Zkouška výrobní

(v důchodkovém řízení trestním).
I. Pojem.
Zkouškou výrobní rozumíme pokus vykonaný za dozoru úředního, zda živnostník, který udává, že zboží zhotovil, má způsobilost’ k tomu potřebnou, aneb zda živnostenská řízení, nástroje neb zařízení, jichž prý při výrobě užil, jsou způsobilými vyrobiti stejné zboží, jež je předmětem prohlídky. Původ zboží nelze dokázati zkouškou výrobní. Mohou ji však užiti úřady povolané k vyšetřování a rozhodování o přestupcích důchodkových, k žádosti toho, jenž má vykázati původ zboží, co pomocného prostředku k objasnění věci neb dobrozdání znalci podaného. Zkouška výrobní budiž nařízena, když znalci potvrzují jednu neb více okolností ve příčině jednotlivých vlastností věci neb ve příčině výroby neb označení zboží (§§ 744, 745 tr. z. důch.), a když ten, kdo je výkazem povinen, se nabídne prokázati zkouškou výrobní nesprávnosť mínění znalci proneseného.
II. Výkon zkoušky výrobní.
1. Výrobní zkoušky zúčastní se úřad řádně složený a dva nepředpojatí znalci. Dobu, po kterou zmíněné osoby mají býti zkoušce výrobní přítomny a dobu jich přítomnosti určí vyšetřující úřad, pokud to nutno dle povahy živnostenského řízení, o které jde, a dle povahy předmětu, jenž jím má býti vyroben, pro účel zkoušky, vystříhaje se při tom zbytečných vydání.
2. Žádá-li se za zkoušku výrobní k vyvrácení dobrozdání znalci podaného, budtež ke zkoušce přibráni jiní znalci, než ti, jichž dobrozdání má býti vyvráceno, ač neustanoví-li žadatel za zkoušku, že má býti od přibrání jiných znalců než těchto upuštěno.
3. Nabídne li se zkouška výrobní k vyvrácení dobrozdání znalci podaného, buďtež, přiberou li se ke zkoušce jiní znalci, dřívější znalci vyrozuměni o roku ku provedení zkoušky ustanoveném s doložením, že jim jest volno, by se buď sami neb svým zástupcem ke zkoušce dostavili, a své poznámky přednesli, aniž by jim však příslušel nárok na náhradu. Nedostavili-li se znalci, jichž dobré zdání má býti výrobní zkouškou vyvráceno, ke zkoušce, a nepřednesli-li při zkoušce své poznámky, sdělí se jim výsledek zkoušky výrobní, pokud se zdařila, by mohli podati případné námitky a je-li k jich objasnění třeba dalšího šetření, budiž toto konáno.
III. O protokolování zkoušky výrobní viz čl. »Protokoly v řízení trestním důchodkovém«.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zkouška výrobní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 860-861.