Živnost nožířská a pilnikářská.


Živnost tato náleží k živnostem řemeslným (min. nař. ze dne 30. června 1884 č. 120 ř. z. a ze dne 17. září 1883, č. 148 k číslu 8). Práce pilnikářská patří beze vší pochybnosti pod pojem živnosti kovářské; neboť první a hlavní prací pilnikářské živnosti jest kovati přístroje sestávající podstatně z ocele, málokdy z litiny nebo jiných látek (obch. a živn. komora ve Vídni). Nožíři oprávněni jsou bezpodmínečně ku zhotovování chirurgických nástrojů všeho druhu, avšak ani práva ku výrobě orthopedických apparátů (přímidel) nelze jim odepírati, pokud při tom hlavní a podstatnou částí jest práce nástrojaře zhotovujícího chirurgické přístroje (obch. a živn. komora v Praze). Nožíři přísluší právo jen k tomu, aby zhotovoval jemnější práce v živnost tuto spadající; nelze mu tedy zabraňovati, aby vyráběl ocelová péra, jichž jest potřebí k sestrojení průtržních pasů; avšak zhotovovati průtržní pasy smějí bandažisté a hotovitelé oněch pasů (obch. a živn. komora v Innomostí). Nožíři oprávněni jsou vyřizovati správky podstavců při slunečnících a deštnících (obch. a živn. komora brněnská). Nožířům musí se dále povoliti též výroba zbraní sečných a bodných důsledkem oné blízské podobnosti, jakou vykazují potřebné k tomu živnostenské práce, a tudíž oprávněni jsou nožíři i ku prodeji těchto zbraní; co se týče jiných zbraní však, slušelo by předběžně jen oněm nožířům dovoliti jich prodej, kteří se jím dosud zabývali, ale dlužno poukázati je k tomu, aby hleděli si sami vymoci koncessi v zákoně živnostenském předepsanou (obch. a živn. komora ve Feldkirchenu). Nožíři jsou oprávněni obchodovati noži k trhání a perořízky, pilami a plechy u pil (obch. a živn. komora v Brně). Živnostenská výroba zboží kovového jest součástkou řemeslné živnosti kovářů věcí jemných. Tím však není nikterak dotčeno oprávnění zámečníků a kovářů ku výrobě nebozezů a zboží kovového základem vlastního jich živnostenského oprávnění (výn. min. obchodu ze dne 28. června 1890 č. 22800; viz též sbírku Freye a Mareše).
Co se týče zvláštní průkazné moci právní vysvědčení vydaných na některém učilišti určeném k návštěvě kovářů věcí jemných a nožířů, viz čl. »Živnosti kovářské«.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost nožířská a pilnikářská. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1081-1081.