Všehrd. List československých právníků, 11 (1930). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors:
Ministr financí o školství promluvil dosti obšírně v rozpočtovém výkladu. Jeho vývody jsou velmi zajímavé, zejména proto, že sám jest universitním profesorem a mluví tedy na základě svých učitelských zkušeností. Engliš kritisuje velmi ostře celý systém našeho školství, přesně řečeno nedostatek systému v našem školství a v jeho budování. Plným právem ukazuje na množství různých typů škol a na nesoustavné nakládání škol, kde někde plýtvá se zbytečným téměř přepychem, někde se nuzně vytlouká klín klínem. Dotkl se také problémem nadprodukce inteligence a přeplnění vysokých škol a správně vyzdvihuje, že nejde vlastně o nadbytek inteligence plně kvalifikované, nýbrž o přílišné množství absolventů středních škol, z nichž většina vysoké školy nedostuduje, ale přeplňuje první ročníky a je mrtvým balastem. Ovšem myšlenka: »Méně škol. ale za to lepších«, není příliš sympatická širším kruhům, které v ní vidí útok na nabytá práva. J. B,
Citace:
Ministr financí o školství. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1930, svazek/ročník 11, číslo/sešit 5, s. 177-177.