Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, (8). Praha: Ministerstvo sociální péče, 570 s.
Authors:
Oběžník Ústř. soc. pojišťovny ze dne 8. dubna 1927, č. 24, o výměrech ve věcech dávkových a náhradových.
Při vyřizování stížností do postupu nemocenských pojišťoven, kterými se obracejí pojištěnci na Ústřední sociální pojišťovnu proto, že podle jejich názoru byla jim dávka pojištění nemocenského neprávem odňata, odmítnuta nebo přiznána v míře menší, než na jakou si činili nárok, bylo shledáno v mnoha případech, že nemocenské pojišťovny nedodržují předpisů §§ 189 a 190 zákona čís. 221 z roku 1924 a nevydávají o svých rozhodnutích a opatřeních shora uvedeného rázu písemných výměrů buď vůbec, nebo že opomíjejí opatřiti výměr poučením o opravných prostředcích a důvody rozhodnutí.
Stejně tomu. je při rozhodnutích nemocenských pojišťoven o nárocích na náhradu podle zákona čís. 221 z roku 1924, kdež přicházejí zejména v úvahu nároky veřejných nemocnic a veřejných porodnic oproti nemocenským pojišťovnám (§§ 149 a 150 cit. zák.).
305 Ústřední sociální pojišťovna upozorňuje na to, že veškerá rozhodnutí a opatření nemocenské pojišťovny, kterými byla nemocenská dávka odňata, nebo jimiž bylo poskytnutí žádané dávky pojištěnci nebo jehorodinným příslušníkům (pokud ze zákona jsou oprávněni sami nárok uplatňovati), odepřeno zcela nebo z části, dlužno straně oznámiti písemným výměrem, opatřeným poučením o opravných prostředcích (§ 189, odstavec 3.) a důvody rozhodnutí (§ 190, odst. 2.).
I v tom případě, bylo-li další poskytování peněžitých dávek zastaveno proto, že oprávněný vyčerpal svůj nárok, nebo že byl uznán lékařem pojišťovny práce způsobilým, dlužno mu na jeho žádost vydati písemný výměr, opatřený všemi zákonnými náležitostmi. Důvody rozhodnutí buďtež uvedeny stručně s poukazem na příslušná ustanovení zákona, o která se rozhodnutí opírá.
Poučení o opravných prostředcích bude ve výměrech, určených pojištěncům, zníti takto: „Do tohoto výměru možno do 60 dnů ode dne doručení podati žalobu k rozhodčímu soudu u nemocenské pojišťovny v Písemnou žalobu jest podati ve dvou vyhotoveních.“
Písemného výměru není třeba pouze tehdy, přizná-li nemocenská pojišťovna žádanou dávku v plné výměře. Byla-li však přiznaná již dávka opět odňata — nejčastěji proto, že nemocný pojištěnec neřídí se předpisy nemocenského řádu — jest mu takové opatření oznámiti písemným výměrem a nestačí tu ústní sdělení kontrolora nemocných a pod.
Při rozhodnutích nemocenských pojišťoven o nárocích veřejných nemocnic a veřejných porodnic bude poučení o opravných prostředcích zníti takto: „Do tohoto výměru možno do 60 dnů ode dne doručení podati u nemocenské pojišťovny v žalobu k pojišťovací nu soudu. Písemnou žalobu jest podati ve dvou vyhotoveních.“1)
Každé lakové rozhodnuti nebo opatření budiž opatřeno číslem jed- nacím a datem vydání a podepsáno starostou (nebo jeho náměstkem) a vedoucím úředníkem pojišťovny.
306
  1. Dokud pojišťovací soudy nebudou zřízeny, doporučuje se, aby určení jejich sídla bylo vynecháno přesto, že podle ustanovení § 216 je známo, že to bude sídlo- sborového soudu první stolice.*
Citace:
Oběžník Ústř. soc. pojišťovny ze dne 8. dubna 1927 č. 24 o výměrech ve věcech dávkových a náhradových. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1927, s. 317-318.