Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 2 (1921). Praha: Ministerstvo sociální péče, 444 s.
Authors:
Sprostředkování práce a podpory nezaměstnaných.
Výnos ministerstva sociální péče č. j. 18.573/E-1920, ze dne 29. listopadu 1920, o postupu okresních ústavů práce při provádění sprostředkování práce.
Při zahajování a rozšiřování výroby v textilních a jiných továrnách postupují okresní ústavy práce tím způsobem, že v první řadě do práce poukazují ony uchazeče, kteří v dotyčné továrně již pracovali a pobírají podporu v nezaměstnanosti. Teprve kdyby takových uchazečů nebylo, přicházejí v úvahu uchazeči ostatní. Postup tento nutno považovati za jedině správný a účelný, má-li se postupně pracovati k restringování a konečnému zastavení podpor.
Stává se však zhusta, že při zahajování a rozšiřování výroby v těchto továrnách hlásí se do továren osoby — zejména mladší dívky — které dosud v továrnách textilních nepracovaly, nároku na podporu nemají a jinde by se dobře uplatniti mohly, což děje se na úkor oněch nezaměstnanců, kteří v dotyčných továrnách dříve byli zaměstnáni a nyní musí býti podporováni. Tím vyvolává se nebezpečí, že zejména starší dělnictvo textilní bude opomíjeno a zůstane na podpoře trvale.
Vzhledem к tomu vybízejí se všechny okresní politické správy, v jichž obvodě se vyplácejí podpory v nezaměstnanosti, aby výše vylíčený postup okresních ústavů práce všemožně podporovaly. K tamní informaci se podotýká, že ve smyslu instrukce dané okresním ústavům práce v Čechách zemským výborem na základě zákona ze dne 29. března 1903 č. 57 z. z. přikazují se uchazeči o zaměstnání do práce zpravidla postupně podle doby, kdy se o práci přihlásili, avšak tak, že ze stejně způsobilých mají zpravidla přednost místní příslušníci; pak ti, kdož se v místě delší dobu zdržují a ženatí před svobodnými zvláště.
Podobně nutno, aby byla při umísťování dávána přednost osobám chudým a zcela odkázaným na pracovní příjem před těmi uchazeči, kteří nejsou úplné nemajetní, jako na př. menší zemědělci, domkáři a pod., jelikož byly zde opětovně přednášeny stížnosti, že v některých případech zaměstnavatelé, zvláště pak osoby, které rozhodují o přijímání nových sil (mistři) váhají přijímati osoby, odkázané toliko na pracovní příjem, které jim nemohou poskytnouti žádných aprovisačních výhod.
Jestliže by tudíž okresní ústav práce odmítl některému uchazeči vydati průkazní lístek nezaměstnaného, po případě pracovní poukázku, buďtež, stížnosti stran ve věci té zevrubně zkoumány, a okresní ústav práce budiž v každém případě slyšen za tím účelem, aby mohl oznámiti, z kterého důvodu se tak stalo.
Citace:
Výnos ministerstva sociální péče č. j. 18.573/E-1920, ze dne 29. listopadu 1920.... Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1921, svazek/ročník 2, s. 158-159.