Všehrd. List československých právníků, 10 (1929). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 314 s.
Authors:

Max Weber: Politika jako povolaní.

Přeložil a předmluvou opatřil JUDr. Jan Mertl. 90 stran. Politická knihovna, řada 1., kniha 16. Praha 1929. Orbis. Cena Kč 12.— — Kdo by se chtěl z této knihy dozvědět něco o nejmladší německé škole sociologické, která i našim mladým sociologům je vzorem, bude zklamán. »Politika jako povolání« není kniha vědecká, nýbrž politická, podává tedy jen výsledky Weberova učení, pokud se dotýkají aktuelních problémů politických. Jenom v úvodu nás seznamuje překladatel se základy Weberovy vědecké činnosti a podává také stručný životopis autorův. Přes to je tato kniha vysoce zajímavá a je šťastným doplňkem k předcházející knize Bryce-ově a Hendrika de Mana. Weberovo nazírání na vývoj politických poměrů je nesporně originelní a právě svou střízlivostí, která je přirozená u poválečného Němce, byť i demokraticky smýšlejícího, působí, že se nový řád ukazuje v nezvyklém nám světle; právě však jeho střízlivost v těch věcech nám může pomoci odstranit mnohé vžité politické předsudky. Politické profesionály pokládá Weber za právě tak potřebné v moderním státě jako odborné úředníky. Jedná se jen o to, aby nepřerostli politickému vůdci přes hlavu. Nezatajuje ovšem chyby tohoto systému: volební podnikatel, ať je to na př. americký boss nebo anglický whip, je svým povoláním donucen žádat stranické rozhodování u státníků, kteří se jimi stali na základě volebního vítězství jeho strany. Ve všech státech však jde v tom ohledu vývoj k lepšímu a hlavně ve střední Evropě je brzdou tohoto politického zneužití stará byrokracie, někdy až příliš mocná.
Dr. Čakrt.
Citace:
Max Weber: Politika jako povolání. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1929, svazek/ročník 10, číslo/sešit Čakrt, X., s. 285-285.