Wutke K., Die Inventare der nichtstaatlichen Archive Schlesiens. I. Die Kreise Grünberg und Freystadt. Codex diplomaticus Silesiae XXIV. Breslau 1908. Stran VIII. а 243. II. Kreis und Stadt Glogau. Codex diplom. Silesiae XXVIII. Breslau 1915. Stran VII. а 328
Čilý historický spolek slezský převzal po delším jednání mezi své úkoly inventarisování všech nestátních archivů slezských. Podporován všemi význačnými činiteli veřejnými, ujal se ihned úlohy, a přenesl ji na známého dobrého pracovníka v dějinách Slezska, archivního radu Wutkeho. Týž pokusem provedl inventarisaci v krajích grünberském, kožuchovském a větší části hlohovského, tedy v severozápadní části Slezska. Pokus zdařil se tou měrou a přinesl tak zdárné výsledky, že zástupcové spolku nespokojili se uložením materiálu v státním archivu vratislavském, nýbrž vydali ho v slezském Codexu zahájivše tak novou velikou sérii publikací к dějinám slezským. V první části vydané 1908 vytiskl Wutke své výsledky z krajů grünberského a kožuchovského (Freystadt). Z nich vidíme, že autor šel od vesnice k vesnici, od místa k místu a sledoval všude archivy obecní (městské) i vrchnostenské, někde vedle toho i školské, farní (katolické i evangelické), ano tu a tam i materiál v soukromých rukou se nacházející. Uspořádání jest dle krajů. V kraji jsou místa seřaděna abecedně. Z větších archivů třeba uvésti městský grünberský, zámecký z Polského Netkova (uložený v stát. arch. vratisl.), vrchnostenský v Německém Wartenberku, městský v Kožuchově, a Býtomi a zámecký v Carolat-Býtomi. K prvnímu svazku připojil Wutke i inventář bohatého farního archivu kožu- chovského (v dioec. arch. vrat.) a některé listiny z býv. archivu svobodínského.
Zbývající kraj hlohovský vydává Wutke nyní po sedmi letech jako pokračování, v druhém svazku svrchu uvedené publikace. Kdežto první svazek přinesl nejvíce z archivů vrchnostenských a částečně i vesnických, druhý přináší hlavně městský archiv hlohovský, neobyčejně bohatý zvláště staršími listinami. U porovnání s nimi, je ku podivu málo zachováno z městských knih tamějších. Nejstarší ze začátku XV. století obsahuje opisy starších listin až ze XIII. století. Publikací Wutkovou otevírá se skutečně slezskému historickému badání neobyčejné množství výborného materiálu. Současně patrna zní naléhavá potřeba podobné práce i u nás jak v Čechách, tak na Moravě, kde o většině archivů vrchnostenských, městských i venkovských nemáme ani zdání.
J. Kapras.
Citace:
Die Inventare der nichtstaatlichen Archive Schlesiens. Sborník věd právních a státních, 16 (1916). s. 132-133.