Krádež polní.


Zákon trestní vzhledem k tomu, že plody polní snadno přístupny jsou a že těžko jich uhlídati lze, poskytuje jim zvláštní ochranu tím, že krádež věcí takých, přesahuje-li cena jich 5 zl., považuje za zločin (§ 175 II. a) tr. z.). Vlastnosť »plodů polních« tvoří důvod kvalifikační. Za krádež v tomto smyslu pokládá se krádež, která byla spáchána »na plodech polních, nebo na stromech nebo v zemích, kde chov bourců odvětví průmyslu a hospodářství tvoří, také na listech morušových, které ku výživě bourců slouží.« Tato ochrana zákonná z téhož ohledu poskytuje se též »dobytku na pastvě nebo na honu« (§ 175 II. b) tr. z.) a »rolnickým nářadím na poli« (§ 175 II. c) tr. z.). Plody polními ve smyslu zákona nejsou jen »plody« v obyčejném smyslu, ale i všecky polní výrobky, které jako takové se dobývají nebo na poli rostou, kde ony jako výtěžek vlastníkovi vyhrazeny jsou (nál. kas. soudu ze dne 17. října 1874 č. 7622 sb. č. 27), tedy na př. tráva polní (nál. kas. soud. ze dne 2. března 1891 č. 7984 č. sb. 1420) a sice bez rozdílu, zda na stonku ještě jest či již posekána, však pouze potud, pokud se nalezá »na poli« (nál. kas. soudu ze dne 23. listopadu 1888 č. 8686 č. sb. 1210). Lhostejno jest, zda pachatel krádež vlastní rukou nebo tím způsobil, že dobytek na louce pásti nechal (svrchu cit. nál. č. sb. 1420).
Jest těžko naznačiti mez mezi krádeží polní ve smyslu tr. z. a krádeží ve smyslu zákona o ochraně polní (nař. ze dne 30. ledna 1860 č. 20 ř. z.). § 23. cit. nař. prohlašuje všecka jakákoli poškození polního majetku, která nepodléhají ustanovením trestního zákona za polní pych. Vyšetřování a potrestání (peněžitá pokuta nebo vězení) jakož i stanovení náhrady škody přísluší politickému úřadu (§ 28. tamtéž). Dle § 14 cit. nař. patří však krádež polní k poškozením polního statku a tento obsahuje dle § 1 cit. nař. všecky předměty, které s provozováním polního hospodářství v nejširším smyslu v prostředním nebo bezprostředním spojení jsou, pokud ovšem na poli se nalézají. Praxe trestá krádeže menšího objemu dle zákona o polním pychu (viz cit. nál. kass. s. dvoru č. sb. 1420).
Osnova nového trestního zákona (§ 248 b) č. 4) trestá krádež na dobytku na pastvě nebo na honu nebo na nářadích nebo plodech polních, pokud cena věci ukradené 25 zl. převyšuje, káznicí až do 5 let nebo vězením od 1 týdne počínaje.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Krádež polní. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 177-178.