Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 70 (1931). Praha: Právnická jednota v Praze, 712 s.
Authors:

Významná změna v organisaci soudní

nastala zákonem z 27. března t. r. č. 57 Sb. z. a n. o použití úředníků vyšší pomocné soudní služby u soudů a poručenských (sirotčích) úřadů. Těmto úředníkům může býti vládním nařízením v celém státním území nebo v některých jeho obvodech u okresních soudů a u poručenských (sirotčích) úřadů první stolice zcela nebo z části svěřeno vyřizování těchto věcí : 1. vydávání platebních rozkazů v řízení upomínacím, 2. potvrzování právní moci a vykonatelnosti rozhodnutí, 3. vyřizování věcí pozůstalostních, 4. vyřizování věcí poručenských (opatrovnických), 5. vyřizování exekucí na věci movité a na pohledávky k dobytí peněžitých pohledávek, 6. vymáhání peněžitých trestů jakéhokoliv druhu a nákladů trestního řízení, 7. vyřizování věcí knih pozemkových, 8. vyřizování věcí správních. Soudci jsou vyhražena některá významnější opatření zákonem samým, kromě toho může si však vyhraditi vyřizování určitých věcí vůbec nebo případ od případu. Vždy přísluší soudci rozhodovati o sporných otázkách právních. Rozhodnutí vydanému ve věci vyřízené úředníkem vyšší pomocné soudní služby lze odporovati stejným opravným prostředkem jako rozhodnutí soudce. Opravný prostředek má však býti předložen nejprve soudci, který o něm sám rozhodne, má-li za to, že jest mu vyhověti, jinak předloží opravný prostředek druhé stolici, aby o něm rozhodla. Rozhodnutí soudce okresního soudu, kterým vyhověl opravnému prostředku proti rozhodnutí vydanému úředníkem vyšší pomocné soudní služby, považuje se za rozhodnutí první stolice a lze mu odporovati podle obecných ustanovení. O vyloučení a o odmítnutí úředníků vyšší pomocné soudní služby platí obdobně ustanovení o vyloučení a o odmítnutí soudců. Úředníci vyšší pomocné soudní služby podléhají syndikátnímu ručení.
Není pochyby, že nová ustanovení mohla by přinésti soudcům podstatnou úlevu, budou-li úředníky vyšší pomocné soudní služby ustanovovány jen osoby způsobilé. Dosud setkáváme se naproti tomu u mnohých soudů se zjevem, že soudce musí sám pečlivě kontrolovati práce soudní kanceláře, které tato má podle platných předpisů samostatně vykonávati, přeje-li si, aby byly konány řádně, ba že soudce je nucen přezkoumávati i vyhotovení soudních opatření určených pro strany co do shody s originálem, pravopisné správnosti a pod., jinak hrozí nebezpečí, že razítkem soudce budou opatřovány písemnosti, které svou formou jsou způsobilé ohroziti v občanstvu vážnost soudnictví (viz Právník 1931, str. 66 násl.).
Citace:
Významná změna o organisaci soudní. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1931, svazek/ročník 70, číslo/sešit 8, s. 278-279.