Živnost elektrotechnická.
Živnost elektrotechnická.
Ministerstvo obchodu zmocněno bylo § 24 řádu živn. k tomu, aby kromě živností vypočítaných ve druhé hlavě řádu živn. ještě jednotlivé další živnosti podrobilo koncessi a stanovilo podmínky k nabytí jich (§ 24 č. 1 řádu živn.). Na základě těchto zákonných ustanovení bylo min. nařízením ze dne 25. března 1883 č. 41 ř. z. a ze dne 20. prosince 1883 č. 188 ř. z. předepsáno, že živnostenské provádění závodů к výrobě a vedení elektřiny k účelům osvětlení, převodu sil а k jinakému živnostenskému a domácímu upotřebení, jakož i živnostenské provozování takovýchto podniků vázáno jest koncessi, kterouž udílí politická vláda zemská. Ten, kdo zamýšlí živnost tuto osobně provozovati nebo převzíti technické vedení její, musí — splně podmínky předepsané k nabytí kterékoli živnosti koncessní — vedle toho i předložiti průkaz žádoucí odborné způsobilosti vysvědčením některé technické školy odborné nebo nějakého příhodného odborného učiliště, nebo výkazem o tom, že byl po delší dobu zaměstnán v oboru elektrotechnickém. Při udělení koncesse budiž zřetel věnován především jen místním poměrům a ohledům, jež vyhledává dohled policejní. Provozovárna určená k této živnosti schválena býti má po řízení ediktálním, kteréž upraveno jest blíže v řádu živnostenském (§ 24 živn. ř.). K vyšetření provozováren závodu elektrotechnického buďtež přizváni odborníci. Projektovaným závodem elektrotechnickým ani jeho schválením ani konečně jeho prováděním nesmí býti zejména poškozeno vedení telegrafické. Shledá-li se snad poškození podobné, povinny jsou úřadové telegrafní naléhali na odstranění příčin jeho. Až do vydání jakéhosi zvláštního regulativu pro provádění a provozování vzpomenutých závodů mají úřadové živnostenští v těžších případech, zejména kde jedná se o převod sil, prostřednictvím politického úřadu zemského předložiti konaná šetření ministerstvu obchodu a vyžádat si dobrozdání jeho prve, než provozovárna schválení dojde (srv. Rakouské právo živnostenské od Dra Al. Heilingra str. 233, pozn. 2). Výnosem ministerstva obchodu ze dne 8. dubna 1893 č 64315 z r. 1892 vyhlášeny byly podmínky k udělení koncesse pro plavbu pro- Živnost hodinářská.
977
vozovanou pomocí lodních elektromotorů (pomocí akkumulatorů). Zřizování telegrafů a telefonů do domů nebo do pokojů nenáleží pod ustanovení min. nařízení ze dne 25. března 1883, poněvadž nařízení toto na zřeteli má formální závody pro výrobu a vedení elektřiny, kdežto při zařizování domácích telegrafů a telefonů nemůže býti řeči o nějakém závodu ve smyslu řádu živnostenského; rovněž nelze zaznamenati takové případnosti, kde by se používalo při domácích telegrafech a telefonech větších elektrických závodů pomocí převodu sil (obch. a živn. komora chebská a Feldkirchenská). Po výnosu min. vnitra ze dne 12. září 1884 č. 3783 jest zřizování elektrických zvonků nebo telegrafů uvnitř bytů nebo budov vyňato z oblasti regálu státního, kamž právě spadá vedení i telegrafů i telefonů, a ponechává se průmyslu soukromému, že tedy zřizování těchto podniků není vázáno koncessí, pokud se při stavbě potřebného vedení neupotřebuje cizího vlastnictví a pokud se nepřekročují veřejné ulice a náměstí. Konečně dlužno připomenouti ještě, že instalace rozsáhlých elektrických podniků — jakéž právě cit. nařízení v první řadě na mysli má — vyžaduje určitých opatření (kavtél), poněvadž při převádění sil snadno může nebezpečí vzejíti následkem vadné isolace drátů atd., kdežto při telegrafickém vedení v domech a pokojích úplně tento moment odpadá. Co se týče elektrotechnické živnosti na železnicích viz čl. »Dráhy místní«.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost elektrotechnická. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 998-999.