Potraviny. (Dodatek ku čl. Daň potravní.

)
1.

Vývoj daní potravních

.
Rozvoj daní potravních jako státních dávek v nynější podobě jejich způsoben t. zv. »patentem o daních potravních« vydaným na základě nejvýš. Potraviny.
rozhodn. ze dne 25. května 1829 (sb. zák. pol., sv. 57 č. 74); patent tento vyhlášen byl v jednotlivých provinciálních sbírkách zákonů. Tímto patentem zrušeny byly dávky z potravin a potřeb dosud v jednotlivých zemích různě označované a ve prospěch rozmanitých osob vybírané, a na jich místo zavedena »všeobecná daň potravní.« Dosavadní držitelové zrušených dávek byli odškodněni; odškodnění toto stanoveno komisemi s výhradou pořadu práva a v penězích přiřknuto soukromníkům, dále obcím za ty požitky, kterých se jim dostávalo jako soukromníkům z titulů právních. Obcím naproti tomu mimo zmíněný případ povoleno vybírati přirážky ku všeobecné dani potravní. Patent o dani potravní rozeznává co do předmětů a způsobu vybírání daní potravních dvoje území: území »uzavřených měst« a ostatní území (t. zv. venkov).
1. Na venkově podléhá dani potravní:
a) výroba piva,
b) výčep nebo prodej v malém vína, vinného moštu, ovocného moštu, pálenky a slazených lihových nápojů,
c) konečně maso určené k živnosti hostinské, řeznické nebo uzenářské
2. V uzavřených městech podléhá postravní dani výroba piva, lihovin a slazených lihových nápojů, dále donášení zboží jmenovaného v jednotlivých sazbách.
Patent o dani potravní vytýká další ustanovení o způsobu vybírání daní potravních (odbytné, propachtování, sazbová zdanění), o řízení exekučním, konečně o řízení při přestupcích předpisů o daních potravních. Patent tento byl pozdějšími zákony namnoze obměněn, namnoze učiněn zbytečným, neboť předpisy jeho do zákonů těch byly přijaty.
Prozatím upraveno jest nově zdanění piva, lihovin a masa, zavedena daň z cukru, olejů minerálních, umělého vína a polovina a nově nařízeno vybírání daní ve dvou uzavřených městech (ve Vídni č. 78 ř. z. z r. 1890, v Terstu č. 79 ř. z. z r. 1891).
Konečně obměněna i ustanovení patentu o dani potravní týkající se vybírání a vyměřování daně potravní a řízení při přestupcích předpisů o dani potravní změněnou organisací úřadů finančních a trestním zákonem důchodkovým z r. 1835.
Hlubší význam má cit. patent jen spíše pro ostatní uzavřená města (Prahu, Linec, Brno, Lvov, Krakov, Lublaň, při kterýchž však rovněž se pomýšlí na reformu stávajících předpisů) a pro daň z vina, ovoce, ovocného moštu na venkově. Než i zde nastaly četné změny. Dnešní zákonodárství prozrazuje na poli daní potravních doposud základní vysy starého patentu o dani potravní. Podnes se činí rozdíl mezi uzavřenými městy a ostatním územím a podnes udržely se 3 formy vybírání daně potravní (odbytné, propachtování, sazbové zdanění). Podle dnešního stavu zákonodárství vybírá se daň z piva, z lihovin, minerálních olejů a z cukru dle stejných pravidel v uzavřených městech i na venkově, jen že sazba berní v uzavřených městech jest vyšší. Naproti tomu různí se daň z masa a vína (moštu, ovocného moštu, umělého vína a polovina) na venkově od zdaněni těchto předmětů v uzavřených městech. Zákon o dani z masa a ustanoveni o dani z vína platí jen pro venkov, kdežto v uzavřených městech zdaňují se tyto předměty při dovozu jich do města, po případě při výrobě jich v místě (výroba vína ve Vídni, v Terstu). Potraviny.
519
2.

Nejdůležitější zásadná ustanovení

.
O dani z piva, lihovin, masa, olejů minerálních, z vína a cukru viz dotyčné články, pak čl. »Kontrola v právu finančním«; zde vytknouti jest jen zasadná ustanovení o dani potravní v uzavřených městech:
1. Na těch místech uzavřených měst, kde dovoluje se donášeti dovnitř zboží podléhající dani a předměty jmenované v jednotlivých sazbách (tarifech), zřízeny jsou úřady odbývající průchod; donášení těchto předmětů cestami jinými jest trestno (§§ 189, 196 tr. z. důch.).
Předměty uvedené v sazbách (tarifech) podléhají dani potravní, jakmile donášejí se do uzavřených měst, avšak jen potud, pokud nezbývá připadající obnos daně ve výměře určité (ku př. ve Vídni i s obecní přirážkou 2 kr., v Terstu 3 kr.). (Další osvobození od daní pro vlastnictví nejvýš, dvora, corpora delicti atd.).
3. Daň potravní povinen jest zpravidla zapraviti ten, kdo přináší
předměty dani podrobené do uzavřených měst.
4. Aby se však obchod usnadnil, dovoleno jest předměty dani podrobené dopravovati a neukládati na ně ihned daň, pokud dojdou na úřední místa (nádraží, stanice parolodí, na trhy, do skladišť); zdanění jich nastane teprve tehdy, když se předměty ty z těchto úředních míst odstraňují, nebo se tam konsumují (spotřebují).
5. Průvoz předmětů dani podrobených územím uzavřených měst se dopouští a to buď bez jakéhokoli zajištění poplatků tím způsobem, že zásilka dani podléhající provázena jest úředně na své cestě územím uzavřeným nebo tím způsobem, že se poskytne za příslušnou potravní daň kauce (na hotovosti nebo za jistých podmínek reversem), která se uvolní, dokáže-li se, že zboží odešlo.
6. Základem odbytí (vyřízení) se strany úřadu pro daň potravní jest t. zv. »opovědění daně« t. j. prohlášení strany o druhu a množství předmětů dani podléhajících, jakož i prohlášení o té okolnosti, zda předměty ty určeny jsou k poukázání na jiný úřad nebo k průvozu nebo ku spotřebě (konsumu). Nesprávná udání v této opovědi jsou trestná (trest. zák.
důch. I., 10. hlava, zvláště § 290
).
3.

Technická služba kontrolní

.
Na základě nejvyš. rozh. ze dne 6. prosince 1897 vydalo min. fin. nový organisační statut pro technickou službu kontrolní při zdanění piva, lihovin, olejů minerálních a cukru. Ve smyslu tohoto statutu stanoven jest jednotný organismus pro technické orgány určené ke spolupůsobení při zdaňování piva, lihovin, minerálních olejů a cukru, a organismus tento dělí se: na vrchní inspektory technické kontroly finanční ve 6. tř. hodnostní, inspektory technické kontroly finanční 7. tř. hodn., vrchní kontrolory 8. tř. hodn., kontrolory 9. tř. hodn., adjunkty 10. tř. hodn. a asistenty technické kontroly finanční 11. třídy hodnostní. Názvy tyto příslušejí též podle stupně důstojnosti zřízeným právě technickým organům kontroly pro daň z piva, lihovin a cukru. Organy tyto zřizují se — jde-li o přijetí na zkoušku — smlouvou služební a mimo tento případ zřizují se jako skuteční úředníci státní. (Zřizování orgánů technické kontroly finanční 9., 10. a 11. tř. hodn. spadá v obor působnosti dotyčného finančního úřadu zemského, pokud si ministerstvo financí od případu ku případu nevyhradilo právo ku jmenování). Náležitosti k nabytí místa služebního v technické kontrole finanční — ať již jde o přijetí na zkoušku neb o jmenování Potraviny.
státním úředníkem — jsou tytéž, jaké předepsány jsou k dosažení služby státní vůbec; kromě toho však žádá se ještě: průkaz o absolvování chemicko-technického oddělení tuzemské technické vysoké školy a složení první státní zkoušky při ústavě tom aspoň se známkou »způsobilý«; nejméně dvouletá praxe v technickém závodu výroby piva, lihovin, pokud se týká, cukru nebo raffinace olejů minerálních podle vypsání konkursu na místo uprázdněné. Pro místa v 9. nebo ještě vyšší třídě hodnostní bude se žádati 1. lednem 1899 počínaje s dobrým prospěchem odbytá zkouška z daní potravních předepsaná ministerstvem financí zvláštním nařízením. Ministerium financí jest ostatně zmocněno upustiti v případech hodných zvláštního uvážení z části nebo docela od průkazu zmíněných náležitostí.
5.

Reforma daní potravních

.
Každá reforma daní potravních musí předkem odstraniti dosavadní rozdíl mezi městy s uzavřeným obvodem a mezi místy venkovskými, a rozřešení úlohy této jest snazším, než jak by se na pohled zdálo K dosažení tohoto účelu měla by se nejprve berní povinnost obmeziti na spotřebu masa krotkých zvířat, zvěře, ryb, másla, sýra a lihových nápojů. Při zdanění masa dlužno za základ přijati 1 kilogram, a daň uložiti jen na váhu zabitého (poraženého) kusu, neboť jen váha tato poskytuje prodavači trhovou cenu, a sazba měla by se upraviti podle jednotlivých druhů masa. Víno, pivo a lihoviny slušelo by zařaditi dle cen do jistých tříd, ježto se v těchto cenách zračí různá jakkost a hodnota. Opojné nápoje jsou zvlášť vhodnými předměty daně. Nejjednodušeji bude se potravní daň vybírati, svěří-li se úkol ten obcím, které by ovšem musily převzíti na sebe záruku za správné sejití se daní a příjmy odvedly by státním berním úřadům. Za námahu a vydání bude lze obcím poskytnouti nejjednodušším způsobem náhradu tak, že by se jim ponechala jistá procentní čásť příjmů.
Se zavedením této methody o vymáhání berní odpadají dosavádní pachty, které činí daň ještě nepříjemnější a dávají podnět ke mnohým sporům a nepřístojnostem. Daň potravní není však ve svých sazbách tak upravena, jak by to bylo účelu jejímu přiměřeno; jsou právě nejnezbytnější potřeby poměrně vyšší dani podrobeny, než předměty blahobytu a přepychu. Tím způsobem stěžuje se však méně zámožným třídám lidu výživa ještě více, než tomu nyní bez toho jest při cenách nejdůležitějších potravin. Dalším nedostatkem daní potravních jest, že jsou pokuty (tresty) na přestupky dotyčných předpisů příliš vysoko vyměřeny, pokuty peněžité pak vzhledem k nepatrné zhusta ceně předmětu nezdaněného nejsou nikterak poměrnými. Naše doba zaujala v novějších zákonech trestních stanovisko humánnější, a proto tím více žádoucna jest reforma trestního zákona důchodkového, který pochází z doby, kdy ještě inkvisiční řízení bujelo.
6.

Statistika

.
Hrubý výnos potravních daní v této polovině říše (nepočítaje v to
monopoly a cla), činil r. 1895: 124 901 449 zl. Podle zpráv finančního ministerstva vyšlých r. 1897 stoupl úhrnný obnos daní potravních v r. 1895 oproti roku 1894 v Rakousku o 5 596 940 zl., v Uhrách pak klesl o 4 422 215 zl. V přebytku tom zvláště participuje pivo a cukr.
V Bosně a Hercegovině zvýšil se výnos daní potravních proti roku 1894 okrouhle o 300 000 zl. Potraviny.
521
V Rakousku jeví se větší výnos při dani z piva o 2 227 000 zl., při
dávce z cukru o 4 848 000 zl., naproti tomu úbytek zjištěn při dávce z lihovin o 762 805 zl., při spotřební dani z olejů minerálních o 104 775 zl., při správních příjmech o 663 668 zl.
V Uhrách jeví se větší příjem při dávce z cukru o 104 558 zl., při
příjmech správních o 622 864 zl.; naproti tomu shledán úbytek při dávce z lihovin okrouhle o 4 900 000 zl., při dani z piva o 241 466 zl.
V Bosně stoupl výnos daně z piva o 19 946 zl., dávka z cukru
o 42 615 zl., daň z olejů minerálních o 294 192 zl.; naproti tomu klesla dávka z lihovin o 64 159 zl.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Potraviny (Dodatek ku čl. Daň potravní). Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 533-537.