestliže v obvodě některé místní obce, pro který byla vydána zápověď na základě §§ 1 a 4 zák. ze dne 3. dubna 1875 č. 61 ř. z. pozemky neb jich části ve výměře aspoň jedné 1/4 hektaru, které až dosud nebyly osázeny vinnými révami, věnují se vinařství a osází domácími révami, tedy požívají pozemky tyto 6letého osvobození od daně pozemkové, běžícího od roku, jenž následuje po úplném osázení, jestliže se však osází aspoň z polovice révami americkými, požívají osvobození desítiletého. Byly-li by však v této lhůtě vinné révy opět odstraněny, nastane povinnost daně pozemkové počátkem roku, kterého byly odstraněny.
b) By dosaženo bylo osvobození od daně, buď o tom, že byl pozemek věnován vinařství, v tom roce, kdy bylo osazení dokončeno, podáno nejdéle do konce prosince oznámení bernímu úřadu neb úředníku zeměměřičskému. Nebylo-li oznámení v této lhůtě podáno, předepíše se opět daň pozemková za všechna léta, po která byl pozemek daně této sproštěn. Oznámení v tomto zákoně žádaná mohou býti podána každým držitelem pozemků osobně neb za jednoho neb více jich zástupcem, plnou mocí kolku prostou opatřeným, aneb starostou obecním, jenž se považuje za zmocněnce držitelů pozemků. Vyprší-li osvobození od daně, zdaní se pozemky věnované vinařství dle dobrotní třídy viniční, srovnávající se se skutečnými poměry odhadního okresu, pokud se týče odhadního obvodu.
3. Založí-li se na písčitých obvodech, jež prohlásí ministerstvo orby za způsobilé k vinařství, vinice, vztahují se k nim předpisy tohoto zákona, i když zde není podmínek osvobození od daně, avšak s tím obmezením, že osvobození od daně pozemkové povolí se jen na 6 roků.
4. Odepsání daně pozemkové: Poškození výnosu naturálního mšicí révovou čítá se k nehodám, jež odůvodňují dle § 1 al. 1 zák. ze dne 6. června 1888 č. 81 ř. z. nárok na odepsání daně pozemkové. Zákon ze dne 26. června 1894 č. 139 ř. z. ustanovuje: Byla-li držiteli vinice, mšicí révovou stižené, odepsána na základě čl. I. zákona ze dne 3. října 1891 č. 150 ř. z. daň pozemková jest odpis tento i na dále účinným a nemusí držitel žádati každého roku, by odepsání daně bylo obnoveno. Chce-li držitel vinice žádati za obsáhlejší odepsání daně pozemkové, podej žádost z pravidla před vinobraním, avšak v době, kdy lze ještě na místě samém škodu úplně vyšetřiti. Byla-li by vinice, mšicí révovou stižená, z níž daň pozemková byla úplně neb z části odepsána, znova osázena révami, neb poskytuje-li následkem jiného osázení výtěžek, podej držitel Vinice.
vinice oznámení o vykonaném osázení způsobem shora ad b) naznačeným, nejdéle do konce toho roku, kterého vinice byla osázena, u berního úřadu neb zeměměřiče. Nestane-li se tak, neodepíše se daň za příslušný rok.
II. Poplatkové úlevy pro půjčky a podpory k opětnému zřízení vinic mšicí révovou (Phylloxera vastatrix) zničených (zák. ze dne 16. června 1894 č. 127 ř. z.): Když zhoubným vystupováním mšice révové upadnou vinaři v některé obci v dočasnou nouzi a okresy, obce, spořitelny, ústavy a jiné právnické osoby poskytnou zápůjčky neb podpory k opětnému zřízení vinic, zmocněna jest vláda, by povolila poplatkové úlevy tím způsobem, by z dlužních úpisů a výmazných listin za touto příčinou vydaných, pokud by dle stupnice II. i s přirážkou nepřipadl poplatek menší, byl vybírán pouze pevný poplatek 50 kr. za každý arch, z ostatních však příslušných listin právních, podání a knihovních zápisů by poplatku vůbec vybíráno nebylo.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vinice. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 471-473.