Všehrd. List československých právníků, 11 (1930). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Univ. prof, dr, A. Miřička; Usmrcení na žádost a z útrpnosti podle osnovy trestního zákona. Zvláštní otisk z Věstníku Čsl. společnosti pro právo trestní. Ročník V. Čís. 1.—2. Cena ? Předneseno v podstatě ve schůzi, pořádané Čsl. společností pro právo trestní společně s Právnickou jednotou v Praze dne 28. února 1929. — V osnově našeho trestního zákona budí největší pozornost dva body: předně otázka beztrestnosti vyhnání plodu v určitých případech a za druhé úprava trestnosti usmrcení z útrpnosti (euthanasie). Neboť v obou případech jde o útok na integritu nejcennějšího právního statku, života, na nějž stanovena už od nejstarších dob reakce nejpřísnější talio, trest smrti. O otázce usmrcení na žádost mají ustanovení zákonodárství některých států, privilegující toto co do otázk.y trestnosti, ale vyznačující se i zijačnoů růzností podmínek tohoto privilegia (.na př. požadavek souhlasu, .výslovná žádost, disposiční způsobilost žádajících .atd,). Naše osnova nemá ustanovení o usmrcení na žádost, nýbrž dovoluje toliko (§ 77, odst. 2) snížení trestní sazby v případě, kdy vinník spáchal čin »podléhaje mimořádnému nátlaku nebo v přechodném omluvitelném mimořádném stavu duševním« (výslovně vyloučena zaviněná napilost). Toto snížení trestní sazby se nečiní, jako v zákonech jiných států, závislým na žádosti usmrceného. — Je-li otázka usmrcení na žádost rozřešena trestními zákony, resp. teprv jejich osnovami četných států, má ustanovení o usmrcení z útrpnosti toliko trestní zákon norský z r. 1902. Jestliže naše osnova ustanovila o usmrcení na žádost jen nepřímo, právě zmíněným §em 77, došel případ usmrcení z útrpnosti výslovného rozřešení v § 271, odst. 3, /135
kde se praví: »Usmrtí-li vinník úmyslně jiného ze soucitu, aby uspíšil jeho neodvratnou, nedalekou smrt a tím jej vysvobodil z krutých bolestí, způsobených nezhojitelnou nemocí nebo z jiných tělesných m u.k, proti nimž není pomoci, může soud trest mimo.řádně zmírniti nebo od potrestání upustit.i« Dle čs. osnovy trestní zní trest na úmyslné usmrcení, které nebylo způsobeno z níz¬ kých pohnutek, 3—15 let vězení. Ona mimořádná zmírňovací možnost soudu spočívá pak v ustanoveni o usmrcení^ na žádost (ovšem ve smyslu § 7, odst. 2) v rámci i —10 let, u usmrcení z útrpnosti 6 měs.—-5 roků. Karásek.
Citace:
Univ. prof. dr. A. Miřička: Usmrcení na žádost a z útrpnosti podle osnovy trestního zákona.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1930, svazek/ročník 11, s. 150-151.