České právo. Časopis Spolku notářů československých, 5 (1923). Praha: Spolek notářů československých, 86 s.
Authors:

Břímě, které lze zmírniti.


Tíživé, břemeno obecní (dříve zemské) dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí (č. 143/22 sb. z. a n. dodatek ; III.) značně by se zmírnilo, kdyby veškerá notářství učinila si pravidlem, nespokojovati. se s pouhým ohlášením smluv trhových (u nich. sepsaných) této dávce podléhajících »zemskému inspektorátu, pokud se týče úřadům městským, nýbrž kdyby« denní zasílány byly příslušnému úřadu vyměřujícímu ne jenom svěřené opisy dotyčných, smluv, ale také svědomitě vypracovaná přiznání ku výměře této dávky, sepsaná na úředních blanketech, k tomu určených, doložená všemi potřebnými doklady, pro vyměření její rozhodnými, jmenovitě pak průkazy o investicích, snížení její opodstatňují čími. — Mnohé nepoměrně a neodůvodněně značné předpisy této dávky jsou zpravidla zaviněny jenom tím, že strana, ku přiznání povinná, nepodá je bud vůbec, anebo již pozdě, aneb zaslaný jí blanket přiznávací vyplní si sama, a to z neznalosti předpisů nesprávně, pozdější dotazy vynořujícího úřadu stran hodnoty nabývací, obecné či scizovací ponechá vůbec nepovšimnuty, nebo zodpoví je pozdě, či nesprávně, rekursní lhůty nečinně projíti nechá, anebo konečně leckdy svěří vyhotovení přiznání a ostatních zmíněných přípisů které musí pokoutníkovi, který o povaze věci nemá ani ponětí.
Všemu tomu bylo by lze předejíti, kdyby celý přípravný proces, předcházející vyměření dávky, nebyl ponecháván soukromému počinu strany, žalostně často končícímu, a značné ztráty materielní jí způsobujícímu. Notář, jakožto zkušený právní rádce občanstva, nemá přestati proto na soupisu smlouvy trhové, nýbrž za věc prestige své považovati má, aby sám, z vlastní iniciativy ujal se veškerých prací, k výměre této dávky směřujících, ježto pečlivým jich obstaráním ušetří klientu svému často i tisíce.
Již při soupisu informace ku smlouvě trhové, této dávce podléhající, třeba zevrubně vyšetřiti veškerá data, ku vypracování přiznání potřebná. — Tak zejména přesně rozlišiti cenu trhovou, placenou za zcizovanou nemovitost, a příslušenství spoluprodané (hospodářský fundus živý i mrtvý, zařízení obchodů, dílen, zásoby staviva atd.) téže dávce nepodléhající, dohodnouti se se stranami o obecné hodnotě k I./I. 1914, potřebná data (zvláště u pozemků!), ku osvedčení jejímu si opatřiti, a zejména zjistiti takové investice, na prodávaných nemovitostech podniknuté, které byly by s to, přivoditi poměrné snížení výměry této dávky. Pokud strana nemá již po ruce věrohodných dokladů v takovýchto investicích (jmenovitě saldovaných účtů), což stává se obyčejně tenkráte, byly-li opravy a zlepšení ta podnikána »ve vlastní režii«, doporučuje se, zhotoviti zevrubný výkaz o nich, s přesnými údaji doby, kdy byly provedeny, jakož i cen spotřebovaného na ně materialu, popřípadě i výše odměn, řemeslníkům a dělníkům vyplacených, a poukázati stranu, aby dala si tento výkaz potvrditi od příslušného úřadu obecního.
Když vše bylo takto zjištěno, a připraveny, lze snadno příslušnými daty vyplnili úřední přiznávací blanket, a doložiti dej všemi nutnými doklady, údaje jeho opodstatňujícími. Tímto postupem jednak ušetří se agenda úřadu vyměřujícímu, který často teprve po řadě měsíců shání se po straně zcizivší, ku přiznání povinované, která obyčejně rozprodavši svůj majetek nemovitý, již jinam se odstěhovala, a proto marně bývá hledána, a jednak zjedná se takto hned na počátku spolehlivý podklad pro další korespondenci s úřadem vyměřujícím, která pak snadněji a rychleji dospívá k dohodě o stěžejních bodech vyměřovacího základu v daném případě. -
Jest vhodno dále, a v praxi namnoze se osvědčuje, doporučiti straně, která placení téže dávky převzala, aby obecnímu úřadu, na nějž zemský inspektorát s dotazy svými se bude obraceti, dala k disposici data, jichž bylo použito při vyhotovení přiznání, aby pak mezi nimi, a úředními relacemi dotyčného úřadu obecního nebylo značnějších diferencí. Představenstva vesnic a osad nenásledují totiž obyčejně příkladu větších svazků samosprávných, které neznají již mezí ve vykořisťování poplatníků rozmanitými dávkami, avšak ceníce v poplatníku také voliče, čas od času o jejich osudu rozhodujícího, snaží se dosáci cesty střední, aby sice pokladně obecní dostalo se, což jejího jest, ale poplatník při tom odvedl jí pouze tolik, kolik nezbytně nutno. Staly se pak i případy, že ve snaze, vyjíti poplatníku vstříc Obsahovaly úřední relace ha vyměřující úřad údaje, straně dávkou povinné domněle příznivé, ač ve skutečnosti značně ji poškozující. Včasným upozorněním lze i takovým omylům předejíti.
Celý proces vyměřovací od soupisu smlouvy až do doby, kdy výměr platební této dávky nabude moci práva, nemá se ani v jediné fási své notáři vymknouti, pročež nutno stranu poučiti, aby veškeré dotazy a přípisy, zaslané jí úřadem vyměřujícím, ihned no obdržení jejich notáři dodala, aby včas, a v souhlase s přiznáním býti mohly správně zodpověděny.
Úspěšné důsledky vylíčeného postupu záhy se dostaví, ježto srovnáním platebních výměrů, o této dávce vydaných, v případech obdobných, bude zřejmě patrný rozdíl mezi příznivými výsledky, v dosaženými přiznávacím řízením, vedeným notářem, využivším ve prospěch klientův všech momentů daného případu, a vysokými výměry, zaviněnými nevědomostí či indolencí strany dávkou povinné, nebo neznalostí některého pokoutníka.
Tak uplatní se také v tomto oboru všeobecně přijaté pravidlo, že povinností notářovou jest nejenom svědomitě, a právnicky bezvadně vypracovati tu kterou listinu, ale že neméně důležito, a pro prestige našeho stavu závažno jest, býti klientu všemožně radou, a možno-li i intervencí nápomocnu při zpoplatnění listin, pro něho vyhotovených.
Citace:
Břímě, které lze zmírniti. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1923, svazek/ročník 5, číslo/sešit 8, s. 74-75.