České právo. Časopis Spolku notářů československých, (). Praha: Spolek notářů československých
Authors:

Spolek čsl. kandidátů notářství.


10. jubilejní řádná valná hromada Spolku československých kandidátů notářství konala se v obecním domě v Praze dne 21. dubna 1929 a súčastnilo se jí 37 kolegů z Čech, Moravy i Slovenska; plnomocníky zastoupeno bylo dalších 5 kolegů. Po zahájení schůze starostou kol. Drem Fr. Janatkou byl k návrhu téhož dle zachovávaného obyčeje zvolen předsedou valné hromady moravský kolega Dr. Stanislav Bílek, prvý místostarosta spolku, jenž srdečně přivítal všecky přítomné, zejména též vzácného hosta pana odborového radu Dra Pražáka z ministerstva unifikací; omluvili se pp. sekční chef Dr. Roubíček, ministerští radové Mrština a Schrotz, za pražskou Notářskou komoru pp. president Dr. Čulík a vicepresident Dr. Král. za Spolek notářů československých starosta Dr. Svoboda, president Notářské komory brněnské p. notář Tesař, president Notářské komory olomoucké p. notář Dr. Togner, dále pp. notáři Kovář, Dr. Kubr, Dr. Ponec, Schlumperger, Dr. Vodstrčil a Dr. Zmek, z kolegů Kössl, Šimek, Dr. Klán, Dr. Rozsíval, Dr. Skřivánek. Dr. Liska, Dr. Podhajský, Dr. Háb, a jiní.
Vzletným proslovem zdůraznil předseda význam této jubilejní valné hromady, vzpomenuv desetiletého trvání spolku v osvobozené vlasti, vděčně připomenuv zásluhy všech našich znamenitých mužů, stojících v čele naší mladé republice, na prvním místě ovšem skvělého presidenta T. G. Masaryka, jichž zásluhou stala se naše vlast ostrovem pořádku v bouřící a kvasící střední Evropě a kteří tak dali možnost klidného života a vývoje všem složkám našeho národního života politického i hospodářského, tedy i nám kandidátům notářství.
Vřelou vzpomínku věnoval kolega předseda i všem kolegům, jimž nebylo dopřáno dočkati se tohoto významného dne, zejména význačným stavovským pracovníkům kol. Poslušnému a Skrovnému, dále kolegům Janu Říhovi, Jaroslavu Stráskému, Dru Jaroslavu Tichému, Žákavcovi, z Moravy kol. Zapletalovi a Břeskovi; jich památku uctili všichni přítomní povstáním.
K výzvě předsedově přednesl pak starosta kol. Dr. F. Janatka stručnou historii spolkového života v Čechách, zdůrazniv boj za dosažení sobotního odpoledního klidu, úpravu služebních poměrů návrhem kolektivní smlouvy, kteráž sice přijata nebyla, ale přece Spolkem notářů čsl. doporučena všem pp. notářům k dodržování, platy tam co minimální uvedené se zásadně dodržují a tvoří tak materielní podklad naší existence, dále usilování o zřízení nových notářských míst, jež skutečně byla zřízena na př. v Kolíně, Lounech, Mělníku, Pardubicích a j., a osvědčila se vesměs jako velmi dobrá, dále několik memorand ve věci započtení vojenské služby válečné do přípravné praxe, jichž výsledek byl sice negativní, přece však měl za následek částečnou stabilisaci pořadí, nutný to předpoklad pro zařizování osobních poměrů kandidátů, pak několik případů zprostředkování ve sporech kandidátů s jich zaměstnavateli-notáři, jakož i chránění členů v podobných případech, jež skončily vždy uspokojivě; při obsazování míst notářských zakročováno vždy o přednost žadatelům ze stavu notářského před uchazeči cizími, rovněž tak i při obstarávání substitucí, bojováno proti černé praxi, docíleno stavovského usnesení Spolku notářů československých na valné hromadě konané dne 14. října 1928, dle něhož jest stavovskou povinností každého člena Spolku notářů nepřijímati za kandidáty žadatelů s praxí cizí, do naší praxe započítatelnou, delší tří let; sledována činnost zákonodárná, pracováno zejména za zlepšení poměrů kandidátských v osnově nového notářského řádu, dále v oboru sociálního pojištění, pracováno ve stálém styku s notářskými komorami, Spolkem notářů čsl., časopisem České Právo, kol. Jednotou kandidátů advokacie v otázkách pro oba stavy obdobných, Konfederací duševních pracovníků R. Č. S. atd.
Předseda přednesl pak sám retrospektivní zprávu o činnosti spolku na Moravě, jež nesla se celkem stejným směrem jako v Čechách, zejména v otázce úpravy platových poměrů a zřízení nových míst notářských, vedle toho však značnou měrou též v otázkách národnostních.
Letos poprvé uvedl se sympatickým přednesem o poměrech na Slovensku tamější kolega Dr. Rudolf Pótfay ze Šamorýnu, jenž jménem slovenských kolegů srdečnými slovy přítomné pozdravil, nabídl se nám ke spolupráci a jehož přednes byl vyslechnut s velikým zájmem.
Zápis o minulé valné hromadě nebyl k návrhu kol. Dr. Řezáče čten.
Zprávy za uplynulý správní rok přednesli kolegové jednatel Dr. Dvořák, pokladník Galuška a kondiční referent Dr. F. Janatka, za Moravu Dr. Bílek. Dr. Bláha a Dr. Togner; zprávy ty byly vesměs jednomyslný schváleny, а k návrhu revisorů kol. Doška a Dra Tobka uděleno výboru za uplynulý správní rok absolutorium.
Kol. starosta Dr. F. Janatka probral pak stručně osnovu nového notářského řádu, dotknuv se zejména úpravy poměrů kandidátských a srovnav dosažené výhody a zlepšení se stavem dosavadním; připomenul, že po známém rozhodnutí nejvyššího správního soudu ze dne 18. března 1929 č. 5468/29 jest zdůvodněna naděje, že osnova přijde ještě do podzimního zasedání Národního shromáždění. Vděčně poděkoval všem činitelům jak z kruhů universitních, ministerstev spravedlnosti a unifikací, tak i z kruhů notářských, kteří s velikou laskavostí a vzácným porozuměním při sdělávání osnovy vycházeli našim oprávněným požadavkům vstříc. Zpráva ta byla všemi přítomnými vděčně kvitována a jednomyslně schválena.
V otázce návrhu na zřízení nových notářských míst bylo po obšírném a statisticky i věcně přesně zdůvodněném referátu kolegy druhého místostarosty Dra Gregory a po debatě přítomných usneseno jednomyslně přikázati věc tuto výboru a udělena mu k dalšímu jednání v tomto směru plná moc.
Členský příspěvek stanoven k návrhu pokladníkovu opětně částkou 20 Kč ročně.
Volby funkcionářů byly provedeny k návrhu kol. Dra Tognera, jednomyslně přijatému, aklamací, a zvoleni: starostou opětně kol. Dr. Frant. Janatka, místostarosty kol. Dr. Stanislav Bílek a Dr. Miloš Gregora. Členy výboru z Čech kol. Dr. Jan Dvořák, Dr. Josef Šebek, Bohumil Galuška, Václav Macas a Ferdinand Vojtík, z Moravy kol. Dr. Antonín Bláha, Dr. Richard Togner a Dr. František Skřivánek; náhradníky z Čech kol. Dr. Antonín Černý a Dr. Josef Mošuta, z Moravy Josef Malý; revisorem účtů kol. Břetislav Došek; delegáty pro Notářskou komoru pražskou kol. Bohumil Galuška. Dr. Miloš Gregora a Ferdinand Vojtík; referentem pro České Právo kol. Ferd. Vojtík, pro Baťkův fond kol. Dr. Ant. Černý, a pro Slovensko a Podkarpatskou Rus kol. Dr. Miloš Gregora.
V rámci volných návrhů byly podány tři návrhy týkající se vesměs otázky započtení vojenské služby válečné do přípravné praxe notářské; vzhledem k tomu byly všecky tyto návrhy na návrh kol. Dra Motlíka projednávány současně. O věci rozpředla se živá debata, při níž celá věc byla podrobena zevrubné a věcné kritice a všecky důvody pro i proti byly náležitě zhodnoceny, načež na vyřízení všech tří návrhů a vůbec celé této věci byl přijat zprostředkující návrh kolegy vojáka Dra Vladimíra Řezáče, dle něhož: »Valná hromada uznává, že válečnou službu vojenskou před zápisem do seznamu kandidátů konanou do přípravné praxe notářské započítati nelze, avšak žádá opětně o to, aby při posuzování kvalifikace za stejných ostatních kvalifikačních předpokladů příslušné instance vzaly zřetel ke skutečně ztraceným létům válečným.« Proti tomuto návrhu nehlasoval nikdo.
Ježto jiných návrhů podáno nebylo, poděkoval kol. předseda všem účastníkům a prohlásil tuto zdařilou schůzi za ukončenu.
V ustavující výborové schůzi, kteráž se konala ihned po valné hromadě, byly funkce přiděleny členům výboru takto: jednatelem jest kol. Dr. Jan Dvořák, kandidát notářství v Praze 11., Šlikova 11, pokladníkem kol. Bohumil Galuška, kandidát notářství v Praze 10., čp. 5, a kondičním referentem kol. Dr. Frant. Janatka, kandidát notářství v Praze 2., Spálená 9; všecky přípisy jednotlivých oborů agendy se týkající buďtež řízeny těmto kolegům. K dotazům přiložte známku na odpověď.
Členské schůze konají se nyní vzhledem k pokročilé letní době pouze jednou měsíčně, a to vždy o sedmé hodině večerní každou prvou sobotu v měsíci v kavárně Union v Praze, roh Národní třídy a Perštýna.
Citace:
Spolek čsl. kandidátů notářství. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, číslo/sešit 5, s. 54-55.