České právo. Časopis Spolku notářů československých, 1 (1919). Praha: Spolek notářů československých, bez průběžného číslování stran
Authors:
Nová sazba notářská.Dne 20. února 1920 vstoupila konečně v platnost nová sazba notářská.
Z četných projevů našich kolegů, jež nás docházejí, jest, zjevno, že uvítána byla se zadostiučiněním a že u všech příznivě jest posuzována. Konečně dochází notář odměny, odpovídající jeho podávení a přiměřené jeho vzdělání a námaze.
Pokládáme za svou povinnost vzduti předem vřelý dík panu ministru spravedlnosti Dru. Veselému a zákonodárnému oddělení ministerstva spravedlnosti, zejména panu odborovému přednostovi Hartanovi a odborovému radovi Dru. Voskovi, jež všichni s největší benevolencí vyšli oprávněným požadavkům našeho stavu, vstříc a vzdor všem překážkám a návrhám, jež ještě v poslední dobu před vydáním nové sazby se vyskytly, energicky čelili a uhájili spravedlivé naše stanovisko.
Dochází nás ovšem četně různé dotazy o výkladu některých bodů sazby notářské.
Mnohé z nich při bedlivém čtení sazby vysvětlují se samy sebou, jiné vysvětleny byly ve spisku »Nová sazba notářská«, vydaném Drem. Čulíkem. Ostatní pak zodpovídáme na tomto místě jak následuje, i prosíme pány kolegy, aby, mají-li pochybnosti, sdělili je s naší redakcí, bychom mohli podati jim náležitého vysvětlení. Veškeré úkony a listiny, jež nejsou výslovně v nové sazbě uvedeny, nepodléhají sazbě, nýbrž jako úkony nikoliv jednoduché odměnění dle § 171 n. ř. — Sem náležejí zejména veškerá osvědčení v § 83 až 88 not. řádu. t. j. osvědčování prohlášení, usnesení valných hromad a skutečných příběhů.
Případy ty jsou ve skutečnosti velice různé, a namnoze velice obtížné, ku př. braní vzorků, tiskové opravy, sdělování komplikovaných prohlášení, osvědčování dlouhých usnesení valných hromad, loterních tahů atd.
Uniformování těchto úkonů jednotnou sazbou nebylo by spravedlivo a ani možno, dlužno je proto honorovati dle § 171 a po př. tam, kde není určité ceny, dle sazeb. poč. B č. 8. (podle času). Usnášení valných hromadí, která obsahují právní jednání, ciferně vyjádřená, na př. zvyšování akciového kapitálu, schvalování uzavřených smluv a pod., možno čítati nejméně dle saz. pol. A 1 neb 2, v případech obtížných dle § 171.
Snímek z osvědčení, jenž honorován byt ve staré sazbě 2 K 40, dlužno nyní honorovati poplatkem dle sazby A 4 (vidimace) mimo poplatek manipulační za psaní.
Plná moc blanketová podléhá poplatku sazebnímu 2 K: není-li blanketová, dlužno jí pokládati za listinu jednostrannou a dlužno jí honorovati dle sazby A 2, a není-li cena udána, dle sazby В 8. Ověřuje-li se podtpis mimo kancelář notářovu, dlužno čítati mimo poplatek legalisační ještě poplatek dle В 8, podle času a jde-li o ověření mimo sídlo notářovo ve vzdálenosti více než 2 km, ještě poplatek dle sazby D 11.
Je-li notář nucen při úkonech soudního komisařství mimo kancelář přibrali svého zřízence, má právo čítati za odměnu dle sazby A 5. lit. c.
Poplatkové výkazy pozůstalostní dlužno čítati zvláště v těch případech, kde nejedná se o jednoduchá projednání.
Konečně upozorňujeme na stylistický lapsus, který se sběhl při popl. sazbě E 12, kde stanoveno, že za každou započatou stránku »alespoň« o 25ti stránkách dlužno čítati 50 hal., resp. 1 K; slovo »alespoň« dlužno vykládá ti slovem »nejvýše«.
Citace:
Nová sazba notářská. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1919, svazek/ročník 1, číslo/sešit 11, s. 133-133.