Vyhrožování.


I. Pojem.
Zločinu veřejného násilí nebezpečným vyhrožováním dopouští se, kdo přímo neb nepřímo, písemně neb ústně neb jinak, udav jméno své aneb ho neudav, v tom úmyslu hrozí ublížením na těle, na svobodě, na cti neb na majetku, by jednotlivé osoby, obce neb okresy uvedl v strach a nepokoj, ač je-li vyhrůžka způsobilou vzbuditi v tom, komu bylo hrozeno, se zřetelem na poměry a osobní jeho povahu, neb na důležitost zla, jímž bylo vyhrožováno, důvodnou obavu, t. j. obavu, že zlo, jímž se vyhrožuje, bude vykonáno; nerozhodno jest, směřuje-li zlo, při vyhrožování jednotlivé osobě, proti tomu, komu bylo hrozeno, proti jeho rodině a jeho příbuzným nebo proti jiným osobám, pod jeho ochranou stojícím a zda setkala se vyhrůžka s výsledkem (t. j. byla-li bázeň a nepokoj vzbuzen čili nic) (§ 90 v souvislosti s § 98 tr. z.). Skutková povaha zločinu není vyloučena Vyhrožování.
tím, že při vyhrožování bylo užito zlého nakládání, pokud jen toto mělo sesíliti účinek vyhrožování (roz. nař. s. ze dne 5. února 1881 sb. 306).
II. Trest.
Trestem zločinu jest těžký žalář od 6 měsíců do 1 roku. Jsou-li tu okolnosti přitěžující, zvláště když ten, s nímž se zle nakládalo, byl násilím mu učiněným nebo nebezpečnou vyhrůžkou po delší čas uveden v trapný stav; — bylo-li hrozeno vraždou nebo zapálením; — když škoda, kterou se hrozí, převyšuje obnos 1000 zl.; když vyhrožováno bylo celým obcím neb okresům, jest trestem těžký žalář od 1 roku do 5 roků (§ 100 tr. z.). Stejné předpisy obsahují též voj. z. tr. (§§ 377, 378) a tr. z. pro Bosnu a Hercegovinu (§§ 174, 175).
III. Osnova nového trestního zákona.
Dle § 136 osnovy dopouští se přečinu, kdo se pokouší uvésti obyvatele osady neb krajiny vyhrožováním zločinem nebo přečinem v bázeň a nepokoj a trestá se vězením od 1 téhodne až do 2 roků. Též připouští se nález, že může býti dán pachatel pod policejní dohled. Kromě tohoto ustanovení, jež je obsaženo v 6. hlavě, jednající o rušení míru, jest dle § 246 tr. z. přečinem, když někdo vyhrožuje druhému ublížením na těle, svobodě, cti nebo majetku za takových okolností, jež jsou způsobilými vzbuditi v ohroženém obavu, že vyhrůžka bude vykonána. Přečin tento tresce se vězením od 1 dne do 6 měsíců nebo pokutou do 1000 zl.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vyhrožování. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 543-544.