Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, (8). Praha: Ministerstvo sociální péče, 570 s.
Authors:

Instrukce ministerstva sociální péče ze dne 6. pros. 1926, č. 12823-IV 3, ku provádění § 68. odst. 2., zákona o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n. (v dalším textu zkráceně označovaného p. z.) a čl. 18. vládního nařízení ze dne 30. prosince 1920, č. 693 Sb. z. a n., resp. § 68, odst. 2. a 3., vládního nařízení ze dne 19. ledna 1923, č. 16 Sb. z. a n., pokud jde o státní pragmatikální úředníky, zřízence, kancelářské oficianty a pomocníky státních úřadů.


I.
Převod prémiových reserv při přestupech ze služby pensijním pojištění podrobené do služby státní.
A. Podmínky převodu.
a) Přestoupí-li zaměstnanec pojištěný povinně či dobrovolně (§ 28 p. z.) u Všeobecného pensijního ústavu nebo náhradního ústavu do státní služby, vyňaté podle § 2., odst. 1., č. 3., p. z. z pojistné povinnosti, jest nositel pojištění povinen vydati státu prémiovou reservu potřebnou ke krytí získaných nároků přestupujícího pojištěnce, vypočtenou na základě ryzí premie podle svých vlastních početních základů (viz vládní nařízení: ze dne 16. dubna 1926, č. 51 Sb. z. a n.) po případné srážce splátek, které pojištěnec ústavu dluhoval v době výstupu. V každém případě musí však býti převedena aspoň částka odpovídající prémiové reservě, která by tu byla, kdyby zaměstnanec byl býval pojištěn u Všeobecného pensijního ústavu po celou příspěvkovou dobu započítatelnou podle § 73., odst. 7., p. z. pro pojištění, včítajíc v to i služební léta případně zakoupená, t. j. léta, za něž byla složena zákupní částka (§ 31 p. z.) po 1. lednu 1909.
b) Povinnost převésti prémiovou reservu podle hořejšího odstavce je tu jen, stal-li se vstup do služby státní nejdříve dnem účinnosti zákona ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., t. j. v Čechách, na Moravě a ve Slezsku dnem 1. července 1920, na Slovensku pak a v Podkarpatské Rusi dnem 1. ledna 1922, bez ohledu na to, vystoupil-li zaměstnanec ze služby soukromé, pensijnímu pojištění podrobené snad před tímto dnem.
c) Dalším předpokladem pro převod prémiové reservy za takovéhoto zaměstnance je, aby jeho činnost ve službě státní nespočívala ve výkonu prací převážně manuelních nebo podřízených, jež nezakládají podle § 1. p. z. vůbec pojistné povinnosti. V tomto případě má ovšem zaměstnanec vůči svému bývalému nositeli pojištění nárok na vrácení pojistných prémií podle § 25. p. z.
d) Povinnost ku převodu prémiové reservy je tu nejen tehdy, přestoupil-li pojištěnec ze služby pensijnímu pojištění podrobené do služby státní bezprostředně, nýbrž i tenkráte, uplynula-li mezi jeho výstupem z jedné služby do druhé doba sebe delší. Trvalo-li však toto přerušení déle 12 let, převádí Všeobecný pensijní ústav, po případě náhradní ústav státu pouze prémiovou reservu odpovídající nejvýše pětileté době pojištěné u toho kterého ústavu.
Vrátil-li pak nositel pojištění přestouplému zaměstnanci — jak přes ustanovení § 25., odst. 6., p. z. není zcela vyloučeno — po jeho výstupu ze služby podrobené pensijnímu pojištění pojistné premie, není tím nikterak zproštěn povinnosti převésti za tohoto zaměstnance premiovou reservu podle odstavce a), redukovanou ovšem ve smyslu § 26. p. z. (srovnej odd. II., A, lit. g), odst. 2.).
В. Způsob převodu.
a) Úřad poukazující služební platy svému zaměstnanci dotáže se tohoto při nastoupení služby, zda a kdy byl pojištěn, u které zemské úřadovny Všeobecného pensijního ústavu nebo snad u kterého náhradního ústavu. V případě kladném pak jest úřad povinen ohlásiti nositeli pojištění, u něhož byl zaměstnanec naposled pojištěn, vstup zaměstnancův do svých služeb během 4 neděl ode dne vstupu počínaje, uplatniti nárok na převod prémiové reservy s odvoláním na § 68., odst. 2., p. z. a požádati zároveň nositele pojištění, aby prémiovou reservu převedl dobropisem na šekový účet hlavního finanč. ředitelství v Praze čís. 37792*75, po př. na šekový účet hlavního finančního ředitelství v Užhorodě číslo 37792*46 podle toho, na který šekový účet dotyčný státní úřad dobropisem převádí pensijní příspěvky srážené že služebních platů zaměstnance, nebo by převáděl, kdyby zaměstnanec byl povinen platiti pensijní příspěvky. Úřad služební platy poukazující zašle opis této žádosti příslušnému (zemskému nebo hlavnímu) finančnímu ředitelství na vědomí.
Nositel pojištění jest povinen převésti do 4 neděl po tom, kdy obdržel uvedenou ohlášku (resp. žádost), na nového zaměstnavatele příslušnou prémiovou reservu a sděliti zemskému (hlavnímu) finančnímu ředitelství, na jehož šekový účet příslušnou částku poukazuje, veškeré okolnosti rozhodné pro dosavadní pojištění, převod a výpočet prémiové reservy spolu s osobním listem evidenčním. Částku, kterou jest převésti, nutno zúrokovati až do dne převodu 4 procenty počínajíc dnem vstupu do služeb u nového zaměstnavatele. Zemské (hlavní) finanční ředitelství zúčtuje příjem vyplývající z převodu prémiové reservy v kар. VIII. tit. 1., § 1. resp. kap. VIII. A, tit. 1 § I. státního rozpočtu a oznámí to, jakož i data jemu sdělená nositelem pojištění, úřadu poukazujícímu služební platy zaměstnancovy a zašle tomuto úřadu osobní list evidenční. Úřad poukazující služební platy rozhodne o zhodnocení prémiové reservy podle příslušných předpisů, uvědomí o tom zaměstnance a rozhodnutí zapíše do osobního, výkazu kolona III. „Doby započítatelné pro výměru odpočivných požitků a doby, jichž započítatelnost byla povolena.“ K osobnímu výkazu jest připojiti osobní list evidenční.
b) Ministerstvo sociální péče přezkoumá v pochybných případech správnost výpočtu převedené prémiové reservy. Případné spory mezi nositelem pensijního pojištění a státním úřadem, jež se týkají převodu prémiových reserv, rozhoduje podle § 77, odst. 2 a 3., p. z. ministerstvo sociální péče.
II.
Převod prémiových reserv při přestupech ze služby státní do služby podrobené pensijnímu pojištění.
A. Podmínky převodu.
a) Vystoupí-li zaměstnanec ze služby státní, vyňaté z pojistné: povinnosti podle § 2., odst. 1., č. 3., p. z., aniž byl dán na odpočinek, a vstoupí-li do pojistné povinnosti podle pensijního zákona, jest stát povinen vydati nositeli pojištění, u něhož bývalý jeho zaměstnanec jest pojištěn, prémiovou reservu, která by byla u Všeobecného pensijního ústavu nashromážděna, kdyby zaměstnanec byl býval pojištěn u tohoto ústavu, a jež v důsledku toho odpovídá době ztrávené ve státní službě teprve 1. lednem 1909 počínaje.
Výrazem „odpočinek“ jest rozuměti nejen odpočinek trvalý, nýbrž i dočasný, po př. i dovolenou s čekatelným (§§ 73, 75 a 79 služební pragmatiky), ať již veškeré tyto způsoby přeložení do neaktivity jsou spojeny s více méně trvalými, periodicky se opakujícími pensijními resp. služebními platy, či s odbytným jednou pro vždy. (Srovnej § 23 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 286 Sb. z. a n.).
Ztratil-li pensionovaný zaměstnanec později z jakéhokoliv důvodu nárok na odpočivné platy, oživuje povinnost státu k převodu prémiové reservy, jejíž výše se stanoví podle pojistně-matematických zásad pensijního zákona.
Na povinnost státu ku převodu prémiové reservy nemá vlivu poskytnutí příspěvků na výživu podle §§ 98 a 116 služební pragmatiky neb jiných obdobných předpisů.
Rovněž je pro převod ten zcela lhostejno, z jaké příčiny opustil zaměstnanec vyňatou službu, zejména učinil-li tak dobrovolně, či byl-li z trestu propuštěn. Nelze tudíž odpírati snad převod prémiové reservy poukazem na ustanovení § 86 služební pragmatiky úřednické neb jiných obdobních předpisů.
b) Ustanovení oddílu I., A, lit. b), platí zde obdobně s tím rozdílem, že stát není povinen k převodu prémiové reservy, vystoupil-li zaměstnanec před 1. červencem 1920 resp. 1. lednem 1922 ze služby státní a vstoupil nejdříve tohoto dne do služby soukromé pensijnímu pojištění podléhající (čl. 18. odst. 1., prováděcího nařízení ze dne 30. prosince 1920, č. 693 Sb. z. a n.)
c)Dalším předpokladem pro převod prémiové reservy za přistouplého zaměstnance je, že činnost jeho ve službě státní byla alespoň taková, jak vyžaduje resp. vyžadovalo ustanovení § 1. p. z. Povinnost ku převodu prémiové reservy je tu ovšem jen za tu dobu, po kterou zaměstnanec takovéto kvalifikované práce ve státní službě skutečně vykonával.
d) Převésti prémiovou reservu je v prvé řadě povinen ten vyňatý zaměstnavatel, u něhož byl zaměstnanec před svým přestupem do soukromé služby pensijnímu pojištění podrobené naposled zaměstnán. Byl-li tedy stát zaměstnavatelem dřívějším, má tuto povinnost jen tenkráte, vystoupil-li zaměstnanec z jeho služeb po 30. červnu 1920, resp. 31. prosince 1921 a jen potud, pokud služební dobu u něho ztrávenou pozdější zaměstnavatel pojištěnci nezapočetl a jí odpovídající prémiovou reservu podle odst. a) nepřevedl (čl. 18, odst. 3, cit. prov. nařízení č. 693/1920 Sb. z. a n.).
Při převádění prémiové reservy nesmí stát převésti méně, nežli činí prémiová reserva naň snad již podle hořejších ustanovení převedená a přírůstek prémiové reservy Všeobecného pensijního ústavu, jenž odpovídá době ztrávené ve službě státní (čl. 18, odst. 4, cit. prov. nařízení č. 693/1920 Sb. z. a n.).
e) Pro stanovení prémiové reservy přicházejí v úvahu toliko léta skutečně odsloužená ve státní službě a nikoliv tedy t. zv. léta ideální, jež se podle různých právních předpisů započítávají do pense státních zaměstnanců, jako na př. podle zákonů č. 457/1919 Sb. z. a n. (válečná pololetí), č. 76/1922 Sb. z. a n., č. 153/1923 Sb. z. a n., č. 462/1919 Sb. z. a n. atd.
Pro výpočet prémiové reservy padá dále na váhu i doba služby bezplatné a nebo sice placené, ale bez povinnosti zapravovati pensijní příspěvky.
Z fikce § 68., odst. 2., věta 2. p. z. vyplývá, že nutným předpokladem pro výpočet prémiové reservy je určení tříd služného, do nichž by byl býval přestouplý zaměstnanec zařazen, kdyby byl býval pojištěn u Všeobecného pensijního ústavu. Určení to provede se podle zásad a obdoby § 3. zákonů resp. nařízení ze dne 16. prosince 1906, č. 1. ř. z. z r. 1907, ze dne 25. června 1914, č. 138 ř. z. a ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., při čemž jest zaměstnance, pokud žádného platu nepožívali, zařaditi do I. třídy služného.
Za zaměstnance, který během bezplatné dovolené vstoupil do zaměstnání zakládajícího pojistnou povinnost, jest převésti prémiovou reservu ke dni vstupu do tohoto zaměstnání, kterýžto den je rozhodným též pro její výpočet.
f) Ustanovení oddílu II. jest použiti zásadně i na zaměstnance, kteří sice v době přestupu nebyli ještě účastni státního zaopatření pensijního, měli však alespoň zaručeny normální pensijní nároky po uplynutí zkušebního času nebo prozatímního postavení.
g) Ustanovení oddílu I., A, lit. d), odst. 1. a 2., platí zde obdobně.
Vrátil-li stát podle platných předpisů právních vystouplému zaměstnanci pensijní příspěvky zapravené ve státní službě (viz § 50. nařízení veškerého ministerstva ze dne 25. ledna 1914, č. 21 ř. z a § 66 vládního nařízení ze dne 7. července 1926, č. 113 Sb. z. a n.), není tím dotčena jeho povinnost převésti nositeli pojištění při vstupu tohoto zaměstnance do služby pensijnímu pojištění podrobené prémiovou reservu, redukovanou podle zásad pensijního zákona, po př. předpisu § 66, odst. 5, cit. nařízení č. 113/1926 Sb. z. a n. (srv. k tomu též čl. 4, prov. nař. č. 693/1920 Sb. z. a n., jehož poslední odstavec činí vrácení prémií z prémiové reservy, jež byla svého času za vystouplého zaměstnance nositelem pens. pojištění na vyňatého zaměstnavatele převedena, závislým na okolnosti, zda má zaměstnanec ten nárok na vrácení pensijních příspěvků i vůči zaměstnavateli vyňatému).
B. Způsob převodu.
a) Nositel pensijního pojištění má oznámiti příslušnému úřadu vstup zaměstnancův do pojištění během 4 neděl ode dne přihlášky.
Úřad ten je pak povinen převésti během 4 neděl po tom, kdy došlo zmíněné oznámení o přijetí, na nositele pensijního pojištění příslušnou prémiovou reservu a sděliti mu veškeré okolnosti rozhodné pro převod, zejména osobní data zaměstnancova, služební dobu, služební platy, jež postupně měl, způsob, jak byl rozvázán jeho služební poměr, zda a z jakého právního titulu mu byly vráceny pensijní příspěvky nebo vyplaceno odbytné a pod.
O zůrokování převáděné částky platí obdobně ustanovení odd. I., B, lit. a), odst. 2.
Vypočítávání prémiových reserv převáděných státem na Všeobecný pensijní ústav aneb náhradní ústav provádí ministerstvo sociální péče v Praze. V důsledku toho jest třeba, aby úřady služební platy poukazující sdělily data v druhém odstavci uvedená, jakož i den vstupu přestouplého zaměstnance do pojištění u toho kterého pensijního ústavu, nejprve ministerstvu sociální péče a to již během jednoho týdne po dojití oznámení v prvním odstavci zmíněného. Jakmile obdrží úřady ty od ministerstva sociální péče výpočet prémiové reservy, vyhotoví za účelem výplaty vypočtené částky platební rozkaz zemskému (hlavnímu) finančnímu ředitelství, jehož příslušnost se řídí podle zásad stanovených v odd. I., B, lit. a), odst. 1.
O tomto opatření vyrozumí poukazující úřad současně přestouplého zaměstnance a příslušného nositele pojištění, jemuž zašle též data v odstavci druhém uvedená.
Zemské (hlavní) finanční ředitelství zašle pak bez prodlení zmíněnou částku příslušnému nositeli pojištění na jeho šekový účet Poštovním šekovým úřadem v Praze a zúčtuje vydání vyplývající z převodu prémiové reservy v kap. VIII., tit. 4, § 1. resp. kap. VIII. A, tit. 4, § 1 státního rozpočtu.
b) O rozhodování sporů platí obdobně ustanovení odd. I., В, lit. b), odstavec 2. 4
Citace:
Instrukce ministerstva sociální péče ze dne 6. pros. 1926, č. 12823-IV 3, ku provádění § 68, odst. 2., zákona o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n..... Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1927, s. 127-131.