Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, (8). Praha: Ministerstvo sociální péče, 570 s.
Authors:
Pensijní pojištění.
Sděluje minist, rada Dr. В. Wellek.
Pojistná povinnost korektora.
Korektor v tiskárně G. Kraus podléhá pens, pojištění, protože jeho činnost je převážně duševní, neboý úkolem Krausovým je, aby odstranil chyby, jež sběhly se při sazbě. Úkolu tomu mohl Kraus dostáti jen
267 tím, že tvořil si úsudky o tom, zda sazba jemu ke korektuře předložená shoduje se jednak s rukopisem, jednak zda s hlediska techniky tiskařské vyhovuje požadavkům, jimž vyhovovat) má. Kraus, koriguje sazbu, musil ji tedy dle určitých zásad zkoumati; při zkoumání tom používal svých nabytých znalostí a zkušeností a tvořil si úsudky jednak z toho, co, zkoumaje tu kterou sazbu (kartáčový otisk) a porovnávaje ji s rukopisem, zjistil, jednak z toho,, co mu na základě zkušeností a znalostí jeho známo. je. Na základě těchto dvou složek utvořeným úsudkem posuzoval pak, je-li kartáčový bezvadný či potřeba-li jej opraviti. Takové tvoření usudků je hodnotiti jako činnost duševní. Pro otázku, zdali je činnost nějaká činností duševní či nikoli, je předběžné vzdělání vykonavatelů činnosti té o sobě lhostejné. Jest notorické, že korektor nemá a nemůže, má-li práci svou konati řádně, porovnávati kartáčový otisk s rukopisem takřka písmeno za písmenem, nýbrž že napomáhají mu při tom ve značné míře paměť a různé postupy myšlenkové. Je zásadní rozdíl činnosti sazeče a korektora: Skládání sazby je činností čistě manuelní, a činnost duševní, kterou ovšem i činnost sazeče, jako každá činnost člověka rozumově vyspělého, je řízena, je pouze přirozeným předpokladem pro manuelní jeho úkony, skládání sazby. Cílem a účelem jeho práce je skládání sazby. Naproti tomu cílem a účelem činnosti korektorovy je kontrola bezvadnosti této sazby a shody její s rukopisem. Duševní činnost, kterou korektor při tvoření úsudku vyvíjí, není tu pouhým podkladem pro manuelní činnost korektorovu (je-li sazba bezvadná, nebude vůbec manuelní činnosti zapotřebí), nýbrž je sama cílem a účelem výkonu korektorova. Nejvyšší správní soud neshledal vady v tom, že žalovaný úřad neprovedl stěžovatelkou nabídnutý důkaz znalci o povaze činnosti korektora Gustava Krause. Zákon pensijní slyšení znalců nepředpisuje a hodnocení činnosti toho kterého zaměstnance po stránce právní, zdali jde o činnost, která zakládá pensijní povinnost či nikoliv, přísluší úřadu o povinnosti té rozhodujícímu.
(Nález ze dne 8. března 1927, č. 22928/26.)
268
Citace:
Pensijní pojištění. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1927, s. 279-280.