Vína umělá a polovína.


I. Pojem.
Vína umělá jsou ony výrobky vínu podobné, kteréž vytvoří se beze šťávy hroznové ze směsi různých látek (z vody, vinného líhu, glycerinu, cukru, vinného kamene a pod.) a směs ta činí dojem vína; polovínem rozumí se pak výrobek obsahující víno, ale výrobku tohoto dobývá se umělým rozmnožením moštu nebo přírodního vína přimísením vody a jiných látek, kteréž rozmnožené tekutině dodávati mají příchuti vína (jako cukr, glycerin, vinný líh atd.), nebo jichž se dobývá podobným způsobem z výhnětků, kteréž zůstaly z hroznů upotřebených již ku výrobě moštu, nebo z vinných sudů. Polovínem jest i přírodní víno, které smísí se s moštem ovocným nebo s vínem ovocným (rozh. min. sprav. ze dne Vína umělá a polovína.
27. listopadu 1892 č. 19984), ba výrobou polovina jest přiměšování vody do nápojů víno obsahujících za tím účelem, aby se nápoje ty rozmnožovaly (rozh. min. orby ze dne 7. srpna 1883 č. 13 598).
II. Právo živnostenské.
Živnostenská výroba, prodej a výčep umělých vín a polovín podmíněn jest koncessí (§§ 15, 16 živn. ř. a zák. ze dne 21. června 1880 č. 121 ř. z.), při čemž se dále žádá, aby žadatel předložil zamýšlený způsob výroby vína umělého a polovína a aby způsob výroby byl uznán úřadem živnostenským po stránce zdravotní nezávadným a aby provozovárna byla bez ustání přístupna dozorčím orgánům policie zdravotní. Koncese však není potřebna k výrobě vína z výhnětků a t. zv. »vino piccolo« (vinetto). Výroba těchto polovín není totiž podřízena řádu živnostenskému a sluší jí tudíž vedle čl. V. lit. a) uvozovacího patentu pokládati za svobodnou zemědělskou produkci bez rozdílu, zda výrobek určen jest ku prodeji nebo výčepu čili nic — předpokládaje, že tato polovína vyrábějí se ve sklepích obmezených na vlastní vinice a vlastní sklizeň moštu (rozh. min. vnitra, financí, obchodu a orby ze dne 16. září 1880 č. 121 ř. z.). Nápoje tyto nesmí se pod označením obvyklým pro víno ani ohlašovati, ani vydražovati, ani prodávati, ani čepovati. Zapovídá se upotřebení cukru škrobového. Přestupky předpisů těchto, pokud nespadají pod ustanovení všeob. zákona trestního, trestají úřady živnostenské peněžitými pokutami od 25—500 zl., v případu nedobytnosti pak vězením. Opětuje-li se případ, dlužno vedle pokuty peněžité nebo vedle trestu vězení nalézti ještě právem, že závadný nápoj propadá (§§ 3—5 cit. zák.). Je-li průběhem trestního řízení nezbytná znalecká zkouška závadného nápoje, jelikož výrobce nebo prodavač se nepřiznal nebo proto, že záhodno jest jinakým, úplně vyhovujícím způsobem prokázati, jak skutečně nápoj vyroben byl, má úřad živnostenský použíti k tomu nejbližšího znalce z oněch osob v tomto zvláštním odvětví chemie vinné obeznalých, kteréž s úřadem sděleny budou. Nad zachováváním předpisů cit. zákona bdíti mají z povinnosti úřední úřady živnostenské a orgány policie zdravotní a tržní. Orgánové tito mohou v obchodech jich dozoru podléhajících žádati za přiměřenou kupní nebo výčepní cenu o vydání vín, polovín a vín umělých, mají pak je ihned u přítomnosti prodavače nebo způsobilého zástupce úřední pečetí uzavříti, a odevzdati je s případnou relací (zprávou) úřadu k dalšímu projednání (§ 9 cit. z.).
III. Povinnost berní.
Vína umělá a polovína podléhají téže dani potravní, jako víno; tuto potravní daň platiti jest z naznačených výrobků podnikatelům provozujícím výrobu částečně neb úplně na prodej nebo k čepování. Pro skrácení daně povinované však zodpověden jest co do placení, nevede-li podnikatel sám závod, správce závodu za bezpodmínečného ručení podnikatelova. Kdo vyrábí na prodej nebo k čepování vína umělá nebo polovína v místech prohlášených za uzavřená co do vybírání daně potravní, musí nejdéle čtyři neděle před otevřením závodu učiniti o tom oznámení finančnímu úřadu I. stolice а k tomu připojiti: půdorys a popis výrobárny; seznam zásob vinného rmutu, moštu, vína přírodního, umělého a polovína ve výrobárně, dále seznam strojových zařízení, náčiní a nádob k uschování; popis postupu při výrobě a vyznačení osoby, která závod řídí. Když bylo ohledání provedeno a správně učiněn nález má orgán finanční opatřiti Vína umělá a polovína.
místností výrobárny, strojová zařízení a nádoby k uschování úředními značkami a čísly. Od této doby povinen jest podnikatel poříditi a v dobrém stavu udržovati v části výrobárny ležící při veřejné cestě a je-li výrobárna o samotě, v části ležící při vjezdu nápis zevně snadno čitelný, jenž určitě naznačuje způsob podniku. Další povinností podnikatele jest podali finančnímu úředníku, jehož dozoru podnik přikázán jest, nejdéle ve 24 hodinách písemné oznámení ve dvou exemplářích o každé změně udavší se ve vyšetřeném stavu podniku a oněch osob, v jichž příčině zavázán jest oznámení učiniti.
Výroba vín umělých a polovín podřízena jest dohledu úřadů berních. I jest dovoleno úřadům finančním vstupovati do výrobárny takového podniku, jakož i dle potřeby podmiňující výkon úředních úkonů prodlévati ve výrobárnách za dne, a pokud se podnik provozuje, i v noci a jsou také při těchto úředních úkonech podnikatelé osobně nebo svým služebním personálem na požádání povinni ve výrobárně propůjčiti se k potřebným pracím. Kdykoli zamýšlí podnikatel vyráběti vína umělá nebo polovína, musí aspoň 6 hodin před započetím výroby zdaněné učiniti u příslušného úřadu ohlášení, v němž udáno býti má jméno a příjmení podnikatelovo, stanoviště provozovárny, vyznačení místností určených k výrobě zdaněné, den a hodina počátku i dokončení výroby, druh a množství surovin upotřebených, množství umělého vína a polovína, jež má vyrobeno býti, v litrech, druh a čísla strojových zařízení a nádob při tom použitých a konečně daň příslušnou. Podnikatel povinen jest vykázati, že zásoby přírodního vína, moštu nebo vinného rmutu, umělého vína a polovína ve výrobárně se nalézající jsou zdaněny, pokud se týká, musí vykázati, odkud vše to se mu dostává, berními poukázkami (boletami) nebo listem odebíracím, podle toho, zda zásoby své dovezl sám přes čáru potravní či sám je vyrobil, nebo je odebral odněkud uvnitř čáry potravní. Z toho vyňaty jsou ony zásoby, které došly podnikatele již prve, než počal s výrobou umělého vína nebo polovína.
Co do přestupků předpisů o dani potravní uložené na výrobu umělého vína a polovína platnost má trestní zákon o přestupcích důchodkových, Jestliže se ku výrobě vína umělého nebo polovína použije menší množství vína, moštu nebo rmutu vinného, než ohlášeno bylo, spáchán tím těžký přestupek důchodkový (§§ 2, 4, 5, 6, 10, 12, 13, 15, 17, 19, 21 zákona ze dne 30. března 1882 č. 45 ř. z.).
Pokud jde o zdanění umělých vín mimo obvod uzavřených míst a při dovozu jich zapraviti jest daň potravní v těchže případech a v téže výměře, jakož nařízeno všeobecně o vínu (rozh. min. fin. ze dne 3. října 1880 č. 30093).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vína umělá a polovína. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 469-471.