České právo. Časopis Spolku notářů československých, 5 (1923). Praha: Spolek notářů československých, 86 s.
Authors:

Valná hromada odboru »Praha« spolku notářů čsl.

konala se v sobotu dne 28. dubna 1923 v hotelu Pasage. Průběh její byl tento:
I. Předseda notář dr. Čulík zahajuje po 7. h. schůzi vítá přítomné a zjišťuje, že valná hromada svolána jest podle § 7. stanov, že přítomno jest více než 16 členů a že tudíž valná hromada jest způsobilá jednati a se usnášeti (§ 10.).
II. Jednatel notář dr. Černý podává zprávu jednatelskou, uvádí, že členův všech bylo 157, z toho notářů 124 a kandidátů 33. Poslední valná hromada byla 27./5. 1922. Zmiňuje se o intensivní činnosti předsedy odboru, jenž ve své funkci jednatelé ústředního výboru měl v poslední době, za nemoci p. presidenta dra Baťka, na svých bedrech tíhu skoro celé stavovské práce ve spojení a účinlivé pomoci členů pražské notářské komory, pražských notářů vůbec a i kolegů vzdálených (notář dr. Slaměník z Litovle na Moravě).
Odbor vedle intervencí a běžné práce stavovské pořádal debatní večery, spojené s přednáškami:
1. 27.15. 1922. Notář dr. Mokrý: O zajištění věna.
2. 28./10. 1922. Notář dr. Patsch: O smlouvách ve prospěch osob třetích.
3. 25./11. 1922. Min. rada Stát. pozemk. ústavu Dr. Kaňka: Záborový zákon v praxi.
4. 27.11. 1923. Dr. Čulík debatu o článku vrch. soud. rady Dra Zelinky na soudní komisařství se vztahujícím.
5. 24.13. a) President dr. Batěk: Ideologické základy pro- jednání pozůstalosti, I. díl.
b) Proslov Dra Čulíka věnovaný památce + vicepresidenta Dra Kreimla.
6. 28.14. 1923. Notář Dr. Heinitz: Osnova zákona o fideikomisech.
K přednáškám pojily se debaty velmi živé a zajímavé. Přednášková a debatní činnost vzpružovaly mysli účastníků a nabádaly je k intensivnějšímu vzdělávání odbornému. Právník, který dnes se dále nevzdělává a nestuduje, ztrácí svou způsobilost pracovní i odbornou a stává se z něho t. zv. »Schimmelreiter«. Jest proto v zájmu stavu a v zájmu každého jeho příslušníka, mladého i starého, aby bedlivě si všímal judikatury i literatury, aby neustrnul na starém a překonaném. Můžeme s oprávněností říci, že každému se vyplatí námaha i výdej spojený s návštěvou přednášky a debaty. Schůze pořádají se vždy poslední sobotu v měsících zimních a podzimních. Vřele bychom si byli přáli, aby p. dr. Batěk mohl nám přednésti druhý díl své přednášky. Přednášky, pronesené otiskovány jsou v »Českém Právu«. Zpráva byla schválena,. III. Zprávu pokladniční i přehlížitelskou podal pokladník p. notář Hruška, jenž prohlásil, že dr. Frenzl. účty podrobil revisi a že vzhledem ke svému odchodu z Prahy musí resignovati. Zpráva byla schválena a absolutorium bylo uděleno. P. předseda děkuje p. notáři za jeho víceletou činnost, kterou osvědčil jako pokladník odboru.
IV. Volby podle Usnesení provedeny byly akklamací.
Starostou zvolen osvědčený dosavadní starosta dr. Čulík.
Do výboru zvoleni z notářů: Dr. Václav Černý, Dr. Emerich Fiala, Jan Krajíček, Dr. Eugen Patsch, Dr. Alois Zmek, z kandidátů: Dr. Korál, Dr. Lenner, Dr. Mokrý, Poslušný a Dr. Vodstrčil.
Za přehlížitele účtů dosavadní notář dr. Frenzl a kandidáti Dr. Rudolf a Schlumperger.
V. Členský příspěvek stanoven byl na 10 Kč ročně.
VI. Výbor se ustavil takto: Náměstkem Pavlíček, pokladníkem dr. Zmek, I. jednatelem dr. Černý a II. jednatelem dr. Korál. VII. Potom přednesl dr. Heinitz svou přednášku: Vládní návrh zákona o zrušení svěřenství. Podrobil osnovu břitké kritice, ukázal na slabiny osnovy a učinil návrhy odstraňující nespravedlnosti osnovy. Navrhl velmi zajímavou konstrukci, jak rozdělit fideikomisní jmění na větší počet interesentů (čekatelů spolu s držitelem), aby se vyhovělo úmyslu zakladatelovu a odstranilo nerespektování ústavy, jež nalezl v osnově.
Po debatě, jíž se účastnil Krajíček, dr. Čulík, dr. Černý a přednášející bylo usneseno přednášku odevzdat »Českému Právu« k otisknutí a notářské komoře v Praze, aby návrhy přednesla ve své úřední působnosti ministerstvu spravedlnosti.
VIII. Po přednášce vylíčil p. předseda, co všechno se děje na úkor notářského stavu (tarif, soudní komisařství, osnova notářského řádu) a jaké kroky proti tomu byly podniknuty. Účastníci projevy velmi ostrými odsoudili nevlídné kroky všech těch osob a úřadů, které tyto nevlídnosti a nehoráznosti provádějí. Počiny předsednictva byly schváleny a před 10 h. schůze skončena. Příští schůze bude v hotelu Pasage dne 26. května, 1923, v sobotu, v 7 h. večer a na pořadu jest pouze zpráva předsednictva o učiněné obraně a debata o situaci ve stavu notářském a jeho právním postavení. Schůze jistě velmi důležitá pro každého z nás a proto nechť kolegové se dostaví v hojném počtu. Μnozí ani tušení nemají, co se připravuje.
Citace:
Valná hromada odboru "Praha" spolku notářů čsl.. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1923, svazek/ročník 5, číslo/sešit 2, s. 25-26.