Provise.


I. Pojem.
Provise jest úplata za obstarání určitých jednání ku příkazu kohosi a to pravidelně mezi kupci. »Provisí« rozumí se však též válečná zásoba a spíže na lodích; v katolickém právu církevním značí pak provise jistý druh propůjčování (osazování) církevních úřadů. Dle starších pensijních normalií poskytují se vdovám po úřednících podpory pod názvem »provise«.
Provise (ve smyslu definice shora podané) počítá se na procenta buďto dle zvláštních úmluv nebo dle zvláštních ustanovení zákonných, nebo konečně dle místních zvyklostí.
II. Druhy provise.
1. Provise vyskytuje se v obchodu směnečném (viz čl. Směnka a Regres směnečný).
2. Obchodní sprostředkovatelé a jednatelé jsou za práci svou odměňováni ve formě provise; u obchodních sprostředkovatelů užívá se též jména »dohodné« nebo »poplatek sprostředkovatelů obchodních.« Dle stávajících zvyklostí obchodních počítá se provise jednatelů dle obnosu účtů se srážkou výloh — tedy z čistého obnosu — a vyplácí se teprve tehdy, až obnosy, na které účet zní, dojdou.
3. Cestující za provisi jsou obchodní cestující, jimž zajišťuje se místo pevného platu určité procento z obnosů, které se stržily z obchodů jimi uzavřených a provedených.
4. Obstarává-li kupec u provozování své kupecké živnosti obchody kupci nebo i nekupci nebo koná jim služby nějaké, může za to žádati provise i bez úmluvy předchozí (čl. 290 obch. zák.). Při sdělávání obchodního zákonníka na konferenci norimberské zvolen místo výrazu »svého obchodu« toliko výraz »obchodu« vůbec, aby předešlo se mylnému názoru, jakoby směl kupec přivésti nároky v dotyčném článku zmíněné jen tehdy, jestliže to, co pro třetího obstarává, spadá v jeho obyčejný způsob obchodování (prot. str. 427).
5. Komisionář má nárok na provisi, avšak jen pod tou podmínkou, když obchod přijde k místu (čl. 371 odst. 2. obch. zák.). Úvěrní provise jest zvláštní náhrada, která po zákonu přísluší komisionáři, který za svého kontrahenta do jednání vstupuje (čl. 370 obch. z.). Komisionáři přísluší pro tuto jeho pohledávku z provise zákonné právo zástavní ku zboží komisionářskému (čl. 374 obch. z.); provise komisionářova označuje se dle způsobu obstaraného obchodu buďto jako provise z koupě nebo z prodeje. Komisionář má nárok na provisi i tehdy, když převezme sám zboží jako kupec, nebo je dodá jako prodatel (čl. 376 obch. z.). 6. Špeditér má bezpodmínečný nárok na provisi (čl. 381 a 385 obch. z.).
7. Provisi žádají dále v obchodu bursovním, pokud jde o cenné papíry, banky a bankovní závody, při pojištění pojišťovací ústavy, při nákladní smlouvě námořské provisi platiti musí adresát, konečně vymáhají provisi půjčovny.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 879-880.