Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 75 (1936). Praha: Právnická jednota v Praze, 688 s.
Authors:
Odborná i hospodářská úroveň advokacie vykazuje v posledních letech pokles, který neměl by býti přehlížen.
Před válkou nebylo důvodu ke stížnostem. Počet advokátů byl úměrný počtu a potřebě obyvatelstva. Odborně i společensky stáli advokáti na značné výši, hospodářsky patřili k vrstvám zámožným. Zbohatnutí i úpadek hospodářský nebo mravní byly zjevy výjimečnými.
Doba po válce vykazuje značný rozmach rozšířením agendy vlivem nových zákonů, jmenovitě zákonů o reformě pozemkové, dávce z majetku, státním občanství a nutnosti zakládání nových společností obchodních. Nepříznivým zjevem již v této době jest stoupnutí počtu advokátů, neúměrné i této rozmnožené agendě. Četní z těchto advokátů nevykazují ani odbornou, ani mravní úroveň k advokácii nezbytnou, ale svými styky politickými získali právě agendu nejvýnosnější.
Změna hospodářských poměrů v letech 1927 a 1928 má pro advokacii ten následek, že konjunkturální agenda, kterou se vyznačovalo období předchozí, postupně úplně zmizela. Ti z advokátů, kteří využitkovali této konjunkturální agendy, zůstávají téměř bez práce a bez odborné schopnosti pro agendu normální, vyžadující hlubší vědomosti právnické a praktické zkušenosti. Civilní rozepře stávají se opět podstatnou složkou advokátní činnosti, ale i ty klesají jak svým počtem, tak i hodnotou předmětu. Dlouhé trvání rozepří i řízení exekučního způsobuje, že pohledávka stává se nedobytnou a její vymáhání zbytečným. Někteří z advokátů propůjčují se pak k protahování rozepří i řízení exekučního, které v důsledku nedostatečného obsazení soudů beztak vázlo. Zdlouhavost a neúčinnost řízení exekučního a výjimečné předpisy odkládající nucené dražby proti dlužníkům z jistých stavů znemožňují úvěr a právní obchod klesá na nejmenší míru.
Poměr advokáta ke klientovi musí spočívati na důvěře. Případy zneužití této důvěry advokátem se za těchto' poměrů rozmnožují a podrývají důvěru k celému stavu. Počet odsuzujících rozsudků Kárné rady pro Čechy, který činil v roce 1918 pouze 7, stoupl v roce 1934 na 86. Trest výmazu ze seznamu advokátů býval před válkou vysloven vždy po několika letech. V roce 1934 uložen byl čtyřikráte.
Nápravu lze dosici jen postupně a jen tím, že ztížen bude vstup do advokacie jednotlivcům, kteří nevykazují dostatečnou odbornou a morální způsobilost. Prostředky ke zvýšení odborné úrovně jsou prodloužení a kontrola přípravné prakse, zvýšení požadavků při zkouškách advokátních a připuštění advokacie odborné. Jmenovitě kontrola přípravné prakse byla by prostředkem účinným, ale její provádění nebylo by snadným. Upuštění od podmínky, že k dosažení advokacie jest potřebí doktorátu, nejeví se vhodným ani tehdy, kdyby novým studijním řádem bylo jeho dosažení ztíženo a doktorát nabyl opět charakteru kvalifikace vědecké. Právě tak stal by se doktorát účinným prostředkem ke zvýšení úrovně advokacie a tím i k ochraně obecenstva hledajícího pomoci advokátů. Prostředky ke zvýšení morální úrovně za demokratického řádu a zásady volnosti advokacie jsou jen přísné zkoumání důvěryhodnosti před zápisem do listiny advokátů a zostřední prakse kárných rad.
Jest ovšem otázkou, zda prostředky ty — zvláště ony, které mají sloužiti k zvýšení úrovně morální — postačí. Ale i k účinnému užívání těchto prostředků jest nutným, aby osnova nového· advokátního řádu, již delší dobu připravená, stala se zákonem.
Dr. B. N.
Citace:
Odborní i hospodářská úroveň advokacie. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1936, svazek/ročník 75, číslo/sešit 2, s. 158-159.