Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 68 (1929). Praha: Právnická jednota v Praze, 688 s.
Authors:
Mezinárodní vězeňský sjezd v Praze 1930 bude jednati o těchto otázkách:
Sekce I. Zákonodárství. Otázka 1. A. Vzhledem k tomu, že zabezpečovacích opatření se užívá stále všeobecněji, která z nich jsou nejvhodnější a jak by měla býti roztříděna? B. Lze na ně užíti podmíněného odkladu? — Otázka 2. Jest si přáti, aby základní zásady trestního práva byly sjednoceny, do jaké míry a kterými prostředky? — Otázka 3. Doporučuje se zrušiti různé způsoby trestů na svobodě různého trvání a nahraditi je trestem jednotným? Je-li tomu tak, jak by tento jednotný trest měl býti upraven: jako ústav zemědělský, ústav uzavřený či smíšený; měla by se žádati specialisace ústavů podle tíže činu či podle schopností odsouzeného atd.?
Sekce II. Správa. Otázka 1. Jaká by měla býti v rámci platných zákonů pravidla pro výkon trestů, hledíc k uplatňované již myšlence nápravy a polepšení odsouzených? Nemohlo by cíle býti dosaženo zejména a) spoluprací soukromníků na výkonu trestu; b) výběrem a odměňováním prací odsouzenců; c) rekreačními prostředky, které svou výchovnou povahou jsou s trestem slučitelny? — Otázka 2. Jak třeba zaříditi vědeckou výchovu vězeňského personálu správního a dozorčího? Jakých záruk třeba žádati a jakých výhod dlužno poskytnouti, aby bylo dosaženo nejlepšího výběru? — Otázka 3. Do jaké míry a kterým způsobem sluší v moderním vězeňském systému uplatniti systém samovazby vedle systému vazby společné?
Sekce III. Prevence. Otázka 1. Jak možno smířiti potřebu, naléhavou pro soudnictví a společnost vůbec, znáti předchozí život některých osob, s myšlenkou rehabilitace a se snahami usnadniti vězni po propuštění, aby se poctivě živil? — Otázka 2. Jaké byly dosud výsledky užívání zákonu o podmíněném odsouzení a propuštění? Jak by případně měly býti změněny tyto instituce nebo jejich užívání, aby byly účinnější? Jak by mohlo býti odsouzenci zaručeno, že bude propuštěn po uplynutí nejkratší doby v zákoně stanovené, splní-li podmínky? Jak by měl býti organisován v jednotlivých zemích ochranný dozor nad osobami podmínečně odsouzenými nebo propuštěnými? — Otázka 3. Je možná mezinárodní spolupráce v sledování změn zločinnosti a v zjišťování jejich příčin a za jakých podmínek?
Sekce IV. Mládež. Otázka 1. Jak by měly býti složeny soudy mládeže? Jak dlužno organisovati pomocná zařízení? — Otázka 2. Bylo by si přáti, aby řádné soudy měly moc umístiti mladistvé vězně (dospělé s hlediska trestně právního, avšak nezletilé s hlediska práva soukromého) ve zvláštním ústavu nebo oddělení? Je-li tomu tak, měl by tam býti uplatněn režim výchovný či trestní? — Otázka 3. Jak může býti organisována kontrola, hospodaření a výdaje, pokud jde o peníze, které dostávají mladiství za výkonu opatření soudem uloženého jako mzdu, odměnu nebo z jiného důvodu? Mohou býti z nich hrazeny náklady řízení?
Citace:
Mezinárodní vězeňský sjezd v Praze 1930. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1929, svazek/ročník 68, číslo/sešit 1, s. 78-79.