Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 2 (1921). Praha: Ministerstvo sociální péče, 444 s.
Authors:
Nařízení vlády republiky Československé ze dne 26. listopadu 1920, č. 628, jímž se provádí zákon o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce.
Podle zákona ze dne 12. prosince 1919, č. 29 Sb. z. a n. z roku 1920, o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce, nařizuje se toto:
.
Seznamy zaměstnanců a dodávkové knížky.
§ 1. (1) Pro seznamy zaměstnanců v domácké práci (§ 5 zákona) jest použiti vzorce podle přílohy A.
(2) Pro každé odvětví domácké práce je nutno vésti zvláštní seznam. Seznamy tyto musí býti sešity a listy postupně stránkovány.
§ 2. (1) Pro dodávkové knížky (§ 7 zákona) jest použiti vzorce podle přílohy B.
(2) Knížky tyto musí býti řádně sešity a stránkovány. Každý zápis musí býti zaměstnavatelem nebo jeho zástupcem podepsán.
II.
Ústřední a obvodní komise domácké práce.
§ 3. Zřízení ústřední komise domácké práce vyhlásí ministr sociální péče vyhláškou ve Sbírce zákonů a nařízeni, zřízení obvodní komise domácké ргáсе vyhláškou v úředních novinách.
§ 4. (1) Clen (náhradník) jest povinen po řádném pozvání dostaviti se včas k jednání komise, jednání až do konce se zúčastniti a hlasovati
(2) O členu nebo náhradníku, jenž ač přítomen hlasovati odepře, předpokládá se, že hlasuje proti návrhu nebo usnesení.
(3) Člen (náhradník) nesmí rušiti jednání komise a zejména musí se zdržeti jakéhokoliv urážlivého jednání a chování jak vůči předsedovi a ostatním členům (náhradníkům), tak i vůči stranám, svědkům a znalcům.
(4) Členu (náhradníky), který se proti těmto svým povinnostem proviní, může býti dána předsedou protokolární výtka: opětovné prohřešení proti těmto povinnostem trestá předseda pořádkovými pokutami až do výše 500 Kč. Vedle toho člen (náhradník), který se nedostaví bez omluvy, uznané předsedou za důvodnou, k jednání komise, takže toto je nutno odložiti, nese náklady zmařeného jednání (svědčené, jízdné a stravné dostavivších se členů atd.) ve výši, jak předseda je upraví.
(5) Uloženou pokutu může předseda prominouti, uzná-li dodatečnou omluvu za dostatečnou, jinak může býti proti uložení pořádkově pokuty podána stížnost do 14 dnů, ode dne uložení pokuty (v případě nepřítomnosti člena ode dne doručení písemného vyrozumění) počítaje, u předsedy komise; rozhoduje o ní s konečnou platností představený politického úřadu II. stolice, příslušného podle sídla komise. Nezaplatí-li člen nebo náhradník této pokuty, vymáhá se tato cestou exekuční.
(6) O pokutách těchto platí obdobně ustanovení § 35 zákona.
§ 5. O průběhu jednání a o výsledku hlasování sepsati jest zápis, do něhož pojmouti jest mimo jména osob (členů komise, stran atd.), jež se jednání zúčastnily, veškeré návrhy stran, předmětu se týkající, výsledky výslechů svědeckých, znaleckých a jiných provedených důkazů, výsledky hlasování a učiněná usnesení a rozhodnutí. V protokole budiž poznamenáno, zdali strany byly přítomny celému jednání, zejména vynesení nálezu. (2)Pokud není nic jiného v-zákoně a nařízení stanoveno, platí pro veškerá jednání před obvodními neb ústředními komisemi domácké práce· ustanovení civilního řádu soudního, a to kromě jednání o stížnostech podle §u 14, odst. 1., lit. c, zákona ustanovení o jednání před soudy okresními!
§ 6. (1) Člen (náhradník) komise domácké práce z osob nestranných (§ 10, lit. c, § 22, odst. 2., zákona) obdrží cestovné a stravné podle předpisů platících pro státní úředníky VII. hodn. třídy; je-li státním úředníkem, přísluší mu cestovné a stravné podle jeho hodnostní třídy.
(2) Účtované platy upraví předseda komise, jenž poukáže je k předběžné výplatě z kancelářského paušálu živnostenského inspektorátu.
§ 7. O břemenu útrat smírčího nebo rozhodčího jednání rozhodne předseda obvodní komise a při stížnostech (§ 14, lit. c, zákona) předseda ústřední komise podle ustanovení civilního řádu soudního. Oddělená stížnost do výroku o útratách je vyloučena.
§ 8. Místnost s osvětlením a otopem pro jednání, dále kancelářské práce komise obstarává živnostenský inspektorát příslušný podle sídla komise.
§ 9. Pokud se v zákoně ze dne 12. prosince 1919, č. 29 Sb. z. a n. pro rok 1920, a v tomto nařízení mluví o úřadech politických, rozuměn se tím na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativní vrchnosti, tam pak, kde jde o výkon pravomoci trestní, administrativní policejní vrchnosti.
§ 10. Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedením jeho pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.
(Sb. z. a n. z 3. prosince 1920, část CXXXIV.)
Citace:
Nařízení vlády republiky Československé ze dne 26. listopadu 1920, č. 628, .... Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1921, svazek/ročník 2, s. 59-60.