Zajištění (Smlouva zajišťovací).


I. Pojem.
Zajištění jest pojišťovací smlouva, při které někdo, jenž jakožto pojišťovatel uzavřel smlouvu asekurační nebo ji uzavříti chce, přesunuje risiko tím převzaté nebo přebírané zcela nebo z části na kteréhosi jiného Zajištění (Smlouva zajišťovací).
pojišťovatele (reassecurateur), chtěje tak zajištěním tímto chrániti se před nebezpečím, jež pojištěním na se byl vzal. I jest tedy zajištění oním pojištěním, kterým si pojišťovatel opět někde jinde zaopatřuje pro sebe úhradu za náhradní povinnost smlouvou jemu příležící. Přirozeno, že pojišťovatele ne jeden důvod pobádati může k tomu, aby sproštěn byl opět risika, které jednou na se vzal. Nejjednodušší pak cesta k tomu cíli jest ta, že se dá opět sám pojistiti (reassekurovati) t. j. přesune nebezpečí své na jiného pojišťovatele v tentýž způsob, jako on sám uvázal se převzíti nebezpečí osoby u něho pojištěné. Vstupuje tedy první pojišťovatel neboli dále pojištěný (zajištěný) k druhému pojišťovateli zcela v poměr pojištěného ku pojišťovateli (zajišťovateli). Zájem jeho dotýká se jen oné sumy, kterouž svému pojištěnci zavázal se dáti za prémie. Na práva prvního pojištěného nemá zajištění vlivu. Zajišťovatel nahrazuje škodu jen potud, pokud zavázán jest zajištěný svému pojištěnci po právu zaplatiti. Zákony téměř všech států připouštějí kontrahování smluv zajišťovacích; pouze v Anglii zapověděno jest zajištění, kdež ho bylo zneužito k spekulacím se stoupáním a klesáním prémie. Zajištění pojištěného není v podstatě ničím jiným, leč druhým pojištěním. Ostatně i zde nastupuje tentýž poměr, který vůbec založen jest mezi pojištěným a pojišťovatelem. Pravidlem a pevnou zásadou při racionelníeh smlouvách zajišťovacích proto bývá, že hlavní pojišťovatel risiko na vlastní účet převzaté musí z jisté části podržeti na účet svůj; zajišťovatel nemá nikdy hůře býti na tom, než pojišťovatel hlavní. Za práce své jakožto jednatel vymiňuje si obyčejně hlavní pojišťovatel od zajišťovatelů jakousi náhradu (provisi). Smlouva zajišťovací rozhoduje o právech a závazcích obou stran. Zajištění odnášeti se může ke všem oborům pojišťování; nejobvyklejším a hospodářsky nejcennějším jest při pojištění dopravním a požárním; mnohem menší význam má zajištění při pojištění na život. V Rakousko-Uhersku napočítal za rok 1890 Ehrenzweig (Assecuranz-Jahrbuch) 8 zajišťovacích společností, kteréž přijaly v témž roce (1890) na prémiích při zajištění požárním na 9 949 453 zl., při zajištění dopravním 264 102 zl., při pojištění na život pouze 21 392 zl.
II. Právní povaha smlouvy zajišťovací.
Smlouva zajišťovací jest samostatnou a obyčejnou pojišťovací smlouvou lišící se od ostatních smluv pojišťovacích toliko předmětem — totiž vlastním nebezpečím; pojištěný zájem jest tu onen zájem, jejž má zajištěný v tom, že z jistých pojišťovacích smluv nemusí platiti jako pojišťovatel, pokud se týká, že se kryje pro ten případ, aby mohl pojištění, jež sám smlouvou na se byl vzal, zaplatiti nedoznávaje škody. Přesunutí zajištěním umožněné odnášeti se může na celé nebezpečí nebo jen na jistou část hrozícího risika. Německý obchodní zákonník, dle něhož za okolností pojímati jest zajištění jako obchod, prohlašuje (v části práva námořského se týkající, která do rakouského práva obchodního vzata nebyla, čl. 782, 783, 868) nebezpečí převzaté od pojišťovatele námořního za pojistitelné a stanoví dále, že při zajištění námořském lhůta k odstoupení (abandon) počíná uplynutím dne, kterého zajištěnému prohlásil pojištěný své ustoupení.
III. Nařízení ministerstva vnitra, spravedlnosti, obchodu a financí ze dne 5. března 1896 č. 31 ř. z., jež týká se zakládání, zařízení a účtování pojišťoven, vytýká ohledně společností zajišťovacích tato ustanovení:
Ve stanovách každé společnosti pojišťovací výslovně uvedeno býti musí, zda společnost provozuje obchod pojišťovací přímo či nepřímo, tedy Zajištění (Smlouva zajišťovací).
zajišťováním. K zajišťovacím společnostem odnášeti se mají obdobným použitím tatáž zásadná ustanovení, kteráž platí pro ostatní pojišťovny. Co se týče záloh prémiových, platí toto: Při pojišťovnách na život počítati jest zálohy prémiové zajištěním převzatých dle tarifů společnosti zajišťující se, zálohy prémiové zajištění odvedených pak dle tarifů společnosti zajišťující. Při pojištění požárním počítati a zastaviti sluší zálohu prémiovou před vplacenými prémiemi pro rata temporis běžných pojištění, nebo paušálně vyměřiti reservou aspoň 40 %, na kteréž pak se přestane; v obou případech odečísti se smí před výpočtem oním srážky účetní (storna) a zajištění.
Při pojištění dopravním počítati jest zálohu prémiovou za časová pojištění pro rata temporis, za pojištění cestovní plným obnosem prémií zaplacených za pojištění, která ještě nevypršela; v obou těchto případech počítá se však jen čistá prémie zbývající po srážce podílu zajišťovacího a příslušných výloh akvisičních a výloh inkasa. Při pojištěních úrazových počítati a zastaviti se má záloha prémiová před vplacenými prémiemi pro rata temporis běžných pojištění, nebo paušálně se vyměřiti zálohou aspoň 40 %, na kteréž se pak přestane; před tímto vypočtením smí se v obou případech odečísti srážky účetní a zajištění (srv. čl. Smlouva pojišťovací).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zajištění (Smlouva zajišťovací). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 665-667.