Sborník věd právních a státních, 2 (1902). Praha: Bursík & Kohout, 576 s.
Authors:
Achille Loria: Die neue Phase der Socialpolitik in Italien. (Sociale Praxis, X., 42.)
Professor Padovské university Loria promlouvá o nových socialněpolitických zákonech, jež ministr Zanardelli letošního roku předložil italskému parlamentu. Dělnické zákonodárství italské nalézalo se až dosud v plenkách. Obmezovalo se jedině na zákony z r. 1886 o práci dětí, z r. 1893 o zákazu dětské práce v kočovných živnostech a z r. 1898 o dělnických úrazech. Zákaz dětské práce stanoven byl hranicí věku velmi nízkou a zůstával mimo to mrtvou literou, ježto dozor nad jeho prováděním byl naprosto nedostatečným. Neboť pro celou Itálii zřízeni jsou jen tři tovární inspektoři, kteří ovšem nejsou s to úkolu svému dostáti. Příčinou tohoto opoždění na poli ochranného zákonodárství dělnického, jež staví Itálii do řady až za Španělsko a britskou Indii, vidí Loria jednak v nedostatku movitého kapitálu a následkem toho ve scházejícím soutěžném závodění jeho s majetkem nemovitým, jež bývá jinde tak plodno pro sociální pokrok. Jednak jest průmysl italský umělá rostlina vypěstovaná v zátiší ochranných cel a přes to opět stižená ohromnými daněmi a brání se proto houževnaté jakémukoliv novému břemenu plynoucímu z dělnického zákonodárství ochranného a pojišťovacího.
Následek této sociálněpolitické zákonodárné stagnace ovšem byl, že italské dělnictvo, již povahou svou převratným ideám přístupnější než dělnictvo národů jiných, snažilo se bědné postavení zlepšiti cestou mimozákonnou. Stávky a revoluční nepokoje byly na denním pořádku. Vláda snažila se zjednati pořádek mocí, podřídila železné dráhy pod vojenskou správu, nahražovala stávkující dělníky vojáky a t. d., ale vše s malým výsledkem. Konečně změnila taktiku a výsledkem toho jsou nynější zákonodárné návrhy, jimiž doufá dělnictvo přivésti opět na půdu zákona a platného právního pořádku. Osnova nového zákona o práci žen a dětí posunuje nejnižší hranici dětské práce pro obyčejnou práci na 10, pro podzemní práci na 13, pro noční práci na 15 let, obmezuje práci dětí od 10 do 12 let na 8 hodin, vylučuje z práce šestinedělky a t. d. Jiným zákonem zřízen má býti pracovní úřad, jehož úkolem bude rozhodovati o sporných otázkách pracovních a vykonávati dozor nad prováděním ochranných zákonů. Třetím zákonem má býti postaráno o starobní zaopatření dělnictva, ještě jinými zákony mají v život býti uvedeny odborné jednoty dělnické a živnostenské soudy. Osnovy tyto vykazují ovšem četné mezery, tak zejména není ani nyní ještě postaráno o dostatečný dozor, jejž by vykonávali neodvislí a placení tovární inspektoři,, leč přes to proti dosavadním poměrům budou reformy tyto znamenitým pokrokem a světlým znamením obratu v dosavadních opozdilých názorech politického a sociálního veřejného mínění v Itálii, jenž snad přinese konečně zemi této požehnání práce a míru, jehož tak potřebuje C. H.
Citace:
Die neue Phase der Socialpolitik in Italien. Sborník věd právních a státních. Praha: Bursík & Kohout, 1902, svazek/ročník 2, s. 259-260.