Právní prakse, měsíčník československých právníků , 1 (1936-37). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Normalisace a soudy.


§em 2 vl. nař. 106/34 byl s účinností od 1. ledna 1937 změněn § 328 j. ř. pro soudy takto:
S účinností od 1. ledna 1937 se mění první odstavec § 328 jednacího řádu pro soudy, pokud se týče § 315 jednacího řádu pro soudy v zemích Slovenské a Podkarpatoruské a zní:
»K podáním stran, protokolům a jiným zápisům, k vyhotovením, k osnovám vyhotovení a k opisům, pro doručné listy a spisové přehledy (deníky), dále k seznamům jmen a jiným soudním spisům a k záznamům jmen a jiným soudním spisům a k záznamům buď používáno papíru lomeného formátu rozměrů 210 X 297 mm. Pro deníky pro knihovní podání, jakož i pro rejstříky, výkazy, tabulky, které se mají založiti podle vzorců tohoto jednacího řádu ve větším formátě, buď užito papíru lomeného formátu rozměrů 420 X 297 mm.«
Soudy vracejí podání učiněná na nepředepsaném formátu papíru a žádají, aby v určité lhůtě bylo podání »reprodukováno«, t. j. znovu předloženo, jinak by k podání nebylo tak přihlíženo, jako by se, stalo v den, kterého ponejprv došlo (§§ 84, 85 c. ř. s.).
Bylo-li na př. na dovolacím spise psaném na nepředepsaném formátu nalepeno za několik set Kč kolků, nezbývá, než aby dovolací spis byl přepsán a znovu kolkován. Má strana nárok na vrácení kolků? Jak je při tom postupovati?
Na tuto otázku odpovídá k našemu dotazu dr. E. Krautmann:
Ježto vl. nař. č. 106/34 neustanovuje ničeho o kolkovém osvobození, dlužno použiti obecných předpisů o soudních poplatcích, a to §u 3 cis. nařízení č. 279/1915. Ze znění tohoto ustanovení a z pamětního spisu k němu (viz Heller-Lappert-Čakrt, Poplatkové zákony, I. díl) vyplývá, že rozeznávají se tu dva případy, t. zv. reprodukce podání: prvý případ jest ten, když totéž podání, soudem vrácené, podá se znovu (§ 3, odst. 1 cit. nař.); v tomto případě kolkuje se toto podání vedle původně nalepených kolků jen jako jednoduché obyčejné podání bez ohledu na svou pravou povahu, tedy ve sporném řízení podle sazb. pol. 1 a) sazby od 60 hal. do 50 Kč podle hodnoty předmětu sporu, v konkursním a vyrovnávacím řízení podle saz. pol. 9 a) č. 3 sazby 2 Kč, v nesporném řízení podle saz. pol. 16 a) sazby 5 Kč, v trestním řízení na podkladě soukromých žalob 15 Kč (u sbor. soudu) a 5 Kč (u okres, soudu) podle saz. pol. 31 c) sazby; další archy a vyhotovení se pak znovu již nekolkují.
Druhý případ jest ten, když podání se opětně předkládá ne samo o sobě, nýbrž jako příloha nového podání; tu se musí nové podání kolkovati podle svého obsahu a povahy (§ 3, odst. 2 cit. nař.), tedy u žalob dvojnásobkem, u odvolacích spisů pateronásobkem jednoduché sazby atd. Připojené původní podání pak již nepodléhá dalšímu kolku a ani kolku přílohovému.
Opětné požadování plného podacího kolku odpadá tedy jen v tom případě, když strana učiní podání nové, označené jako podání reprodukované, na něž také vyznačí, jak bylo původní podání kolkováno. Tento postup bude nutno zachovati vzhledem k účelu vl. nař. č. 106/34, aby totiž soudní spisy měly jednotný normalisovaný formát. Na vyzvání soudu musí býti ovšem totožnost a obsahová identita obou podání prokázána (nekolkovaným) předložením podání původního. Podobně jest věc upravena vl. nař. č. 17/1926 o provedení zákona jazykového (viz čl. 4, odst. 2 tohoto nařízení).
Citace:
Normalisace a soudy. Právní prakse, měsíčník československých právníků . Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1936-37, svazek/ročník 1, s. 328-329.