— Čís. 5669 —
Čís. 5669.
Byla-li uzavřena zasílatelská smlouva, zákazník však zboží nedodal, jest zasílatel podle obchodní zvyklosti oprávněn domáhati se na něm zaplacení třetiny dovozného.
(Rozh. ze dne 19. ledna 1926, Rv I 1466/25.) Žalobě, jíž domáhala se zasílatelská firma na žalované firmě zaplaceni jedné třetiny dopravného, ježto žalovaná nedodala zboží ku přepravě, bylo vyhověno soudy všech tří stolic, Nejvyšším soudem z těchto
důvodů:
Žalující zasílatelská firma uzavřela se žalovanou firmou spediční smlouvu o přepravě zboží vlečnou lodí na Labi. V uzávěrném listu vyhradila si žalobkyně zaplacení jedné třetiny dopravného pro případ, že by žalovaný nedodal zboží ku přepravě. Že žalovaná zboží k přepravě nedodala, není sporno. Vzešel tudíž žalobkyni nárok na náhradu odškodného (Reufracht) a to již dle zjištěné obchodní zvyklosti. Netřeba uvažovati o tom, zdali tu jde o konvenční pokutu dle §u 1336 obč. zák., či o litkup po rozumu §u 909 obč. zák. Spediční smlouva jest svojí povahou smlouvou o dílo ve smyslu §u 1151, druhá věta a §u 1165 a násl. obč. zák. A tu stanoví § 1168 obč. zák., že nedojde-li k provedení díla z důvodů vzešlých na straně objednatelově, přísluší podnikateli přes to smluvená úplata, byl-li k plnění ochoten. Při tom musí si však podnikatel dáti líbiti, by se odpočetlo vše, co ušetřil tím, že k provedení díla nedošlo, aneb čeho získal jiným opatřením, pokud se týče, co mu ušlo proto, že takového opatření neučinil. Zjištění těchto srážek vyžaduje však mnohdy obtížných a nákladných šetření. To vedlo patrně k tomu, že se ustálila obchodní zvyklost, dle níž v případě nedodržení smlouvy objednatelem jest tento povinen zaplatiti podnikateli jen určitý zlomek (zde polovici) úplaty smluvené za provedení díla, při čemž zbytek připadá na uvedené srážky aniž by je bylo třeba vůbec neb podrobně zjišťovati. Plyne tedy nárok žalobkynin zásadně již ze samé smlouvy, ovšem s modifikací, podmíněnou obchodní zvyklostí.
Citace:
č. 5669. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech občanských. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1927, svazek/ročník 8/1, s. 120-121.