Amortisace čili umořování

ve směru národohospodářském znamená postupné plnění závazků, při nichž povaha okolností nepřipouští celkové splnění. Při umořování máme na mysli především postupné umořování jistiny většího objemu, jejíž postupné umořování děje se buď na prospěch toho, jenž kapitál poskytuje (věřitele), buď toho, jenž kapitálu používá (dlužníka). S umořováním druhu prvnějšího setkáváme se při kapitálu společenském, a druhu poslednějšího při jistině zapůjčené. V obou případech platí zásada, že umořování se děje dle plánu předem určeného, který stanoví splátky pokud možno nejmírnější. Jednotlivé splátky připisují se ve zvláštním účtu k dobru, kterýž, jakmile výše původní jistiny dosáhne, nastoupí na místě jistiny takto umořené.
Umořování při kapitálu společenském zakládá se na obmezené době trvání podniku, po jehož ukončení původní vklad každému ze společníků vrácen býti má. Podmínky umořování společenského kapitálu mohou býti různé dle účelu podniku a vůle společníků. U společností akciových děje se obyčejně umořování zakupováním vlastních akcií neb obligací, k němuž jest však potřebí schválení státu, poněvadž se v takovém případě redukuje akciový kapitál (čl. 248 obch. z.).
Umořování zápůjčky děje se buď každoročním vylosováním dlužních úpisů dle plánu aneb tím způsobem, že ku splatné částce úrokové připočte se splátka na jistinu, což dohromady tvoří tak zv. annuitu. Zvláštním plánem se totiž určí celo- nebo půlroční stejné splátky paušalní, z nichž jisté procento připadá na umoření dluhu. Poněvadž pak při každé splátce jen zbytek jistiny se zúrokuje a paušalní splátky (annuity) ve stejném obnosu se platí, zvětšuje se umořování při každé splátce, kdežto úroky se ztenčují. Dle účelu umoření volí se ten či onen spůsob umořovací. Při dluzích založených v obligacích dílčích, ať to již jsou zástavní listy, prioritní obligace loterní neb jiné půjčky, jeví se vylosování výhodnějším, při zápůjčce hypotekámi jednotlivců jsou annuitní splátky obvyklými. Nejmenší míra ročních kvot umořovacích v Rakousku obnáší z pravidla 1 aneb 1/2 procenta; dlužníku se ovšem zůstavuje právo dluh svůj ve větších libovolných obnosech umořovati.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Amortisace čili umořování.. Všeobecný slovník právní. Díl první. Accessio - Jistota žalobní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1896, svazek/ročník 1, s. 24-25.